banner6

Emekliler huzursuz

Tüm Emekliler Derneği Adana Çukurova Şube Başkanı Rafet Kaya, tüketim malzemelerinde ki harcamalara yapılan zam ile emekli maaşına yapılan zamların bir olmadığını söyledi.

Emekliler huzursuz

Bayram BULUT

ADANA(İLKHABER) - 2000 senesinden sonra emekli olan vatandaşlar meclisten çıkacak torba yasayı dört gözle bekliyorlar. Yasa sonucunda intibak ile 2 milyon civarında emeklinin maaşları arasındaki fark ortadan kalkacak. Meclise kısa bir süre içerisinde gelmesi beklenen torba yasa tasarısında, intibak düzenlenmesi olması konusunda hem fikir olan emekliler bir düzenlemenin mutlaka yapılmasını istiyorlar.

Konuyla ilgili gazetemize açıklamalarda bulunan Tüm Emekliler Derneği Adana Çukurova Şube Başkanı Rafet Kaya, Türkiye’de yaşamakta olan emeklilerin şuan hükümetin çıkartacağı torba yasasına gözünü dikip beklediğini söyledi. Bu güne kadar net bir sonucun çıkmadığını anlatan Kaya, “Yılbaşında yapılan 3.27’lik zam Allah’tan revamı. Emekli bunu mu hak ediyor? 30 lira, 40 lira gibi bir zam neye yeter. Bir tüp fiyatı şuan yaklaşık 80 TL oldu. Ülkeyi yönetenler ellerini vicdanlarına koyarak emeklinin meselesini gözden geçirmeli. Yoksa emekli gerçekten mağdur ve huzursuz bir vaziyette.” dedi.

Emekliliği hak etmiş ancak yaş sınırına takılmış kişiler için yapılan yeni düzenleme ile bir miktar ücret ödenerek sağlık hizmetlerinden yararlana bilme konusuna ise Kaya, “Yaş bekleyenlerle ilgili çeşitli açıklamalar var ama biz bunları pek de ciddiye almıyoruz. Böyle bir çözüm olmaz madem yapmak istiyorsun bu adam gününü doldurmuş pirimini yatırmış. Emekli yap gitsin.” şeklinde konuştu.

Emekli dul ve yetimlere çağrıda bulunan Kaya, sözlerini şöyle sürdürdü, “Gelin bir çatı altında birleşelim. Nasıl ki memur hak ve menfaatini aramada belli bir yol kat ettiyse, bizlerde bir çatı atında birleşerek yol kat edebilelim. Birleşerek daha güçlü şeklinde hakkımızı arayabilelim. Birliğimizi sağlayamadığımız sürece kimse bizi duymaz. Bana necilikten vazgeçeceğiz. Bu dernek kimsenin babasının malı değil, emeklinin malı emeklinin hak ve menfaatini aramak için şahsım ve yönetimim çıktık. Bu güne kadar emeklinin hak ve menfaatini aradık, bu günden sonrada aramaya devam edeceğiz. Görüntülü yazılı basına teşekkür etmek istiyorum. Emeklimizin sorunlarını duyuruyorlar. Genel Başkanımız Satılmış Çalışkan ve ekibi de bizler için mücadele vermeye devam ediyor. Bizler 30 Mart kadar emeklinin sesinin duyulmasını istiyoruz. Promosyonlarımız ve yılda 2 maaş ikramiye verilmesini talep ediyoruz”

Güncelleme Tarihi: 19 Şubat 2014, 19:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER