banner6

FİŞ KESMEYEN OTOBÜSCÜLER SUÇ İŞLİYOR

Adana Vergi Dairesi Başkan Vekili Recep Yavuz, nakit para olarak ödeyen yolcusuna fiş kesmeyen özel halk otobüsçülerinin suç işlediğini söyledi.

FİŞ KESMEYEN OTOBÜSCÜLER SUÇ İŞLİYOR

Halil İbrahim UĞUR

ADANA- (İLKHABER) Adana Vergi Dairesi Başkan Vekili Recep Yavuz, Kent Kart Sistemi sayesinde şehir içi ulaşımın kayıt altına alınmasını kolaylaştığını belirterek, özel halk otobüsünde peşin para ödeyerek binen yolculara bilet yada perakende fişi verilmesi gerektiğini söyledi.

 

Adana Vergi Dairesi Başkan Vekili Recep Yavuz, şehir içi ulaşımının büyük bir bölümünü karşılayan dolmuşların basit usule tabi olduklarını belirterek, “Dolmuşlar basit usule tabi olduğu için gün sonunda belge düzenlemeleri gerekiyor. Yani gün sonunda o günkü hasılatları için tek bir fatura düzenleyerek kayıt altına almaları gerekiyor.” dedi. Dolmuşlar ile özel halk otobüsleri arasında fark olduğunu belirten Recep Yavuz, özel halk otobüslerinde nakit para ödeyen yolcular için fiş düzenlemesi gerektiğini kaydetti.

 

“KENT KART SİSTEMİ İŞİMİZİ KOLAŞLAŞTIRDI”

Adana’da Kent Kart Sistemi ile ulaşımın büyük ölçüde kayıt altını alındığını belirten Recep Yavuz, “Özel halk otobüslerinde uygulanan Kent Kart Sistemi ile şehir içi ulaşım büyük ölçüde kayıt altına alınmış oldu. Kent Kart uygulaması bizim açımızdan çok önemli. Çünkü biz dönem dönem bu bilgileri bankalardan temin etmek suretiyle, beyanlarla karşılaştırıp mükelleflerimizin durumunu görme şansı elde ediyoruz.” dedi.

 

PEŞİN PARA İLE BİNENLERE BİLET VERİLMESİ GEREKİYOR

Özel halk otobüslerinde kent kart dışında peşin para ile binen yolculara bilet yada perakende fişi verilmesi gerektiğini kaydeden Recep Yavuz, “Halk otobüslerinin kent kart dışındaki tahsil ettikleri bedelleri için bilet vermeleri veya perakende satış fişi ya da özellikle yolcu taşıma bileti vermeleri gerekiyor. Bu konuda da biz gerek mesleki odalarla yaptığımız görüşmelerde, gerekse Yaygın Yoğun Vergi Denetimleri kapsamında  yaptığımız uygulamalarda buradaki kayıp kaçağı kavrama noktasında çalışmalarımızı yürütüyoruz. Ancak tamamen Kent Kart Sistemine geçilmesi noktasında çözüm bulunursa hem bizim işimiz kolaylaşacaktır hem de bu tür algılarda ortadan kalkacaktır. Bu arada vatandaşlarında Kent Kart kullanmaya yönelmesi gerekiyor. Yolculardan para alınıyorsa buna karşılık belge vermesi gerekiyor.” diye konuştu.

 

HER YOLCU İÇİN 190 TL PARA CEZASI VAR

Halk otobüsünde peşin para ödeyen yolculara bilet yada perakende fişi verilmesi gerektiğini belirten Recep Yavuz, aksi halde Yaygın ve Yoğun Denetimler sırasında tespit edilen otobüsçülere her bir kişi için ayrı ayrı 190’ar lira para cezası kesildiğini kaydetti.

 

AMACIMIZ KİMSE PARA CEZASI KESMEK DEĞİL

Yaygın ve Yoğun Vergi Denetimlerindeki amacın kimseye para cezası kesmek olmadığının altını çizen Recep Yavuz, “Vergi Dairesi Başkanlığı olarak mükelleflerimizi bu konuda eğitici ve bilgilendirici çalışmalar yapıyoruz. Rutin uygulamalar yaparak mükelleflerimizi bilmedikleri konularda bilgilendirerek daha sonra yanlışlara devam edilmemesi noktasında da çalışmalarımız devam ediyor. Yaygın ve Yoğun Vergi Denetimleri sadece ceza kesmek için yapmıyoruz. Mükelleflerimizi bilgilendirmek ve bilinçlendirmek için de yapıyoruz. İnşallah önümüzdeki süreç içerisinde daha da faydalı çalışmalar yapacağız.” dedi.

 

Güncelleme Tarihi: 30 Mart 2014, 18:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER