banner6

Eğitim-İş Adana’da Seher Emre dönemi

Eğitim-İş Adana Şubesi sendikanın kuruluşunun 15. yılını kutlarken, 6. genel kurulunu da gerçekleştirdi. Yapılan kongrede, üyelerinin yüzde 65’inin kadın olduğu Eğitim-İş Adana Şube Başkanlığına Seher Emre getirildi.

Eğitim-İş Adana’da Seher Emre dönemi

Serhat ŞANLI

ADANA (İLKHABER) - Eğitim-İş Adana Şubesi sendikanın kuruluşunun 15. yılını kutlarken, 6. genel kurulunu da gerçekleştirdi. Yapılan kongrede, üyelerinin yüzde 65’inin kadın olduğu Eğitim-İş Adana Şube Başkanlığına Seher Emre getirildi.

Nezihe Yalvaç Uygulama Oteli bahçesinde ve pandemi kuralları çerçevesinde yapılan kongreye çok sayıda davetli katıldı. Kongrede başkanlığa seçilen Seher Emre, yaptığı konuşmada, “ Bugün 18 milyon öğrenci ve 2 milyona yakın eğitim çalışanı geçtiğimiz 2020 Mart ayı itibariyle covid-19 pandemisi nedeniyle fiili olarak okullara gidemedi ve 31 Ağustos itibariyle uzaktan eğitimle telafi süreci geçiştirildi. Bunun bir telafi olmadığı ise öğrenci, veli ve öğretmenlerimiz nezdinde açık.” Dedi.

Pandemi süresince yüz yüze eğitim yapılmadığı ve bundan dolayı ücretsiz internet ve bilgisayar desteği olması gerektiğine dikkat çeken Seher Emre, şöyle konuştu;

“Öğretmen ve özellikle öğrencilerin uzaktan eğitim sisteminden yararlanabilmeleri için ücretsiz internet, tablet/bilgisayar dağıtımı olmalıdır. Ayrıca sendika olarak en azından bu süreçte bilgisayar satışlarındaki vergilerin kaldırılması önerimiz değerlendirilmemiştir.

Oluşabilecek her türlü soruna karşı bir çözüm senaryomuz var denilirken daha ilk günden çöken uzaktan eğitimde bir sistemin kurulamamış olması, yoksul öğrenci ile zengin öğrenci arasındaki fırsat uçurumunu daha da açmıştır. EBA'ya dahil olamayan 1.5 milyon öğrenci olduğu söylense de, öğretmenlerimizden aldığımız bilgiler, her sınıfta neredeyse 4 öğrenciden sadece 1'inin uzaktan eğitime düzenli katıldığını göstermektedir.

Eğitim-İş olarak uyarmamıza rağmen çocuklarımıza teknolojik imkanlar sunulmamış, internetsiz-bilgisayarsız hanelerdeki yavrular adeta gözden çıkarılmıştır. Birçok evde sadece bir bilgisayar varken birden fazla öğrenci olması da, teknolojik imkan desteği olmadan çocukların uzaktan eğitime dahil edilmeyeceğini aşikardır.

Velilerden öğretmenlere gelen telefonlar, çocuklarda uzaktan eğitim anlayışının uygulanabilir olmadığını göstermiştir. Çünkü çocuklarını uzun saatler boyunca bilgisayar başında oturtamamaktan, dikkatlerini toplayamadıklarından şikâyetçi olan velilerimizin sayısının çokluğu, sistemin uygulanamadığının ana göstergelerinden biri olmuştur.

EBA'nın öğretmenlerimizin internet üzerinden ders anlatmasına uygun biçimde inşa edilmemesi nedeniyle, öğretmen ve öğrenciler "zoom" gibi güvenlik açığı bulunan programları kullanmak durumunda kalmaktadır. Kullanıcılar için kişisel bilgilerin ele geçirilmesinden, kayıtlı şifrelerin çalınmasına kadar birçok tehlike barındıran bu programlar, ayrıca öğretmen ve öğrencilerin internet kotalarını da hızla tüketmektedir.

Bir saat canlı derste öğrenci ve öğretmen kameraları açılınca yaklaşık 1 GB veri hakkı kullanılmaktadır. 1 GB İnternet 14 TL iken 1 saat ek ders ücretinin 17 TL olması öğretmenleri mağdur etmektedir. Akşam geç vakitlere ve hafta sonlarına dahi dersler yazılmakta, bu durum öğretmen ve velilerin aile yaşantılarını etkilemektedir.

Eğitim-İş olarak programların, uzaktan eğitime uygun biçimde esnetilmesini, seyrekleştirilmesi gerektiğini öneriyoruz. Yüz yüze eğitimde ortalama olarak ilkokulda 30, ortaokulda 35, lisede 40 olan ders saatinin, uzaktan eğitimde uygulanamayacağı açıktır. Çocukları o kadar saat bilgisayar başında oturtmak pedagojik olarak yanlış, fiili olarak imkânsızdır. Ayrıca öğrenciler arasında biraz olsun fırsat eşitliğini sağlayabilmek için yoksul öğrencilere teknolojik destek sağlanması gerekmektedir”

Yönetim Kurulu Üyesi Aylin Koçoğlu da yeni yönetim olarak çalışmalarını aralıksız sürdüreceklerini belirterek, “Geleceğimizin teminatı olan minik yavrularımızı, ülkemize faydalı, akademik ve sosyal donanıma sahip dünya insanı olarak yetiştirmek bizim görevimizdir. Öğretmen camiasını olarak hep beraber çalışacağız” diye konuştu.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER