banner6

Faruk Çelik Urfa'da nasıl başardı ?

Faruk Çelik, AK Parti'nin 7 Haziran'da aldığı 365 bin oyu Şanlıurfa'da 518 bin oya nasıl çıkardı ? Başarı ve zaferinin nedenleri nelerdi ?

Faruk Çelik Urfa'da nasıl başardı ?

Faruk Çelik Urfa'da nasıl başardı ?

SEDAT ATİLLA

ŞANLIURFA-Faruk Çelik, AK Parti'nin 7 Haziran'da aldığı 365 bin oyu Şanlıurfa'da 518 bin oya nasıl çıkardı ? Başarı ve zaferinin nedenleri nelerdi ?

AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Faruk Çelik, kentte AK Parti’yi bir kez daha zafere ulaştırdı. 2011 yılında Milletvekili adayı olduğu Şanlıurfa’da, ‘AK Parti 6 vekil zor çıkarır’ denilirken, Çelik’in çabasıyla 10 milletvekili çıkarmıştı. 7 Haziran genel seçimlerinde AK Parti’nin yanlış aday tercihleri, kentte AK Parti’yi bozguna uğratmış, Eyyübiye hariç merkez ve tüm ilçelerde oyunun düşmesine neden olmuştu. AK Parti’nin düşen oyları, oyu artan HDP’nin Şanlıurfa’daki milletvekili sayısını 4’e yükseltirken, AK Parti’nin milletvekili sayısını 10’dan 7’ye düşürmüştü. 7 Haziran genel seçimleri sonrasında AK Parti’nin tek başına iktidar olamaması ve koalisyonun kurulamaması neticesinde,  alınan erken seçim kararıyla, AK Parti Genel Merkezi Faruk Çelik’i Şanlıurfa’dan kurtarıcı olarak yeniden Şanlıurfa’dan milletvekili adayı gösterdi.  

Herkesten önce o başladı.

Faruk Çelik, adaylığı açıklanır açıklanmaz iyi tanıdığı Şanlıurfa’ya gelerek tüm partilerden önce seçim çalışmalarına başladı. Şanlıurfa, Faruk Çelik ile birlikte güçlü danışman kadrosuyla ilk kez farklı bir seçim kampanyasına şahit oldu. Gece 3-4’lere kadar çalışan ve birkaç saatlik uyku ile güne sabahın 7-8’inde başlayan Çelik, şimdiye kadar kentte ilk kez uygulanan halkın benimsediği seçim kampanyalarını gerçekleştirdi.

İlklere imza attı.

Çelik, Şanlıurfa’da ilk kez bir siyasetçinin gerçekleştirdiği interaktif yayınlar başlatarak, yüzlerce Urfalının evine konuk olup, sorunlarını dinledi. Binlerce vatandaşın evini, köyünü, mahallesini bizzat da ziyaret eden Çelik, kanaat önderleri, aşiret liderleri, aileler ve esnaflarla gruplar halinde toplantılar gerçekleştirerek, ziyaretlerde bulunarak partisine destek istedi. Hazırlattığı birkaç reklam filmi ile AK Parti’nin Türkiye genelindeki reklam kampanyasının önüne geçti. Çelik’in reklam filmleri Türkiye’de günlerce konuşuldu.  

Sosyal medyayı salladı.

Çelik, sosyal medyada da Şanlıurfa’da ve Türkiye’de en aktif ve etkili paylaşım yapan siyasi oldu. Twitter’da 575 bin takipçisi olan Faruk Çelik, paylaştığı Şanlıurfa’yı anlatan fotoğraflarıyla da kenti Türkiye’nin gündeminde tuttu, tanıtımına da katkı sağladı. Çelik’in sosyal medyadan verdiği ‘Şanlıurfa huzur şehridir, öyle kalacak’ gibi mesajları, 7 Haziran’dan sonra huzuru bozulan kentte yaşayan vatandaşlara güven verdi.

Kısır çekişmelerden uzak durdu.

Kısır çekişmelerden, dedikodulardan uzak duran Faruk Çelik, sadece partisinin Şanlıurfa’da ki oy oranını yükseltmek için mücadele etti. Dedikodulara kulak asma yerine, yaptıkları ve yapacakları hizmetleri vatandaşlara anlattı.

Azmi teşkilatları tetikledi.

Çelik’in başarılı çalışmaları ve azmi, AK Parti’nin tüm ilçelerdeki teşkilatlarını da tetikledi. AK Parti’nin kentteki çalışma koordinasyonunu İl Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül ile birlikte sağlayan Çelik, adayların ve teşkilatların yaptıkları çalışmaları yakından izledi. Yetersiz kaldıkları durumlarda uyarılarda bulundu.

Kapı kapı gezdiler.

Çelik, tüm bunların yanı sıra vatandaşlarla birebir diyalog halinde oldu. Sorunları not alıp sonradan çözmek yerine, anında talimatlar vererek anında çözülmesini sağladı. Urfa’nın her semtine gruplar halinde dağılan AK Gönüllüler, her evin kapısını çalarak Faruk Çelik’in selamını iletti ve barış mesajları içeren seçim mektubunu verdi.

Son gece de ispat etti.

Çelik, halka yakınlığını ve sorun çözücü kimliğini son gece de ispat etti. Seçimden bir gece önce, gece 00.30’da dinlenmeye giderken bir vatandaş aracının önünü kesti. Yenice tarafında evinin önünün çamurdan geçilmediğini, öğrencilerin okula gidip gelmekte zorluk çektiğini belirtti. Çelik, vatandaşın sorununu not alıp sonradan çözmek yerine, vatandaşı kendi aracının ön koltuğuna oturttu. Gecenin yarısında vatandaşla birlikte evinin önüne gitti. Vatandaş bu davranış karşısında şaşkınlığını gizleyemedi. Çelik, oradan yetkilileri arayıp sorunun bir an evvel çözülmesi talimatını verdi.  Çelik’in tüm bu davranışları, AK Parti’nin 7 Haziran’daki 365 bin oyunu, 1 Kasım’da 518 bine çıkardı. Bu oy AK Parti’nin 7 olan milletvekili sayısını TBMM’de 9’a çıkardı. 

 

Güncelleme Tarihi: 05 Kasım 2015, 15:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER