banner6

Foto Grafi Işık Atölyesi’nden muhteşem sergisi

İnsanın çocukluğundan başlayıp ölümüne kadar olan süreçte yer alan sıra dışı fotoğrafların yer aldığı Foto Grafi Işık Atölyesi Sergisi sona erdi.

Foto Grafi Işık Atölyesi’nden muhteşem sergisi

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER)- İnsanın çocukluğundan başlayıp ölümüne kadar olan süreçte yer alan sıra dışı fotoğrafların yer aldığı Foto Grafi Işık Atölyesi Sergisi sona erdi.

Adana Fotoğraf Amatörleri Derneği (AFAD) Üyesi 19 fotoğraf sanatçısı bir araya gelerek, Fotoğraf Sanatçısı ve Eğitmeni Ertuğrul Ay yönetiminde 15 ay süren Foto Grafi Işık Atölye çalışması gerçekleştirdi. Gerçekleştirilen atölye çalışmasında doğal ışık ve suni ışığın nasıl kullanılması gerektiğine dikkat edilerek bir birinden değerli yüzlerce fotoğraf çekildi. Fotoğraf sanatçıları kendilerine verilen konuları objektiflere yansıtmak için yeri geldi, sokağa çıktı, yeri geldi stüdyo ortamında çalışmalarını yürüttü. Çalışmalarda insanların çocukluklarından başlayıp, ölümüne kadar olan süreci anlatan fotoğraflar büyük bir özveriyle çekildi. Atölyenin sonunda ise ortaya çıkartılan fotoğraflar sergide bir araya getirildi.

Adana 75. Yıl Sanat Galerisi’nde açılan Foto Grafi Işık Atölyesi isimli sergi Adanalı fotoğraf severler tarafından yoğun ilgiyle karşılaştı. Serginin Küratörlüğünü Ertuğrul Ay yaptı. Ertuğrul Ay, sergileri hakkında bilgiler verdi. Foto Grafi Işık Atölyesi fotoğrafçılarının tamamının AFAD Fotoğraf Amatörleri Derneği üyeleri olduğunu anlatan Ay, “Atölyedeki arkadaşlara fotoğraf çekimlerin de yardımları ile büyük bir emek, özveri ve zaman ayıran İbrahim Yödek ve Lokman Çalık hocalarıma teşekkür ederim. Arkadaşlarımın ortaya çıkardıkları sıra dışı fotoğrafların her biri fotoğrafın ayrı bir hikâye, ruh hali, derinlik, insanın iç dünyasının fotoğrafla dışa vuruşunu yansıttıkları için onları da gönülden kutlarım. Fotoğraf vardır görüneni yansıtır, fotoğraf vardır insanın derinliklerindeki görünmeyeni yansıtır” dedi.

Küratör Ertuğrul Ay arkadaşlarıyla son sergilerinin fotoğraflarının temasını şarkıcı Bülent Ortaçgil’in seslendirdiği ‘Mavi Kuş’ şarkısından esinlendiklerini belirterek, sergiyi ziyaret edenlerin bu şarkının sözlerini okudukları zaman sergide ne anlatmak istediklerini daha farklı hislerle gözlemleyeceklerini dile getirdi.

Sergide yer alan fotoğraflarda, bireyin yaşamını temel alınarak 1’ci panoda, kötü koşullarda olsa dahi çocukluk döneminin saf ve temiz hali ile sevinci yansıtıldı. Ardından bireyin düştüğü yalnızlık, güzellik arayışı içinde insanı da canlıdan cansız varlıklara dönüştürdükleri fotoğrafların yer aldığı pano sergide yer aldı. Sanatçının düşüncesine göre gerek arkadaşlık döneminde, gerekse benliğini arama sürecinde herkesçe görünenden farklı olarak aslında nasıl ikiyüzlü varlıklara dönüştüğü ele alındı. Bir diğer fotoğraf panosunda ise, fotoğraflarda kullanılan çiçekleri, kadının meta olarak görüldüğü toplumların aksine kadının zor koşullarda dahi olsa adeta zor yetişen değerli bir varlık olduğunu göstermek için kullanıldı.

Sanatçının burada asıl önemli olan düşüncenin kadının güzelliği ve dış görünüşü değil, yüreği olduğunu ve iç güzelliğini çiçeklerle anlatmaya çalıştıkları öğrenildi. Çalışmalarında kadının esaretinden yola çıkarak günümüz kapitalist sisteminin sadece kadını değil erkeği de mağdur ettiğini ifade etmeye çalıştığı çalışmalarda sergideki yerini aldı. Müzik ve eğlencenin de yaşamın parçası olduğundan esinlenerek bazı bağımlıkların bizleri ölüm ve yaşam arasındaki çizgiye taşıdığını ‘Yaşamın Kıyısında’ adlı çalışmayla anlatıldı. Diğer panolarda fotoğraflarda ilişkilerde yaşanan gerginlik, ailelerin dağılması arkasından gelen kadın cinayetleri, cezaevi, gitmek ve yaşam da Araf da kalma gibi konular ele alındı. Farklı 18 sosyal farkındalık teması içeren fotoğraf çalışmaları sergiye katılanlardan tam not aldı.

Sergide fotoğrafları bulunan fotoğrafçıların isimleri ise şu şekilde yer aldı;

“1-Ertuğrul Ay Küratör (Mavi Kuş, ) 2-Turan Dönmez, 3-Ahmet Yalçındağ, 4-Aysun Mamak, 5-Ayşe Yonga, 6-Ayfer Akgül, 7-Filiz Elmas, 8-Sakine Türksal, 9-Esma Karabıyık, 10- Sinem Yetiker, 11-Burcu Akçakaya (AFAD 55 yaş üstü üyelerin portesini çalışmıştır.), 12-İbrahim Yödek, 13-Muhittin Yüceli, 14-Mustafa Ünal, 15-İrfan Gizer, 16-Süleyman Özkan, 17-Nazım Aydemir, 18-Yasemin Özer, 19-A.Serap Deniz, 20-Lokman Çalık”

Sergi 2 Ocak tarihinde sona erdi.

 

Ertuğrul Ay kimdir?

Fotoğraf Sanatçısı ve Eğitmeni Ertuğrul Ay 25.03.1976 Adana’da doğdu. İlk, orta öğretim ve lise eğitimi sonrası 1994-1998 yılları arası ulusal gazetelerde haber muhabirliği ve belgesel gazetecilik çalışmaları yaptı. 2002 yılında fotoğraf malzemeleri üzerine kendi şirketini kurdu. Ertuğrul Ay o yıllardan itibaren fotoğrafla uğraşını “fotoğraf benim için etle kemiğe bürünmüş gibi yaşam biçimine dönüştü.” ifadesiyle fotoğrafa olan tutkunluğunu anlatır.

AFAD (Adana Fotoğraf Amatörleri Derneği) de uzun yıllar değişik atölyelerde fotoğraf üzerine çalışmalar yapan ve yıllar süren bilgi birikim ve becerilerinin sayesinde son yıllarda AFAD bünyesinde fotoğraf eğitmenliği yapmaya başlamıştır. 26 Aralık 2019 da sergisini yaptığı, Foto Grafi Işık Atölyesi ile öğrencilerine doğal ışığın geliş açısı, yönü, şiddeti ve fotoğrafta yapay ışıkların kullanım alanları hakkında 1 yılı aşkın uzun soluklu eğitim verdi. Ayrıca fotoğrafta ışık akımlarını da tek tek ele alarak, 19 arkadaşı ile eğitim çalışmaları sonrası belirli bir doygunluğa, beceriye ve eğitime ulaştıktan sonra atölyedeki çalışmaları son üç ayda aldıkları konularla serginin bütününü teşkil eden ilgili fotoğraflar üretmeye başladılar. Fotoğrafta ışığın öneminin yanı sıra her kişilerin fotoğrafladığı konularının kendi içindeki bütünlüğü serginin konusunu koparmadan çalışılmış olup, Bu başarıyı sağlayıp sergileme sürecine eriştiler.  Fotoğrafta ana faktörün ışık olduğu, ışığın önemi ve kullanım biçimi hakkında yeterli bilgiye sahip olan arkadaşları ile sadece ışığın iyi kullanımıyla fotoğrafların yalnız başına etkili olmayacağını da hesaba katarak fotoğrafta kurgu, mekân seçimi, konuların bütünlüğü ve çeşitli aksesuarlarla fotoğraf üretmeye devam ettiler.

 

 

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
YORUMLAR
Saliha YEŞİLKÖY
Saliha YEŞİLKÖY - 8 ay Önce

Çok dikkat çekici resimlerle dolu bir resim sergisi izledim .doğumdan ölüme kadar olan yaşamı konu alan sergide ayrıca kadın esaretinden de fotoraf gözüyle güzel bir etkinlik sunulmuş.Sergiye katılan tüm sanatçıları tebrik eder.. başarılarının daim olmasını dilerim Saygılarımla Saliha YEŞİLKÖY ...Gesam Adana şube başkanı

SIRADAKİ HABER