banner6

Engelli otopark yerlerine park eden araçlar çekildi

Adana‘da engelli park alanlarına park etmiş araç sürücülerinin otomobilleri çekildi.

Engelli otopark yerlerine park eden araçlar çekildi

Bayram BULUT

 Özel haber

ADANA (İLKHABER)-Adana‘da engelli park alanlarına park etmiş araç sürücülerinin otomobilleri çekildi.

Adana Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ekipleri, kent içerisinde yaşayan bedensel engellilerin erişilebilirlik ve ulaşılabilirlikleri konusunda yaşanan sorunlara çözüm odaklı çalışmalarını sürdürüyor.

MAĞDURİYET YAŞANIYOR

Kent içerisinde engelli geçitlerine araç park eden ve engelli park yerlerine araç park eden kişilere yönelik çalışmalar devam ediyor. Engelli vatandaşların kent içerisinde araçlarını park etmeleri için belli yerlere engelli otopark alanları bırakıldı. Ancak engellilere ait park alanlarına araç sahiplerinin park etmesi, engelli kişilerin park konusunda mağduriyet yaşamalarına neden oluyor.

ARAÇLAR ÇEKİLDİ

Yaşanan bu durum ile ilgili Trafik Denetleme Müdürlüğü ekipleri çalışmalarını sıklaştırdı. Engelli levhalarının olduğu otopark alanlarına, normal araçların park etmemesi için önce sürücüler uyarıldı. Ancak bu alanlara park etmeye devam eden sürücülerin araçları çekiciler ile çekilerek, gerekli cezai işlemler uygulandı.

PLAKALAR SORGULANDI

Son olarak Atatürk Caddesi üzerinde bulunan Adana Büyükşehir Belediyesi yanında bulunan engelli park alanına park etmiş normal araçların çekildiği görüldü. Ekipler, önce araçların plakalarını tek tek sorguladı. Engelliye ait olduğu tespit edilen araçlar plaka kontrolü sonrasında işlem yapılmadan oldukları yerde bırakıldı.

PLAKALARDA ENGELLİ ARACI OLDUĞU ÇIKIYOR

Plakalarında engelli aracı olarak görülmeyen araçlar ise, tek tek çekiciler aracılığıyla çekildi. Araçların plakasına gerekli cezai işlemlerde uygulandı. Yine Atatürk Caddesi üzerinde eczaneye gitmek üzere aracını engelli yerine park etmek isteyen bir engelli kadın sürücü park yerine normal bir vatandaşa ait aracın park edildiğini gördü. Engelli sürücü durumu hemen trafik ekiplerine haber verdi.

TRAFİK EKİPLERİNE TEŞEKKÜR

Kısa süre içerinde engelli kadının bulunduğu gelen ekipler önce araç plakasını sorguladı. Engelli aracı olmadığı tespit edilen araç bulunduğu yerden çekildi. Aracın çekilmesiyle engelli aracı kendine ait otopark alanına park etti. Trafik polislerine teşekkür eden engelli kadın sürücü, tüm vatandaşları sağduyulu olmaya davet etti.

KALDIRIM SORUNU

Yaya olarak tekerlekli sandalyeleri ile yolları kullanmak isteyen engellilerde sayısız engel ile karşı karşıya kalıyor. Kimi zaman kaldırımlarda mahsur kalan engelli vatandaşlar, kimi zaman ise yollarda ezilme tehlikesi geçiriyor. Yayaların kullanması gereken kaldırımların üzeri seyyar, satıcılar, işyerlerine ait malzemeler ve otomobillerin parkları ile dolup taşıyor.  Vatandaşlar bu kaldırımları kullanamazken, engelli vatandaşlar ise birçok yerdeki kaldırımlara yanaşamıyor.

MAHSUR KALABİLİYORLAR

Araçların ve diğer işgallerin bulunmadığı bazı kaldırımları kullanan tekerlekli sandalyeli vatandaşlar, gönül rahatlığı ile kaldırımları kullanmanın keyfini yaşıyor. Ancak kaldırımdan inmesi gereken alana geldiklerinde yaya ve engelli geçidini duyarsız bir sürücünün otomobili ile kapattığını gördüklerinde kaldırım üzerinde mahsur kalabiliyor.

ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR

Eğer çevreden geçen birileri var ise onların yardımı ile kaldırımdan sandalyesi yola indiriliyor. Çevrede kimse yoksa ise engelli vatandaşlar 155’i arayarak polislerden yardım istemek zorunda kalıyor.  Trafik ekipleri bu durumlarda devreye girerek yaya geçitlerine park etmiş araçları çektirerek gerekli cezai işlemi uyguluyor. Mahsur kalan engelli vatandaşlara da yardımcı olan trafik ekipleri, çalışmalarını sürdürüyor.

YOLLARDAN GİTMEK ZORUNDA KALIYORLAR

Engelli vatandaşlar, kaldırımlara ve yaya geçitlerine park etmiş araçlara tepki göstererek, “Bunlar nedeniyle yollardan gitmek zorunda kalıyoruz. Araçların altında ezilme tehlikesi geçiriyoruz. Fakat insanlarımız duyarsız davranmaya ne yazık ki devam ediyor. Yaya geçitlerine bile araçlarını park ediyorlar.” ifadelerini kullandı.

                                         

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER