banner6

Geri dönün

DSP Genel Başkanı Masum Türker, partisinin Adana İl Başkanlığı binasında düzenlediği basın toplantısında, partililerine çağrı yaptı:

Geri dönün

Geri dönün


 

Bayram BULUT

 ADANA (İLKHABER)- Demokratik Sol Parti (DSP) Genel Başkanı Masum Türker, partisinin Adana İl Başkanlığı binasında düzenlediği basın toplantısında Suriye sorunun ele aldı. Türker, ‘4 parti bu işi beceremediler, halkın verdiği iradeyi kullanamadılar Bu nedenle diğer partilere giden seçmenlerimize geri dönün çağrısı yapıyoruz.”  dedi.

Türkiye’nin gelecek 50 yılını belirleyecek 1 Kasım seçimlerine kısa bir gün kaldığını belirten Türker, Türkiye aynı merkezden yönetilen 4 parti tarafından yönetim kabiliyeti ile karşı karşıya bırakılmaması gerektiğini savundu.  Son günlerde terör olaylarında büyük bir artış yaşandığını belirten Masum Türker, “Terör aldı başına gidiyor. Türkiye’nin bölünmesini isteyen içteki ve dıştaki güçler hemen devreye girdi. Türkiye’nin bu hale gelmesinde terörün kontrol edilemez noktaya gelmesinde son 4-5 yıldır mevcut iktidar parti tarafından yönetilen Suriye politikasından kaynaklanmaktadır. Tutturmuşlar Esat gitsin mi, kalsın mı diye? Oysa Esat oradaki bir partinin başkanıdır. Asıl orada etkili olan Baas Partisi’dir. Esat da gitse orada yerine gelecek olanlar aynı yolda aynı noktada duruyorlar.” diye konuştu.

Türkiye’nin içinde bulunduğu bu durumdan kurtulması için 5. partinin de parlamentoya girmesi gerektiğini belirten Başkan Masum Türker, “ Ya da 5. bir partinin gelecek seçimler için umut vermesi gerekir. O nedenle halkımızın artık kendi partilerine yönelerek oy vermesi gerekir. Birleşin dediler, birleşmenin bir sonuç vermediğini bu son seçimde gördük. Halk diğer partilere oy vermedi bu 4 partiye verdi. Ama bu 4 parti bu işi beceremediler, halkın verdiği iradeyi kullanamadılar Bu nedenle diğer partilere giden seçmenlerimize geri dönün çağrısı yapıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Terörü durmanın çok kolay olduğunu belirten Türker, DSP iktidarında terör olaylarının sıfırlandığına dikkat çekti.  Son döneminde terör olaylarının yeniden tırmandığına dikkat çeken Türker, “Çünkü terörü yönetmek çok önemli. Bizim kadrolarımız geçmişti terörü öyle yönettiler ki, terör sorunu yaşanmadı. Abdullah Öcalan, rahmetli Bülent Ecevit döneminde yakalandı, ancak biz bunu hiçbir zaman siyasi malzeme yapmadık. Şimdiki iktidar terör olaylarında başarı sağladıklarında hemen propagandaya başlıyor. Ancak terör can alırsa suçu başkasına atıyorlar. “ ifadelerini kullandı.

Almanya Başbakanı Angela Merkel’in Türkiye ziyareti sırasında yaptığı açıklamaya da sert çıkan Masum Türker, Almanya’nın Türkiye’ye Suriyeli sığınmacılar için 'şu kadar para vereceğiz' teklifinde bulunmasını 'ülkenin dış politikadaki zafiyeti' olarak değerlendirdi. Türker, “Onların teklif ettiği para, zaten Türkiye'nin almaya hak kazandığı miktardır. Ama o parayı nereye verecekler diye taahhüt etmişler. Cami onarma, kültür faaliyetlerinde, sivil toplum örgütlerinde; şimdi 'biz o paraların tamamını toplayıp size verelim, bunlarla göçmenleri burada tutun, bize sığınmacı gelmesin.' diyorlar.” şeklinde konuştu.

Türkiye'nin bir politikasının bulunduğunu; Cumhurbaşkanı ve hükümetin “Suriye ile Türkiye arasında bir tampon bölge kurulmasını” gündeme getirdiğini hatırlatan DSP lideri Türker, tampon bölgeyi kurmaya yanaşmayan Avrupa'nın önerdikleri “Ahlaksız teklifle Türkiye'ye tampon ülke olun.” dediğini savundu. Türker, şöyle devem etti: “Türkiye'nin bunu kabul etmesiyle, bazı böyle 'kendini bilmez' sermaye grupları, gazetedeki yorumcular 'işte Şengen izni verilecek, yani vizesiz gireceğiz' diyor. Bizler 1980 yılına kadar Almanya'ya vizesiz girmeyi yaşamış kuşağız. Almanya kafası esti; o zaman Şengen vizesi, Avrupa Birliği'ne giriş vizesi diye bir şey yokken, Kenan Evren'in askeri hükümetini bahane edip, Türkiye'ye vize koydu. 'Bugün serbest bırakırız' diye geçen Şengen vizesini bir hafta sonra 'kaldırdım' demeyecekleri ne malum. Bu nedenle Türkiye'nin böyle ahlaksız tekliflerle karşılaşmayacak bir devlet politikasına ihtiyacı var. Ama bu devlet politikasının olması için Cumhurbaşkanı'nın artık siyasi değil, tarafsız bir çizgide; seçime giren 16 partiyi bu iki hafta içinde yuvarlak masa etrafında toplamalı. Ve onlarla terörün çıkış yollarını konuşmalı. Bizde, diğer partiler de konuşur. En azında milli bir politika oluşur. Türkiye'ye kimse gelip bu şekilde teklifte bulunamaz.”

 

Güncelleme Tarihi: 20 Ekim 2015, 14:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER