banner6

Gazeteciler de alanlarda

Adana'da '1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü' kapsamında düzenlenen mitinge katılanlar arasında gazeteciler de yer aldı.

Gazeteciler de alanlarda

Gazeteciler de alanlarda

 

 

Adana'da '1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü' kapsamında düzenlenen mitinge katılanlar arasında gazeteciler de yer aldı. Grup halinde sloganlar eşliğinde miting alanına yürüyen gazeteciler, daha sonra işlerinin başına dönüp, '1 Mayıs Mitingi'ni takip etti.

  Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Adana Şubesi'ne üye bir grup gazeteci, '1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü' kapsamında organize edilen mitinge katıldı. Miting kapsamında Mimar Sinan Açık Hava Tiyatrosu önünden başlayıp, Uğur Mumcu Meydanı'nda son bulacak olan yürüyüşe katılmak üzere Çukurova Gazeteciler Cemiyeti (ÇGC) Hizmet Binası önünde bir araya gelen gazeteciler, burada pankart açıp, üzerlerine de sendikaya ait yelekler giyerek, sloganlar eşliğinde yürüyüşe geçti. 'Özgür Basın Susturulamaz' sloganlar atan gazetecilere, mitinge katılanlar da alkışlarıyla destek verdi.

Mimar Sinan Açık Hava Tiyatrosu'na ulaşıp, buradaki polis arama noktasından geçen ve miting alanına ulaşan gazeteciler, daha sonra üzerlerindeki yelekleri çıkartıp, fotoğraf makinesi ve kameralarını aldı, '1 Mayıs Mitingi'ni takip etmeye başladı.

 Yürüyüş ile ilgili İHA muhabirinin sorularını yanıtlayan TGS Adana Şube Başkanı Salim Büyükkaya, "Zaten çağrımızı yaparken bu yönde yapmıştık. Önce gazeteci arkadaşlarımız, toplanma yerinden miting alanına kadar bizimle birlikte yürüyüp, daha sonra görevlerinin başına dönecekti. Şu anda arkadaşlarımız, zaman zaman kortejimize katılıp geri çıkıyorlar. Bir yandan yürüyüşe katılıp sesimize ses verirken, diğer yandan da görevlerini icra etmeye çalışıyorlar. Mücadelemiz tüm gazeteci arkadaşlarımız için. Onlar

da bunun bilincinde" dedi.

  Kanal B Adana Bölge Müdürü Sema Erdoğan ise, basın sektöründe çalışanların yoğun bir tempo içinde görevlerini yerine getirmeye çalıştığını ve bu süreçte ne tatil, ne de bayram yapabildiklerini dile getirdi. Erdoğan, "Arkadaşlarımıza destek için yürüdük ama şimdi işimizin başına dönmek zorundayız. Yürümek çok güzel bir duygu. Bir gazeteci olarak ilk defa 1 Mayıs'ta alanlara çıkıp yürüyorum" ifadelerini kullandı.

 Yeni Adana Gazetesi Editörü ve ÇGC Genel Sekreteri Ömer Üney de, "Gazetecinin kaderi bu olsa gerek. Biz her şeyden önce işimizi düşünmek zorundayız. Bizim için tatil ya da yağmur çamur çokta fark etmiyor. Gazeteci, halkın haber alma özgürlüğünü yerine getirebilmenin çaba ve gayreti içindedir her zaman. Bir gösterici olarak alanlarda olmak da, bir gazeteci olarak olay ve olguları takip etmek de zor. Eylemdeyken sadece yürür ve slogan atarsınız, ama gazeteciyken tüm gelişmeleri yakından takip eder ve o an˝

ölümsüzleştirmeye, bunu da objektif ve tarafsız bir şekilde halka ulaştırmaya çalışırsınız. Bugün biz burada her ikisi birden yapmaya çalıştık" diye konuştu.

 

Güncelleme Tarihi: 01 Ocak 1970, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42