banner6

Erdoğan: Çocuk ve sigortasız işçi çalıştırılıyor

Sabah geldikleri işyeri üretimi durdurdu denilerek işçiler içeri alınmadı.

Erdoğan: Çocuk ve sigortasız işçi çalıştırılıyor

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER) Adana’da faaliyet gösteren bir tekstil firması, yaklaşık 180 çalışanını habersiz bir şekilde ücretsiz izne ayırdı. Sabah saatlerinde işyerlerine gelen işçiler “üretim durduruldu” denilerek içeri alınmadı. Durum karşısında Tüm Tekstil İş Sendikası’na bağlı işçiler işyeri önünde eylem yaptı.

Adana’nın Merkez Yüreğir İlçesi Anadolu Mahallesi’nde bulunan işçilerin eylemlerine Tekstil İş Sendikası Genel Başkanı Bayram Erdoğan’da katıldı. Erdoğan 180 işçinin üretim durduruldu denilerek ücretsiz izne ayrıldığını söyledi. Yapılanın hukuk dışı olduğunu ifade eden Erdoğan, sigortalı ve sigortasız çalıştırılan işçilerin tamamının işsiz kaldığını dile getirdi.

Erdoğan bu işyerinde yaşları küçük çocukların çalıştırıldığını ileri sürdü. Çocukların yanı sıra birçok işçinin sigortasız çalıştırıldığını iddia eden Erdoğan, “Sendikamıza üye işçilerimiz bu fabrikada çalışıyor. 80 sendikalı işçimiz var burada. Geri kalan ise sendikasız işçiler. Fabrikayı neden tatile soktuklarını bu işçileri neden mağdur ettiklerini söylemiyorlar. Biz bu işin peşini bırakmayacağız. Buradaki işçilerin emeğini hakkını alana kadar burada bekleyeceğiz.” dedi.

Asgari ücreti bankadan çektirip yarısını geri firmanın aldığını iddia eden Erdoğan, “Sigortasız ve çocuk işçi çalıştıracaksınız, herkese meydan okuyacaksınız, işçiye meydan okuyacaksınız. Bizde buradan size alın terimizi, emeğimizi, onurumuzu şerefimizi koruma adına size meydan okuyoruz. Diyoruz ki eğer yüreğiniz varsa bu işçiye saygınız varsa bu işçiye hakkını verin” ifadelerini kullandı.

Metin Naynar adlı işçi ise, kendilerinin sigortasız ve sendikasız çalıştırılmak istendiğini ileri sürdü. Yıllardan beri bu fabrikada çalıştığını anlatan Naynar, burada 5 ila 6 yıl boyunca çalıştırılan işçilerin sigortalarının yatırılmadığını savundu. Çocuk işçi çalıştırıldığını anlatan Naynar, “İstedikleri zaman bizi ücretsiz izine ayrılabiliyorlar. Neden tatil edildiğini de kimse söylemiyor. Bir bilgimiz yok. Senelik ücretsiz izine gönderiyorlar. Yılın bir çok zamanı bu şekilde oluyor” diye konuştu.

Metin Yel adlı işçide işyerlerinin neden üretimi durdurduğunu bilmediklerini kaydetti. Yel, “Sabah geldik çalışalım diye kapıyı açmadılar. İşyeri kapandı dediler” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 07 Şubat 2014, 17:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42