banner6

Emekliler geçim sıkıntısı çekiyor

Tüm İşçi Emeklileri Dul ve Yetimleri Derneği Adana /Çukurova Şube Başkanı Rafet Kaya, emeklilerin geçim sıkıntısı çektiklerini ve insanca yaşayabilecekleri bir aylık istediklerini söyledi.

Emekliler geçim sıkıntısı çekiyor

Emekliler geçim sıkıntısı çekiyor

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER) Tüm İşçi Emeklileri Dul ve Yetimleri Derneği Adana /Çukurova Şube Başkanı Rafet Kaya, emeklilerin geçim sıkıntısı çektiklerini ve insanca yaşayabilecekleri bir aylık istediklerini söyledi.

Kaya, bu nedenden ötürü emeklilerin huzursuz olduğunu atardı. Emeklilerin bu ülkede 25 yıl çalışıp primini yatırdığına, vergisini ödediğini ülkeye katkıda bulunduğunu dile getiren Kaya, “Rahatça yaşamak için ülkeyi yönetenlere  ve mecliste gurubu bulunan partilere sesleniyoruz. Biran evvel problemi çözün. Biz emeklileri memur kat sayısından ayırarak 5510 sayılı yasaya bağladılar. Adına ise Tüfe koydular, yani zamanın Bakanı Sayın İmren Aykut, Sayın Yaşar Okuyan bizleri memur kat sayısından ayırdı. Acilen 2000 yılı öncesinde uygulanan intibak kanunu adı altında yapılan iyileştirmenin 2000 yılı sonrası emeklerimize de uygulanmalı, emeklilerin hakkı olan promosyonun da bir an önce çözüme kavuşturulması lazım. Dün söyledik bu günde söylüyoruz. Gelin emeklilerin sözüne kulak verin. Senede 2 ikramiye istiyoruz. Bunu da dikkatte alın. Aynı zamanda ilaç parası, muayene parası , reçete parası adı altında alınan katkı payının  da ortadan kalkması lazım. Buradan da Adana’da yaşayan emeklilerimize sesleniyoruz. Kimler sizlerin hak arama noktasında öncülüğünüzü yapıyorsa o çatı altında birleşin, birleşin ki bizleri görmezden gelenlere  gerekli cevabı verelim. Yoksa bugün olduğu gibi kimse emekliyi duymaz. “ dedi.

YABANCI EMEKLİLER HAYATINI YAŞIYOR

Türkiye’nin yabancı emekliye cennet, kendi emeklisine ise cehennem olduğunu belirten Kaya, yabancı emeklilerin ülkenin her yerini rahatlıkla gezebildiğini, giderken de yanında 2 valiz eşya ile döndüğünü aktardı. Tüm Emekliler Derneği Adana Çukurova Şubesi olarak tüm emeklilere çağrıda bulunan Kaya, “Gelin üye olalım ve sayımızı arttıralım. Hak nasıl arandığını hep birlikte görelim. Emeklilerimizin temsilcileri ile görünüp emeklilerimizden söz etmiyorlar ama Genel Başkanımız Satılmış Çalışkan ve ekibi devamlı girişimler yaparak, hak arama noktasında yılmadan usanmadan çalışıyorlar. Zaten internetten takip edilirse buda bariz şekilde görülür. Bizim ülkemiz yabancı emekliye cennet, kendi emeklisine ise cehennem. Çünkü Avrupa emeklisi ülkemize gelerek her yeri gezebiliyor. Giderken de 2 valiz eşya ile dönüyor. Birde bizim emeklilerimize bir bakın bırakın tatil yapmayı borçları nedeni ile neredeyse evinden çıkamaz halde.  Emeklimizin yüzde 80’inin evi yok. Yüzde 20’sinin evi var. Evi olmayanlar kirada oturuyor. Yapılacak TOKİ konutlarında emekliye uygun evler verilmeli. Sayın çalışma Bakanı Faruk Çelik ve Sayın başbakan recep Tayyip Erdoğan’a çıkarılacak olan torba yasasında emeklilerimizin de maaşlarında iyileştirme yapılmalı. Bu iyileştirme yapılması durumunda emeklilerimiz biraz nefes alacaklardır. “ diye konuştu.

EMEKLİYE REVAMI

Yapılan zammın eflasyon baz alınarak yapılmasının daha doğru olacağını kaydeden Kaya, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Zam yapılırken en azından evde yanan tüpün değeri kadar, yani 80 TL zam yapılmalıydı. Ancak, zam 35-40 lira. Bu komik zam Allah’tan revamı? Bunu da sormak lazım aslında. Bu dünyada hakkımızı vermeyenlerin öbür dünyada 2 elimiz yakasında olur ve hakkımızı asla helal etmeyiz. Emekliler kendilerini görerek sesine kulak verenleri her zaman görürler. Ama aksi olanlara da yeri geldiğinde sandıkta gerekli cevabı verirler. Bizler inanıyoruz ki bir emeklimizi Milletvekili adayı yaparlarsa o seçimde oy patlaması olacağına inanıyorum.”

Güncelleme Tarihi: 12 Mart 2014, 16:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER