banner6

Fidan üreticileri destek istedi

Fidan üreticileri bir araya geldi sorunlarını masaya yatırdı

Fidan üreticileri  destek istedi

Fidan üreticileri

destek istedi

 

ADANA(İLKHABER) - Türkiye Fidan Üreticileri Birliği (FÜAB) Başkanı Gürsel Tanrıver, Türkiye’de ıslah edilmiş çeşitlerin fidanını üreten Fidancı ve bu çeşitlerle bahçe kuran üreticilerin desteklenmesi gerektiğini söyledi.

FÜAB,  her ay farklı bölgelerde düzenlediği toplantılarından  sonuncusunu İzmir’in Ödemiş ilçesi Bademli beldesinde gerçekleştirdi.

Çiftçilerin ve fidan üreticilerinin yoğun ilgi gösterdiği bölgesel toplantıya, Ödemiş Kaymakamı Celil Ateşoğlu, Ödemiş İlçe Tarım Müdürü Sayın İbrahim Altıntaş, İzmir Gıda, Tarım İl Müdürlüğünden Şube Müdürü Nursel Tekalmaz  katıldı. Toplantında  fidancıların sorunları masaya yatırılarak çözüm yolları aranırken çiftçilerin yaptığı çalışmalar da paylaşılarak değerlendirildi.  

 

BAŞKAN TANRIVER ÜYELERİNİ AYDINLATTI

Toplantıda bir konuşma yapan Beta Fidan Genel Müdürü, FÜAB Başkanı Gürsel Tanrıver; yaptıkları çalışmalar ve uygulamalar hakkında da üyelerini bilgilendirirken üreticilerin  probleminin çözümü konusunda Bakanlıkla sürekli görüşmeler içerisinde olduklarını ifade etti.

Başkan Tanrıver, “Ülkemizde faaliyette bulunan ıslahçıların, ıslah etmiş oldukları çeşitlerden bahçe tesis eden çiftçilerimize ve bu çeşitlerden üretmiş oldukları fidanları satan fidancılara da özel destek sağlanmalı. Bu durumda ülkemizdeki bitki ıslahı konusundaki çalışmalar  hızlı bir ilerleme kazanacak ve yurt dışına bağlılıkta engellenecektir. Ayrıca, bu destek ile zor şartlarda AR-GE’ye yatırım yapan Bakanlığımız araştırma kuruluşlarında ve özel sektörde görev yapan ıslahçılar desteklenmiş ve gen kaynaklarımız kullanılarak yapılan araştırmaların sonucu olarak ortaya çıkan çeşitlerin  değeri ortaya çıkarılmış olacaktır” şeklinde konuştu.

 

ÜRETİCİLER DERTLİ

Toplantıda sorunlarını dile getiren FÜAB üyeleri, kaçak üretimin ve korsan satışın önüne geçilmesini istediler. Üreticiler, desteklemede  uygulanan dikim mesafesinin  iller arasında farklı yapıldığını ve bunun bir an önce giderilmesi gerektiğini hatırlattılar.

Özellikle ceviz üretiminde bazı televizyonlarda reklamı yapılan tescil edilmemiş çeşitlerin piyasayı olumsuz etkilediğini ve bunun gibi kayıtsız tescilsiz çeşitlerin satışının engellenmesini isteyen çiftçiler; “Tarım İl Müdürlüklerince hastalık ve zararlılara karşı yapılan analiz ve testlerde meyve türlerine göre işlem yapılmalıdır. Bulaşık olmayan olanlarında bulaşıkmış gibi işlem yapılması bizleri zor durumda bırakmaktadır” diyerek  FÜAB’dan destek istediler.  

 

SÖZLEŞMELİ ÜRETİM ŞART

FÜAB Başkan Yardımcısı Gürbüz Candan’da  üyelerinin karşılaştığı sorunlar hakkında çeşitli bilgiler aktardı. Fidancılıkta önemli bir problem olan açığa üretimin yapıldığını ve satılmayan fidanlara etiket ve sertifika ücreti ödendiğini belirten Candan’ konuşmasına şöyle devam etti:

“Buda da fidan maliyetini artırıyor. Sözleşmeli üretime destek verilmeli. Bu da açığa üretimi azaltacaktır. Bununla beraber bitki pasaportu sistemi ve sertifikasyon sisteminin birleştirilerek operatörler etiketlerini basabilmelerinin önü açılmalı. Özellikle de fidancılık sektörünün de Tarım Sigortaları Uygulamasından mutlaka yararlandırılması gerektiğini” hatırlattı.

Toplantı sonunda FÜAB  ’Sektörden Hayat Hikayeleri’ adı altında Türkiye’de fidancılığa katkı sağlayan ve emek veren Mustafa Başer, Mehmet Ünal, Remzi Demirel, Ali Sait Bilgi isimli çiftçilere de birer plaket verdi.

Gürsel Tanrıver, toplantının ev sahipliğini yapan Bademli Fidancılık Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Sayın Mehmet Selçuk Bilgi başta olmak üzere, yönetim kuruluna ve bölge üyelerine  teşekkür ederken birliğin bu tür faaliyetlerine önümüzdeki dönemlerde de değişik illerde devam edeceklerini söyledi.

 

Güncelleme Tarihi: 08 Kasım 2014, 16:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER