banner6

Emek verenler unutulmadı

Mardin Artuklu Üniversitesi ile MARSEV işbirliğiyle, kentin tanıtımına katkı koyanlar “Hizmet ve Onur” plaketiyle ödüllendirildi

Emek verenler unutulmadı

 

Kültür, sanat, edebiyat ve mimari alan ödülü Sermiyan Midyat’a, turizm ve tanıtım ödülü Dilek Sabancı’ya, girişim ve yatırım ödülü ise Erdoba Evleri’ne verildi.

 

Adnan AVUKA

MARDİN(İLKHABER) - Mardin Eğitim Vakfı (MARSEV) ve Mardin Artuklu Üniversitesi işbirliğinde, Mardin’in tanıtım ve gelişmesine katkıda bulunan kişi ve kuruluşlara sunulan “Mardin Turizmi Hizmet ve Onur Ödülleri” düzenlenen bir törenle hak edenlere sunuldu.

Erdoba Elegance Hotel’de gerçekleştirilen törende, Mardin Valiliği, Mardin Artuklu Üniversitesi, Mardin Belediyesi, Dicle Kalkınma Ajansı (DİKA) ve 11 sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin oy birliğiyle belirlenen kültür, sanat, edebiyat ve mimari alan ödülü Sermiyan Midyat’a, turizm ve tanıtım ödülü Dilek Sabancı’ya, girişim ve yatırım ödülü ise Erdoba Evleri’ne verildi.

Türkiye’de ve dünyada Mardin’i en iyi şekilde tanıtmak için yaptırılan Sabancı Müzesi ile Dilek Sabancı’ya, ünlü Mardin taşlarını monte ederken adeta onlara hayat vermesiyle dikkat çeken taş ustası Yusuf Kıdırlı’ya, kumaşa Hristiyan Dini’ne ait motifleri basan Nasra Çilli’ye

Özel Onur Ödülü”nün verilmesinin kararlaştırıldığı belirtildi.

Heyecanlı anların da yaşandığı ödül törenine Mardin Valisi Dr. Ahmet Cengiz, Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Serdar Bedii Omay, Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk, MARSEV Yönetim Kurulu Başkanı eski Cumhurbaşkanlığı Genel sekreteri emekli Vali Kemal Nehrozoğlu, Mardin Artuklu Üniversitesi Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç. Lokman Toprak, MAREV İstanbul Başkanı Fehmi Tahincioğlu ve Dilek Sabancı katıldı.

Törende bir konuşma yapan Mardin Valisi Dr. Ahmet Cengiz, son zamanlarda Mardin’in turizm alanında attığı önemli adımları anlatarak, “Geçtiğimiz yıllar ile şimdiki yıl arasında % 40’a varan bir turist artışı var. Rahmetli Sakıp Sabancı’nın da kültüre ve tarihe çok önemli katkılar koymuştur. Kendilerinin verdiği mesajlar da çok önemlidir. Sabancı ailesine çok teşekkür ediyorum.”dedi.

Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk ise yaptığı konuşmada Mardin’de dünya farklılıklarının bulunduğunu belirterek, “Şu anda bir belediye başkanı olarak ilk defa sizlerin karşınıza çıkıyorum. Mardin çok büyük önem taşımaktadır. Öyleki bir Mardin varki bünyesindekilerle dünya üzerinde çok farklılıkları barındırıyor. Bizim hedefimiz ve projelerimiz daha çok iyi bir Mardin, Ortadoğu’da örnek olacak bir Mardin yaratmaktır. Burada insanların birlik ve beraberliği tesis edildiği müddetçe Mardin çok daha güzel ve örnek bir kent olacaktır.”dedi.

Sakıp Sabancı’nın kızı Dilek Sabancı da yaptığı konuşmasında, Sabancı ailesinin tarih ve kültür varlıklarına büyük önem verdiğini belirterek, “2009 tarihinde açılan Sakıp Sabancı Müzesi ile dilek Sabancı Kültür Sergi alanları ziyaretçilerin büyük ilgisini çekmektedir. Buraları günlük ortalama 1350 kişi ziyaret etmektedir. Mardin’e yapılan bu hizmetlerin az olduğunu düşünüyoruz.” diye konuştu.

Törende ödüllerin sunulmasından sonra dinler ve dillerin korusu bir konser verdi.

 

 

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 16 Nisan 2014, 16:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER