banner6

Engelli sınavında Fiziki engel şoku

Özürlü memur seçme sınavına katılan engelliler, fiziki şartların yetersizliğinden dolayı zor anlar yaşadı

Engelli sınavında Fiziki engel şoku
Engelli sınavında Fiziki engel şoku

 

ADANA (İHA) - ÖSYM tarafından ilk kez 81 ilde gerçekleştirilen Özürlü Memur Seçme  Sınavı'nda (ÖMSS), Adana'da engelliler fiziki şartların yetersizliğinden dolayı zor anlar yaşadı. Koyluk değnekleriyle yürüyen vatandaşlar merdivenlerden tutunarak güçlüklü sınav salonlarına ulaştı. 

  ÖSYM tarafından gerçekleştirilecek 2012-ÖMSS, 81 il merkezinde, toplam 968  binada, 12 bin 128 salonda, 41 bin 756 görevli ve 60 bin 375 adayın katılımıyla  bugün sabah saat 10:00'da başladı. Sınav esnasında okulların fiziki şartlarından dolayı engelli vatandaşlar bir hayli zorlandı. Çocuğu okulun girişinde engelli merdiveni olmadığı görüldü. Bacaklarından engelli olan vatandaşlara okulların zemin katları yerine 1. ve diğer katlardaki salonlarda sınava girmesi zor anlar yaşamasına neden oldu. Okullarda engelli asansörü olmadığı için vatandaşlar  merdivenlerden yanlarındaki korkuluklardan tutarak güçlükle ilerledi.  

  1994 yılında bir otomobilin çarpması sonucu sağ ayağını kaybederek engelli olan Hamdin Algan (25) okulların halinin ortada olduğunu belirterek, "İşte ben İmam  Hatip Lisesi'nde sınava giriyorum. Görüyorsunuz basamaklar var ama engelli için bir rampa yok. Ben buradan kotluk değneklerimle çıkarım ama tekerlekli sandalyeli olan  bir engelli burada nasıl çıkacak. Bunların düşünülmesi gerekiyordu. Okulların  hiçbirinde de asansör yok. Ama sınavın yapılması yinede umut verici. Bu sınavların  sürekli yapılması gerekiyor" dedi.  

  İşitme engellilerin sınava girdiği okullarda ise veliler engellileri  yönlendirecek işaret dilinden anlayacak görevlilerin olmadığını ileri sürdü. Oğlunu  sınava getiren Emin Oral (55) ise "Çocuklar sınava girecek onların sorunlarını  anlayabilecek bir görevli yok. Bu nasıl engelli sınavı. Çocuk sınav esnasında  tuvalete gitmek isterse ne olacak. İşaret dilinden anlayan bir görevli verilmesi  gerekirdi. Şimdi mesela çocuğu çocuk okul bahçesinde bekliyor. Kimse sınava  girileceğini bilmiyor. Çünkü ne görevli polis memurları ne de başka birisi bu  çocukların dilinden anlamıyor. Biz yardımcı oluyoruz" diye konuştu. 

  Engelliler sınava alınırken üniversite ve KPSS'de olduğu gibi yoğun güvenlik  önlemleri alındı. Adayların içeri hiçbir şey sokmasına izi verilmedi. Bundan  haberdar olmayan engelliler yanlarında getirdikleri eşyaları bırakmak için emanetçi  oluşturdu. Okulun girişinde onlarca eşya bir kadın tarafından alındı.  

  Sınavın başlamasıyla birlikte okulun bahçesinde adayların yakınları da heyecanla  bekleyişe başladı. Bazıları bulamaca çözerek çocuğunu beklerken bazıları Kur'an-ı  Kerim okuyarak beklemeye devam etti. 

Güncelleme Tarihi: 01 Ocak 1970, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42