banner6

“Genç doktorlar yurt dışına göçmen doktor olarak gidiyor”

Adana Tabip Odası Başkanı Uzman Doktor Selahattin Menteş, hekimlerin artık Türkiye’de hekimlik yapmak yerine yurtdışında göçmen doktor olmayı tercih ettiğini söyledi.

“Genç doktorlar yurt dışına  göçmen doktor olarak gidiyor”

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER) - Adana Tabip Odası Başkanı Uzman Doktor Selahattin Menteş, hekimlerin artık Türkiye’de hekimlik yapmak yerine yurtdışında göçmen doktor olmayı tercih ettiğini söyledi.

Adana Tabip Odası’nın çağrısıyla Adana Şehir Hastanesi önünde bir araya gelen hekim ve sağlık çalışanları maaşlarının iyileştirilmesini istedi. Hekimler ve sağlık çalışanları adına burada basın açıklaması metnini Adana Tabip Odası Başkanı Uzman Doktor Selahattin Menteş okudu. Menteş, hekimlerin artık Türkiye’de hekimlik yapmak yerine yurtdışında göçmen doktor olmayı tercih ettiğini söyledi.

Yaklaşık iki yıldır tüm hekim ve sağlık çalışanları canını dişine takarak özveri ile pandemiye ve diğer hastalıklara karşı mücadele ettiklerini kaydeden Menteş, son yıllarda hekimlerin ve sağlık çalışanlarının hakları tarihinde görülmemiş şekilde gerilemeye, angaryalar ve iş yükü de bir o kadar artmaya devam ettiğini öne sürdü. Hekimlerin her yönüyle bu süreçte fedakarca çalıştığını, etik ilkelerden yana hekimlik değerleri ile toplum sağlığı için insanüstü gayret gösterdiklerini dile getiren Menteş, toplumda en fazla hastalanan ve hayatını kaybeden meslek grubu sağlık çalışanları olduğunu anlattı.

Tüm bu süreçte  191’i hekim olmak üzere 477 sağlık çalışanı hayatını kaybettiğini dile getiren Menteş, “Uzun saatler kesintisiz fazla çalışma, sık nöbet tutma, yoğun iş yükü, şiddete maruz kalma sağlık ortamlarının olağan hallerine dönüşmüştür. 36 saat hastanelerden çıkamayan genç hekimler, mesai saati kavramı nedir bilmeyen uzmanlar bulunmaktadır. Kamunun yanı sıra özel hastanelerde de yoğun emek harcayan hekimlerin emekleri sömürülmekte, şirket kurdurma ve ciro baskısı gibi ticari zorlamalar meslek onuruna yakışmayan uygulamalar ile karşılaşmaktadırlar.” dedi.

Muayene sürelerinin 5 dakikaya düşürüldüğünü anımsatan Menteş, “Sorunlarımız yalnızca çalışma saatleri, çalışma alanları, ödemeler ile sınırlı kalmamaktadır.  Mesleğimiz, güvencesizliğin en yaygın olduğu iş kollarından biri haline getirilmiştir. Bu değişim baskının, mobbingin, ayrımcılığın, eşitsizliğin ve kayırmacılığın alabildiğine yaygın hale gelmesine neden olmuştur. Son olarak da hekimler muayene sırasında hemşire veya sağlık personeli olmadan muayene yapmaya zorlanmış. Muayene süreleri ise 5 dakikaya düşürülmüştür. Bu 5 dakikada hastanın tüm anamnezini almamızı ve tanıyı koyarak tedavisini düzenlememiz istenmektedir.” diye konuştu.

 Sağlık Bakanlığı verilerine göre 2020 yılının ilk 6 aylık süresi zarfında 2 bin 412 doktor istifa ettiğini, 522 doktor ise özel hastanelere geçiş yaptığını belirten Menteş, “Bizlere gelen bilgilere göre ise  18 ayda 8 binin üzerinde hekim istifa ettiğidir. Yurtdışında çalışmak için yılda 900’lere varan hekim bu ülkeyi terk etmektedir. Hekimler artık bu ülkede hekimlik yapmak yerine yurtdışında göçmen doktor olmayı tercih etmektedir. Tıp fakültesi öğrencileri TUS sınavına girmek yerine artık Almanca kurslarına gitmektedir. Ülkemizde hekim ve sağlıkçı maaşları gün geçtikçe erimeye devam ediyor ve bizler çoktandır artık maaşlarımızla geçinemez duruma geldik. Bizler geçinemediğimizi söylemekten utanıyoruz.” ifadelerini kullandı.

 Bu durumun bir an önce emekliliklerine de yansıyacak bir düzenlenme ile düzeltilmesi gerektiğinden bahseden Menteş, “İşyerlerimiz alanın uzmanları ile görüşülerek güvenli, sağlıklı çalışma ortamları haline getirilmelidir. Haftalık çalışma sürelerimiz önerilerimiz çerçevesinde yeniden düzenlenmelidir. KOVID-19 başta olmak üzere meslek kaynaklı hastalıklara karşı bütüncül bir meslek hastalıkları yasası çıkarılmalıdır. Ek gösterge hekimlerde 7200 olarak derhal düzenlenmelidir. Çalışma koşullarımızın ve mesleğimizin riskleri düşünülerek çalıştığımız her yıl için derhal 120 gün fiili hizmet süresi zammı verilmelidir. Son söz olarak sesleniyoruz insanca yaşayacak ve emekliliğimize yansıyacak ücret düzenlemesi derhal yapılmalıdır.” şeklinde konuştu.

DOÇ. DR. ÖKTEN, “TOPLUMCU BİR SAĞLIK SİSTEMİNE GEÇMEK ZORUNDAYIZ”

Türk Tabipleri Birliği (TTB) 2. Başkanı Doç. Dr. Ali İhsan Ökten, en kısa sürede toplumcu bir sağlık sistemine geçme zorunluluğunun bulunduğunun altını çizdi.  Hekimlerin, salgın döneminde adeta can derdine düşmüşken, ama bu tehlikeye karşın canla başla çalışırken, aynı zamanda işsizlikle, işten atılmalarla, yoksullukla karşı karşıya bırakıldığını savunan Ökten, “Salgın döneminde özel hastanelerde hekimler işten çıkarılırken, ücretlerini almazken Sağlık Bakanlığının göstermelik kararlar dışında tepkisiz kaldığını gördük. Kamu hastanelerinde de salgın döneminde işten atmaların devam ettiğine, mezun hekimlerin işe başlatılmadığına şahit olduk, giderek yoksullaşmayı gün gün yaşadık. Bugün gelinen aşamada hekimler “Artık bu şartlarda çalışamıyoruz” diyerek istifa ederken; emekli olurken ya da genç hekimlerimiz yurtdışına göç ederken tüm bu sorunları konuşmak, çözüm önerilerimizi iletmek için Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’ya görüşme talebimizi ilettik. Taleplerimizden vaz geçmiyoruz.” dedi.

Konuşmaların ardından açıklama alkış çalarak son buldu.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER