banner6

Gaziler organlarını bağışladı

Vatan uğruna verdikleri organlarının kalanını da hastalara şifa için bağışladılar

Gaziler organlarını bağışladı
Gaziler organlarını bağışladı

 

   ADANA (İHA) - Adana'da vatanı savunurken bacağını, gözünü, elini, kolunu kaybeden gaziler, ortak bir karar alarak organlarını bağışladı.

  Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Adana Şubesi'ne üye yaklaşık 30 gazi, Adana İl Sağlık Müdürlüğü ile yapılan görüşme sonucu organlarını bağışladı. Çukurova Gazeteciler Cemiyeti'nde (ÇGC) yapılan törenle organlarını bağışladıklarını duyuran gaziler, duygulu anlar yaşadı. 2001 yılında Diyarbakır'da astsubay olarak görev yaparken bölücü terör örgütü PKK ile girilen çatışmada gazi olan Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Adana Şube Başkanı Mehmet Ersin Güluçar, insanın yaşama duyduğu saygının ifadesi olan 'dünyanın malının dünyaya kaldığı' bilinciyle sadece insana has olan ardında bir şeyler bırakabilme duygusunun en doruk noktası organ bağışlama duygusunu yaşayacaklarını söyledi. Güluçar, malul gaziler olarak sağlıklı olmanın en üst sınırları olan kartal yuvalarından bulutlarla sohbet ederek bu duyguyu yaşadıklarını belirterek, "Terörle mücadelede vatanımızın bölünmez uğruna kaybettiğimiz organ ve uzuvlarımız yüzünden eksik yaşamanın, sağlıksız yaşamanın sıkıntılarını çektik. Hala da sağlık yönünden sıkıntı çekmekteyiz. Ancak ülkemizde binlerce yetişkin ve çocuk yeterli organ bağışı olmadığından dolayı, adım adım her gün hayatını kaybetmektedir. Bu nedenle toplumdaki organ bağışı bilincini pekiştirmek için aziz vatanımız uğruna verdiğimiz uzuv ve organlarımızdan geriye kalanları da hasta insanlarımızın sağılığına kavuşması için bu etkinlikle bağışlıyoruz. Bedenimizin her zerresi vatanımıza ve Türk milletine feda olsun" dedi.

  2001 yılında Şırnak'ta vatani görevini yaparken çatışma sırasında kaza sonrası bir gözünü kaybettiğini belirten Kader Arık (32) ise, "Organ bağışı yapmak için buraya geldik. Örnek olmak için buradayız. Yapacağımız organ bağışıyla insanlara yardımcı olacağız. Şırnak'ta vatani görevimi yaparken kaza sonucu bir gözümü kaybettim. Bugün bağışta bulunduğumuz için sevinçliyim. İhtiyacı olan insanları sağlığına kavuşturacağız" diye konuştu.

  2005 yılında uzman çavuş olarak Tunceli'de görev yaparken bölücü terör örgütü PKK'nın yola döşediği mayının patlaması sonucu sol bacağını kaybederek protez ile yaşamına devam eden Selahattin Yağınlı (31), "Bir organımı kaybettiğim için organ bağışının önemli olduğunu düşünüyorum. Dernek olarak bu kampanyaya gönülden katılıyoruz. Organlarımızı bugün burada bağışlayacağız. Bizler öncelikle bu vatan için ayakta duruyoruz. Elimizden geldiğince de bu vatana, millete hizmet ediyoruz" şeklinde konuştu.

  1992 yılında Şırnak'ta vatani görevini yaparken bölücü terör örgütü PKK'nın döşediği mayına basması sonucu gözlerini ve sağ elini kaybeden Aşkın Irmak, mayın patlaması sonucu gazi olduğunu, çoğu organının işlevsiz olduğunu, ancak sağlam kalan organlarını bağışlamaya hazır olduğunu söyledi.

  Çukurova İlçe Müftü Yardımcısı Zeki Uyanık ise, organ bağışının insana ve insanlığa hizmet olduğunu belirterek, "Organ bir değer olduğundan, bir katkı olduğundan, bir hayat olduğundan İslam dini açısından büyük hayır ve sevaptır. Burada bulunanlardan kimisi bir anlamda canını bu topraklar için bağış ederek ahirete intikal etmiş, kimisi aramazda gazi olarak bulunmaktadır. Hem terörle mücadele ettiğimiz için hem bir deprem ülkesi olduğumuz için, hem de felaketlerin yaşandığı bir ülke olduğumuz için, aynı zamanda trafik kazalarının çok yaşandığı bir ülke olduğumuz için özellikle bizlerin, Türkiye vatandaşlarının, Türk halkının organ bağışına duyarlı olması gerekir. Bir gün hepimiz o organa ihtiyaç duyabiliriz. O ihtiyacı yaşamadan biz organ bağışını yapalım" dedi.

  Konuşmaların ardından gaziler, organlarını bağışladıklarını belirten formu doldurdu. Organ bağışı toplantısına Adana Vali Yardımcısı Durmuş Gencer, İl Sağlık Müdürlüğü Organ Nakli Bölge Koordinatörü Dr. Nezahat Güngör ve şehit yakınları da katıldı.

Güncelleme Tarihi: 01 Ocak 1970, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42