banner6

Engelli dernekleri boykotta

Kent Konseyi Engelliler Meclisi'ne üye engelli sivil toplum örgütleri Meclis'in pazartesi günü yapılacak genel kuruluna katılmama kararı aldı

Engelli dernekleri boykotta
Engelli dernekleri boykotta

 

ÇİĞDEM KARA

 

ADANA(İLKHABER) - Yerel Gündem 21 çerçevesinde kurulan Adana Kent Konseyi Engelliler Meclisi’nde sular durulmuyor. Meclise üye engelli sivil toplum örgütleri Engelliler Meclisi’nin kamu vicdanını da rahatsız eden hukuk dışı bir oluşum içinde bulunduğu gerekçesiyle pazartesi günü yapılacak genel kuruluna katılmama kararı aldılar. Meclise üye engelli STÖ’ler genel kurul sırasında kapı önünde protesto eylemi yapacaklarını bildirdiler. Yaptıkları ortak açıklamada ise Engelliler Meclisi’nin bugüne kadar Engellileri Kullanma Meclisi olarak çalıştığı vurgulanarak artık buna izin verilmeyeceğinin altı çizildi.

PAZARTESİ GÜNÜ GENEL KURUL YAPILACAK

Engelliler Meclisi’ne üye olan Genç Engelliler Spor Kulübü, Kamuda Çalışan Engelliler Derneği Adana Şubesi, Türkiye Sakatlar Derneği Adana Şubesi, Çukurova Özürlüler Derneği, Altı Nokta Körler Derneği Adana Şubesi, Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu, Gör-bir, Umut Engelliler, Yıldız Engelliler Derneği ve Spor Kulübü, Kulağım Olur musun Derneği, Adana Engelliler Spor Kulübü, Martı Engelliler Spor Kulübü adına yapılan ortak basın açıklamasında Büyükşehir Belediyesi Kent Konseyi Engelliler Meclisi’nin 30 Nisan 2012 tarihinde seçimli genel kurulunun yapılacağı anımsatıldı.

“MECLİS ADANA’DAKİ ENGELLİLERİ TEMSİL ETMİYOR”

3 yılı aşkın bir zamandır görevde bulunan Engelliler Meclisi Yürütme Kurulu’nun gerek hukuksal gerekse kamu vicdanını rahatsız eden bir oluşum içerisinde olduğu savunulan açıklamada, “Diğer illerdeki engelli meclislerinin aksine, Adana Engelliler Meclisi engelli sivil toplum örgütleri ve engelli bireylerin temsili noktasında kendilerini ifade edemedikleri bir çerçeveye taşınmıştır. Öyle ki 17 kişiden oluşan Engelliler Meclisi Yürütme Kurulu’nda görme engelli, işitme engelli ve ortopedik engelli STÖ’lerin tamamı iki kişiyle temsil edilmektedir. Bu, ne Kadın Meclisi’nde, ne Gençlik Meclisi’nde ne de Çocuk Meclisi’nde böyledir. Yaklaşık 3 aydır yapılan toplantılar sonucunda tüm engelli sivil toplum örgütlerinin görüşleri biraraya getirilerek oluşturulan demokratik Engelli Meclisi Yönergesi, mevcut başkan Gülşah Gülpınar tarafından görmezden gelinerek hiçe sayılmıştır. Kent Konseyi Engelli Meclisi’nde dikta rejimi vardır.  Yürütme Kurulu Üyesi Sn. Dr Ahmet İhsan Çay ve Bedensel Engelliler Spor Federasyonu As Başkanı Ali Duran Karakaya’nın tüm iyi niyetli arabulucu çalışmalarına rağmen, telefonlara dahi cevap verilmeyerek Başkan Gülşah Gülpınar tarafından köprüler yıkılmıştır. Adana’da engellilere yönelik hizmet veren ve savunuculuk politikaları üreten sivil toplum örgütleri olarak, gelinen süreçte Engelliler Meclisi’nin Adana’daki engelli bireyleri temsil etmediği kanaati netleşmiştir” denildi.

“ENGELLİLERİ ARTIK KULLANAMAYACAKSINIZ”

Engellilerin Engelliler Meclisi’nde kullanıldığının öne sürüldüğü açıklamada, engellilerin artık uyandığı ifade edildi. Açıklamada, “Adana Kent Konseyi Engelliler Meclisi bugüne kadar ‘Engellileri Kullanma Meclisi'olarak faaliyet göstermiştir. ‘Engelsizler Meclisi’ne  ‘Engel sizsiniz. Bizi kullandığınız yeter'diyoruz” ifadeleri kullanıldı.

“YÜRÜTME KURULU YASAL DEĞİL”

10-16 Mayıs Engelliler Haftası’na kısa bir süre kalmasına rağmen mevcut yönetimin etkinlik ve farkındalık yaratıcı çalışmalar hazırlamak yerin,e engelli sivil toplum örgütlerinin olmadığı bir Engelliler Meclisi yaratmanın mücadelesi içerisinde olduğu belirtilen açıklamada, şu görüşlere yer verildi:

“Mevcut yürütme kurulu zamanında yapmadığı seçimli olağan genel kurul nedeniyle içerisinde bulunduğu keyfiyeti de gözler önüne sermektedir. Bizler bu durumun bir suç olduğunu, seçimli olağan genel kurulun gerçekleşmemesi nedeniyle mevcut yürütme kurulunun yasal olmadığına inanıyoruz. Yasal olmayan bir yürütme kurulunun yapacağı yeni bir seçimli genel kurulunda ne kadar yasal ve etik olup olmadığını kamuoyunun takdirine bırakıyoruz”

GENEL KURUL PROTESTO EDİLECEK

Ortak açıklamaya imza atan ve Engelliler Meclisi’ne üye olan STÖ’lerin pazartesi günü saat 14.00’te Ortopedia Hastanesi’nde yapılacağı duyurulan Engelliler Meclisi Genel Kuruluna iştirak etmeyeceği vurgulanırken, genel kurul sırasında kapı önünde de üyeleriyle birlikte Engelliler Meclisi’nin söz konusu uygulamalarının protesto edileceği kaydedildi.

Güncelleme Tarihi: 01 Ocak 1970, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER