banner6

Esendemir: Gazetecilerin çalışma özgürlüğü kısıtlanıyor

ÇGC'nin 37. Kuruluş yıldönümü nedeniyle bir araya gelen gazeteciler Atatürk Anıtı'na çelenk koydu

Esendemir: Gazetecilerin  çalışma özgürlüğü kısıtlanıyor

Esendemir: Gazetecilerin

çalışma özgürlüğü kısıtlanıyor

 

ADANA(İLKHABER) - Çukurova Gazeteciler Cemiyeti’nin 37. kuruluş yıldönümü nedeniyle, Başkan Cafer Esendemir, ÇGC Yönetim Kurulu üyeleri ve gazeteciler ilk olarak Atatürk Anıtı’na çelenk koyup, saygı duruşunda bulundu.

Daha sonra toplu halde Basın Anıtı’na geçen gazeteciler, burada Anıta çelenk koyup, saygı duruşunda bulunduktan sonra, Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cafer Esendemir, günün anlam ve önemini belirten basın açıklamasını okudu. Sağanak yağmur altında gerçekleşen törenin ardından Çukurova Gazeteciler Cemiyeti’ne geçen katılımcılar, burada bir süre oturup sohbet ettiler.

Esendemir, yaptığı açıklamada şu görüşleri dile getirdi;

“Bugün Çukurova Gazeteciler Cemiyeti’nin 37.kuruluş yıldönümü. Özellikle başta kurucu başkanımız Çoban Yurtçu olmak üzere hayatını kaybeden üyelerimizi rahmetle anıyoruz.

Türkiye’de kamu yararına faailyet gösteren 5 İl’in gazeteciler cemiyetinden biri olan Çukurova Gazeteciler Cemiyeti’nde, bugüne kadar başkanlık görevinde bulunan diğer ağabeylerimiz Erdoğan Varol, Kurtar Çakın, Çetin Yiğenoğlu ve Tamer Ünal ile yönetim kurulu üyelerine de sevgi ve saygılarımızı sunuyor, emeklerinden dolayı teşekkür ediyoruz.

Basın demokrasinin en önemli unsurlarından birisidir. Basın özgürlüğünün olmadığı ülkelerde demokrasiden ve özgürlüklerden söz edilemez. Yazılarından, yaptıkları yorumlardan, çizdikleri karikatürlerden dolayı gazetecilerin mahkum edilmesini istemiyoruz. Bugün cezaevinde bulunan meslektaşlarımızın bir an önce adalet huzuruna çıkartılarak beraat etmeleri ve salıverilmeleri en büyük temennimizdir.

Gazetecilerin çalışma özgürlükleri her geçen yıl biraz daha azalmaktadır. Gazeteciler; ellerinden alınan yıpranma hakkının tekrar verilmesi için her platformda sesini duyurmaktadır.

Son aylarda hükümet kanadından da bu yönde ılımlı mesajlar gelmektedir. Bu olumlu mesajların bir an önce gazetecilerin haklarına yönelik uygulamaya dönüşmesi, yıpranma haklarına yeniden kavuşması en büyük isteğimizdir.

Bugün yerel medya zorlukla ayakta durabilmektedir. Yerel medya beklediği desteği görememektedir.

Yerel gazetelerin girdilerinin sübvanse edilmesi, omuzlarındaki yükü biraz olsun azaltacak, yerel gazetelerin daha fazla gazeteci çalıştırılmasının önünü açacaktır.

Çukurova Gazeteciler Cemiyeti geçimini bu alandan temin eden gazetecilerin kurduğu cemiyettir ve halen aynı şekilde sarı basın kartı sahibi gazetecilerin asil üye, fikir işçisi olan diğer meslektaşların da fahri üye olduğu,  Türkiye Gazeteciler Federasyonu’nun en gözde cemiyetlerinden birisidir. Cemiyetimizi bu duruma getiren siz değerli üyelerimizin, meslektaşlarımızın katkılarıdır.

Atatürk, laik Cumhuriyet ilkeleri çerçevesinde görevini sürdürmenin bilinci içerisindeyiz. Cemiyetimizin 37.kuruluş yıldönümünü kutluyor, katılımınızdan, böyle bir günde bizleri yalnız bırakmadığınızdan dolayı, yönetim kurulumuz adına teşekkür ediyor, saygılarımızı sunuyorum.”

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 01 Ocak 1970, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42