banner6

Gençlerimiz terör tuzağına düşmez

AK Pati Şanlıurfa Milletvekili Adayı Çelik, 8 tesisin temel atma töreninde gençlere güvendiğini ifade etti:

Gençlerimiz terör tuzağına düşmez

Gençlerimiz terör tuzağına düşmez

 

Sedat ATİLLA

ŞANLIURFA5İLKHABER) - Şanlıurfa’da 851 milyon TL yatırımla yapılacak olan 8  tesislerin temelleri atıldı. Törende konuşan Faruk Çelik 'Gençlerimiz terörün tuzağına düşmeyecek. Şanlıurfa dağın malzemesi olmadı, olmayacak' dedi.

DSİ 15. Bölge Müdürlüğü konferans salonunda temel atma töreni düzenlendi. Törende AK Parti Şanlıurfa Milletvekili adayı Faruk Çelik, Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük, AK Parti Şanlıurfa Milletvekilleri Mehmet Akyürek, Seyit Eyyüpoğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi ve DSİ 15. Bölge Müdürü Oğuz Kasap temel atma butonlarına basarak konferans sitemi ile işlerin yapım stardını verdiler.

Şanlıurfa herkesi kıskandırıyor.

Temel atma töreninde bir konuşma yapan AK Parti Şanlıurfa Milletvekili adayı Faruk Çelik, toplam yatırım tutarı 851 milyon TL olan yatırımlarla 738 bin dekar tarım arazisinin sulanmasının sağlanacağını söyledi. Şanlıurfa’nın kadim bir tarih şehri olduğunu belirten Faruk Çelik ‘Şanlıurfa aynı zamanda turizm ve kültür şehri. Bu şehrimizin özellikleri herkesi kıskandırıyor. Bu yüzden bu şehre ne yapılsa azdır. Şanlıurfalı ne kadar kıymetini biliyor bilmiyorum ama burada 5 yılını geçirmiş bir kardeşiniz olarak her defasında söyledim; Şanlıurfa Türkiye’nin lokomotif şehri olacak. Buna önce burada yaşayan insanların inanması lazım. Bu kadar büyük yatırımları devlet niye Şanlıurfa’ya yapıyor? Devletimiz kısa, orta ve uzun vadeli projeler ortaya koydu. Bu planlar çerçevesinde 500 milyar dolar ihracatı gerçekleştirme planı var. Bu kapasiteyi nereden bulacaksınız ? bunun kaynağı Şanlıurfa ve GAP projesi. Buralar ayağa kalkar ve hareketlenirse, bu rakam 500 milyar doları da aşacaktır’ dedi.

Toprakla ve su bilim ile buluşmalı.

Konuşmasında çiftçilere suyun ve toprakların verimli kullanılması konusunda çağrıda bulunan Çelik ‘Suyun toprakla buluşması akılcı bir şekilde olması lazım. Bilim çerçevesinde suyla toprağı buluşturmamız gerekiyor. Nitelikli çiftçiye, nitelikli tarım uzmanına ihtiyacımız var. Su ile toprak buluşacak ama ölçülü dengeli buluşacak ve verime dönüşecek. Verime dönüşecek bir buluşmayı gerçekleştirmeliyiz. Çoraklaşmayı gerçekleştiren bir buluşmanın ne anlamı var. Çiftçilerimiz kamu kurumlarımızla DSİ ile koordine içerisinde olmalılar.‘ şeklinde konuştu.

Şanlıurfa’ya 8 katrilyon tarımsal destek geldi.

Şanlıurfa’ya devletin çok büyük hassasiyetle yaklaştığını da ifade eden Çelik, kente kendilerinin döneminde 8 katrilyon tarımsal desteğin geldiğini belirtti. Suyun Şanlıurfa için hayat olduğunu da belirten Çelik ‘ Arazilerimiz o kadar verimli ki bu proje 3 yıl sonra amorti ediyor. 851 milyon TL’lik yatırım kendisini gösteriyor bu rakamla ve bereketini ortaya koyuyor.’ Dedi.

Çelik konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi;

Şanlıurfalı ucuz tarım işçisi olmaktan kurtulacak.

Bu yatırımlar neticesinde Şanlıurfalı ucuz tarım işçisi olmaktan kurtulacak. Şanlıurfa’da tarımın patronu olmaya soyunmalıyız. Suyun toprakla buluştuğu bereket artık hem iş gücünü, hem istihdamın yoğun gerçekleşmesini sağlayacak he de çiftçimizin artık nitelikli çiftçi olmasına ciddi katkı sağlayacak. Bu projelerin ana amacı genç nüfusun olduğu Şanlıurfa’da istihdam sorununu çözecek. Suruç’a bakın. En iyi örnek. Binlerce Suruçlu artık ne Karadeniz’e, ne Çukurova’ya gidiyor. Suruçlular kendi memleketlerinde çalışıyor. Suruç ovası sulandıkça işçi ve iş gücü talebi artacak. Benim burada çalışan çiftçim yeterli değil diyerek dışarıdan işçi getirecek. On binlerce kardeşimiz istihdam edecek. Ucuz bir işçi olarak Şanlıurfalı dışarıya giden değil, dışarıdan gelen işçiyi burada çalıştıracak bir potansiyeli yakalamış olacak.

