Fotoğraflarla Adana tarihi

Adana’nın geçmişten günümüze ulaşan tarihi nitelikteki fotoğraflar büyük beğeni topluyor.

Fotoğraflarla Adana tarihi

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER)-Adana’nın geçmişten günümüze ulaşan tarihi nitelikteki fotoğraflar büyük beğeni topluyor.

Kentin geçmişinden günümüze kalan tarihi nitelikteki fotoğraflar görenleri kendilerine hayran bırakıyor. Bu birbirinden değerli fotoğraflar sosyal medya üzerinde kurulan Adana’nın Eski Fotoğrafları isimli sayfadan paylaşılıyor. 77 Bin’in üzerinde üyesi bulunan sayfada elinde geçmişe ait fotoğrafları bulunan üyeler anı olarak paylaşımlar yapıyor.

GEÇMİŞ FOTOĞRAFLARLA YAD EDİLİYOR

Geçmişin yad edildiği Adana’nın Eski Fotoğrafları isimli sayfada unutulan eski Adanaya ait yaşayan vede kaybolan binalar, yaşanmışlıklar, insanlar, giyim kuşam tarzları, halkın yaşayış şekli, örf ve adetlerinin yansıtıldığı fotoğraf kareleri yer alıyor. Ayrıca bütün dünyaya dağılan Adanalı hemşehrilere bu grup vasıtasıyla ulaşmak, bu grupta toplamak solaganı ile eski Adana’ya ait siyah beyaz fotoğraflar karanlıkta kalmaması ve gün yüzüne çıkıp yeni nesil ile paylaşılmasının isteniyor.

DAHA ÖNCE HİÇ GÖRMEDİĞİNİZ FOTOĞRAFLAR

Adana’nın daha önce hiç görmediğiniz ve belkide bu sayfa haricinde göremeyeceğiniz fotoğraflar ile kısa bir süreliğine de olsa maziye yolculuk edilebiliniyor. Kentin geçmiş fotoğrafları, okullarda çekilen eski öğrencilik yılları fotoğrafları gibi bir çok paylaşımlar yapılıyor. Tarihi Taşköprü’nün altında su içmeye gelen deve sürüsü bir fotoğrafta yer alıyor. Bu sayfa dışında ferdi paylaşımlar yapanlarda oluyor.

CAMIZLARLA DOLU

Sayfa dışında sosyal medyada paylaşılan bir fotoğrafta Tarihi Taşköprü’nün sularının çekilmiş olduğu görülüyor. Ancak fotoğraf karesinin içerisindeki detaylarda köprünün altında camız sürülerinin yer aldığı dikkatlerden kaçmıyor.

NOSTALJİ SEVERLER

Siyah beyaz fotoğraflarla nostalji yaşayan üyeler, fotoğraflar hakkında çeşitli yorumlarda bulunabiliyor. 2 Ocak 2013 tarihinde kurulan Adana’nın Eski Fotoğrafları Grubu hakkında şöyle bir tanıtım yazısı yer alıyor;

Adana’nın Eski Fotoğrafları Grubu 2-Ocak-2013 tarihinde kurulmuştur.Grubun amacı unutulan eski Adana’ya ait yaşayan vede kaybolan binalar-yaşanmışlıklar--insanlar-giyim kuşam--halkın yaşayış şekli -örf ve adetleri yansıtan 1980 li yıllara kadar çekilmiş siyah beyaz fotoğrafları grupta paylaşarak yeni nesle aktarmak, nostalji yaratmaktır. Ayrıca bütün dünyaya dağılan Adanalı hemşehrilerimize bu grup vasıtasıyla ulaşmak bu grupta toplamak solaganımız eski Adanaya ait siyah beyaz fotoğraflar karanlıkta kalmasın, gün yüzüne çıksın, yeni nesil bunları görsün ve bilsin istedik. Grup arşivine bakarak şimdiye kadar grubumuzda paylaşılan fotoğrafları görebilirsiniz. Mükerrer fotoğraflar onay görmeyecektir. Grup hiç bir siyasi yakınlığa mensup değildir. Siyasi yazılar ve yorumlar, insanları rencide edici hakarete varan yorumlar silinir, yazanlar gruptan ihtar verilmeksizin çıkarılır. Üyelerden ricamız ellerindeki eski Adanaya ait siyah beyaz fotoğrafların paylaşılmasını istİyoruz. Studyoda çekilen aile fotoğrafları onaylanmaz. Grubumuza katılan bütün üyelerimize teşekkür ederiz.”

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2