banner6

"Eğitimli kadınların yetiştirdeği nesiller dünyayı güzelleştirecek"

Adana Valisi Hüseyin Avni Coş, “Kadınlarımıza yönelik ayrımcı, dışlayıcı ve şiddet içeren uygulamalar sona erdirilebildiğinde, tüm kız çocuklarımız eğitimin her seviyesinden yararlanabildiğinde, geleceğe daha da güvenle bakabileceğimiz muhakkaktır" dedi.

"Eğitimli kadınların yetiştirdeği nesiller dünyayı güzelleştirecek"
 

 

  ADANA (İHA) - Adana Valisi Hüseyin Avni Coş, “Kadınlarımıza yönelik ayrımcı, dışlayıcı ve şiddet içeren uygulamalar sona erdirilebildiğinde, tüm kız çocuklarımız eğitimin her seviyesinden yararlanabildiğinde, geleceğe daha da güvenle bakabileceğimiz muhakkaktır" dedi.

  Vali Coş, 8 Mart Dünya Kadırlar Günü dolayısıyla yayınladığı mesajında; 8 Mart'ın kadınların ayrımcılığa, şiddete, hor görülmeye, dışlanmaya bedeninin ve duygularının sömürülmesine hayır dedikleri günün adı olduğunu ifaderere, "8 Mart; kadınların özgürlük, adalet, hukuk gibi değerler karşısında eşit olduklarını vurgulayarak, ‘bizler de insanız’ dedikleri günün başlangıcıdır” dedi.

  Dünyada ve Türkiye’de temel eğitim hizmetlerine erişim, kadına yönelik şiddet, cinsel saldırı, toplumsal yaşama katılım, zorla evlilik, okuma-yazma oranı gibi birçok göstergenin kadınların ayrımcılık ve eşitsizlik gördüğünü ortaya koyduğunu vurgulayan Vali Coş, şunları aktardı:

  “Kadınlarımıza yönelik ayrımcı, dışlayıcı ve şiddet içeren uygulamalar sona erdirilebildiğinde, tüm kız çocuklarımız eğitimin her seviyesinden yararlanabildiğinde, geleceğe daha da güvenle bakabileceğimiz muhakkaktır.

  Hükümetimiz, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımız aracılığıyla kadınlarımıza pozitif ayırımcılık yapmış ve hak ettikleri değeri vermiştir. Hayata geçirilen projelerle, geleceğin kadınları, anneleri olan kız çocuklarımızın eğitimine önem verilmiş; kadın hakları, aile ve çocuk eğitimi gibi pek çok konuda, gerek devletimiz gerek sivil toplum kuruluşları ve kadın örgütleri tarafından eğitim çalışmaları yapılmıştır.

  Büyük Atatürk’ün ‘Kadının yoksulu olamaz, kadın bizatihi varlıktır’ vecizesinden hareketle geri bırakılmış, sömürülmüş, şiddete uğramış kadınların değil, eğitilmiş, fırsat verilip, söz hakkı tanınmış kadınların yetiştirdiği nesiller, dünyanın güzelleşmesine öncülük edecektir. ‘Cennet annelerin ayağının altındadır’ sözünü ilke edinip, annelerimize olan sevgi, saygı ve hoşgörüyü tüm kadınlara yönelik göstermeliyiz.

  Bu duygu ve düşüncelerle ‘8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nün başta Adanalı kadınlarımız olmak üzere, tüm dünyada ve ülkemizde her türlü bedeni ve ruhi şiddetten uzak, adalete, eşitliğe, barışa ve huzura katkı sağlayıp, geleceğe güvenle bakmamıza vesile olması temenni ediyor, tüm kadınların gününü kutluyorum."

 

Güncelleme Tarihi: 07 Mart 2014, 17:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42