Gençlerimiz terörün tuzağına düşmeyecek.

Yatırımların bir amacı da gençlerimiz. Bereketlenen işle buluşan gençlerimiz dağın, terörün tuzağına düşmeyecekler. Toprağın bereketiyle buluşanların, dağın terör tuzaklarıyla ilgileri kalmayacak. Şuan bölgenin kalkınması birilerini rahatsız ediyor.  Çünkü bu ayağa kalkış onların beklediği fakirlik ve sıkıntının içerisinde olan malzeme olarak gençlerin kullanılmaması olarak ortaya çıkıyor. Dağın malzemesi Şanlıurfa olmadı bundan sonra da olmayacak. Çünkü Şanlıurfa’nın bereketli toprakları var. Devletimiz yıllardır ihmal edilen Doğu ve Batı arasındaki kalkınmışlık farkını ortadan kaldırarak daha fazla yatırım yapıyor ve yapacak bu bölgeye. Ülkede eşitliği sağlamak konusunda ciddi adımlar atılıyor. Kimseye istismar edeceği en ufak bir zemin bırakmıyoruz, bırakmayacağız. ‘ dedi.

Şanlıurfa’da eksik olan tek şey; Su.

Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük ise yaptığı konuşma da, Şanlıurfa’nın uçsuz bucaksız ovalarında eksik olan tek şeyin su olduğunu belirtti. Şanlıurfa’nın, Türkiye’nin en önemli tarım merkezlerinden biri olduğunu belirten Vali Küçük ‘Türkiye içinde alacağımız büyük mesafeler var. GAP’ın merkezi Şanlıurfa. Bu ünvanını hak ediyor. Uçsuz, bucaksız ovalarında tek eksik olan şey su. GAP Projesi 30 yıldır devam ediyor ama ayrılan ödeneklerle büyüklüğü son 7-8 sene içerisinde önemli hacimlere ulaştı. Şanlıurfa Türkiye’nin en önemli tarım merkezlerinden biri. Türkiye içinde alacağımız büyük mesafeler var. GAP’ın merkezi Şanlıurfa. Bunu hak ediyor. Uçsuz bucaksız ovalarında tek eksik olan tek şey su. Şanlıurfa sadece Türkiye’nin değil, Ortadoğu’ya huzur gelirse bütün bölgenin en önemli tarım merkezlerinden biri olacak. Ayrılan ödeneklerin büyüklüğü bunu gösteriyor. Bize düşen en büyük görev arazileri bereketli kullanabilmek. Tarımıza teknolojiyi, bilimi sokarak dönüm başına elde edeceğimiz hasılatı arttırmamız lazım. Yoksa yeterince para kazanamıyoruz. Pamuğu sadece üretiyor ve satıyoruz. Bunu işledikten sonra bunun katma değerine ilave edeceğimiz para miktarı artacaktır. Büyük projelerin Şanlıurfa’ya gelmesindeki en önemli etkende Sayın bakanımız Faruk Çelik’tir. Bir kalemde 851 milyon TL yatırımdan bahsediyoruz. Daha önce Karabük Valisi idim. Karabük’te tüm kamu kurumlarının yatırım miktarı 243 milyon TL idi. Burada sadece DSİ’nin yatırımı 851 milyon TL.’ dedi.

3 yılda amorti edecek.

Şanlıurfa DSİ 15. Bölge Müdürü Oğuz Kasap ile temeli atılan projelerle ilgili bilgi verdi. Kasap toplam tutarı 851 milyon TL olan projelerin tamamlanması ile 738 bin dekar tarım arazisinin sulanacağını, 1.5 milyon dekar arazinin tuzlanmadan ve çoraklanmadan korunacağını, milli ekonomiye yılda 255 milyon TL katkı sağlanacağının altını çizdi.

Törene Milletvekili ve adaylarının yanı sıra Şanlıurfa Emniyet Müdürü Eyüp Pınarbaşı, İl Jandarma Komutanı Albay Selman Kömürcü, Cumhuriyet Başsavcısı Uğurhan Kuş, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Abdülkadir Okay, Harran Kaymakamı Temel Ayca, Suruç Kaymakamı Abdullah Çiftçi, DSİ 15. Bölge Müdür Yardımcısı Metin İlci, AK Parti İl Başkan Yardımcısı Cuma Ağaç, Şanlıurfa eski İl Genel Sekreteri Uğur Büyükhatipoğlu, Eyyüpoğlu Mühendislik Yönetim Kurulu Başkanı Abdurrahman Eyyüpoğlu ve çiftçiler katıldı.

 

Güncelleme Tarihi: 20 Ekim 2015, 14:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER