banner6

Engelli gençlerin askerlik sevinci

Osmaniye'de 'Engelliler Haftası' kapsamında gerçekleştirilen 'temsili askerlik' uygulamasıyla 13 engelli genç, asker oldu.

Engelli gençlerin askerlik sevinci
Engelli gençlerin askerlik sevinci

  OSMANİYE (İHA) - Osmaniye'de 'Engelliler Haftası' kapsamında gerçekleştirilen 'temsili askerlik' uygulamasıyla 13 engelli genç, asker oldu.

  Garnizon Komutanlığı'nda gerçekleştirilen törene Vali Celalettin Cerrah, Garnizon Komutanı ve 39. Mekanize Piyade Tugay Komutan Yardımcısı Kurmay Albay Uğur Özbek, Osmaniye Belediye Başkanvekili Faruk Öz'ün yanı sıra engelli aileleri ve çok sayıda davetli katıldı. Burada konuşan Vali Celalettin Cerrah, askerlik gibi kutsal bir vatan hizmetini bir günlüğüne de olsa yerine getiren engelli gençlerin yemin töreninde bulunmaktan memnuniyet duyduğunu belirtti. Cerrah, "Bugün 13 engelli gencimiz, herkes için kutsal vatandaşlık görevi olan askerlik görevlerini yerine getirmek için üniformalarını giydiler ve askerlik yapmanın gururunu yaşadılar. Yürekleri vatan sevgisiyle dolu bu gençlerimize bundan sonraki yaşamlarında başarılı, sağlıklı günler diliyorum" dedi.

  Günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yapan Topçu Üsteğmen Caner Aladağ, "Bugün burada 13 vatan evladının, 13 Mehmetçiğin temsili askerlik törenini icra etmek için bulunuyoruz. Sizleri bir günlüğüne de olsa aramızda görmekten, kışlamızda misafir etmekten memnuniyet duyuyoruz" ifadesini kullandı.

  Askerlik mesleği gibi şerefli bir mesleğe mensup olmaktan onur duyduklarını dile getiren Aladağ, "Asker olmak için bedenen engelli olmak bir engel teşkil etmez. Önemli olan vatan ve millet sevgisiyle dolu bir kalbe sahip olmaktır. Her sağlıklı insanın bir engelli adayı olduğunu da unutmamak gerekir. Bugün burada bulunan kardeşlerimizin engelli olmaları bir eksiklik değil, yalnızca farklılıktır" dedi.

  Engellilerin farklılıklarının eksiklik olarak görülmesinin; onların önüne asıl ve en zor engeli çıkarma anlamına geleceğini savunan Aladağ, bu konuda toplum olarak herkesin üzerine düşeni yerine getirmesi, engelli vatandaşlara saygı gösterilerek, onların yaşamlarının kolaylaştırılması adına elini taşın altına koyması gerektiği görüşünü dile getirdi. Aladağ, "Bırakın engellileri, sağlam insanlar bile askerlik yapmaktan kaçarken, vatan ve millet kavramlarının anlamlarını göz ardı ederken, buradaki kardeşlerimizin bir günlüğüne de olsa askerlik yapmak istemeleri 'Her Türk Asker Doğar' sözünün bizlere ne kadar yakıştığının canlı delilidir" diye konuştu.

  Konuşmanın ardından engelli gençler, ellerini silah ve ay-yıldızlı Türk bayrağı üzerine koyarak yemin etti. Daha sonra Piyade Er Salih Erdoğan, yaş kütüğüne dönem plaketi çaktı. Yapılan tören geçişinin ardından, engelli gençler Vali Celalettin Cerrah, protokol üyeleri ve aileleriyle birlikte hatıra fotoğrafı çektirdi.

Güncelleme Tarihi: 01 Ocak 1970, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42