banner6

Gıdanın mühendisliği olur

Gıda Mühendisleri Odası (GMO) Adana Şubesi bir sosyal paylaşım sitesinde, 'Gıda mühendisliği diye bir saçmalık çıktı!

Gıdanın mühendisliği olur

Gıdanın mühendisliği olur

 

Bayram BULUT

 

ADANA (İLKHABER) Gıda Mühendisleri Odası (GMO) Adana Şubesi bir sosyal paylaşım sitesinde, 'Gıda mühendisliği diye bir saçmalık çıktı! Gıda doğal olmalı neyin mühendisliği bu? Gıda mühendisliği olmaz' ifadelerinin yazılmasına tepki gösterdi.

 

Konula ilgili Çukurova Gazeteciler Cemiyeti’nde basın toplantısı düzenleyen GMO Adana Şube Başkanı Alparslan, hazırladığı diyet programlarıyla gündeme gelen Prof. Dr. Canan Karatay’ın bir sosyal paylaşım sitesi hesabında, 'Gıda mühendisliği diye bir saçmalık çıktı! Gıda doğal olmalı neyin mühendisliği bu? Gıda mühendisliği olmaz' diye bir paylaşımda bulunduğunu ileri sürdü. Bu çirkin ifadeyi kınayan Alparslan, Karatay’ın tüm gıda mühendislerinden özür dilemesi gerektiğini söyledi.

Alparslan, gıda üretimi, taşınması ve tüketiminde gıda mühendislerinin çok önemli görev yürüttüğünü belirtti. Bilinçli gıda tüketiminde gıda mühendislerinin yaptığı işin hafife alınmamasını isteyen Alparslan, "Günümüzde maalesef her türlü iletişim olanakları kullanılarak oluşturulan bilgi kirliliği ve toplumun yanlış yönlendirilmesi, gıda güvenliğiyle ilgili en önemli problemlerden biri haline geldi. Kendi işinin ve uzmanlığının dışında yapılan yorumlara bir örnek de, 13 Şubat 2014'te Prof. Dr. Canan Karatay tarafından bir sosyal paylaşım sitesi hesabında görülmüştür. 'Gıda mühendisliği diye bir saçmalık çıktı! Gıda doğal olmalı neyin mühendisliği bu? Gıda mühendisliği olmaz' diye bir paylaşımda bulunulmuştur. Gıda mühendisliği mesleğini 'saçmalık' olarak niteleyen bu yorum, gelen tepkiler sonucunda aynı sayfadan, 'Doğru olup olmadığını araştırmadan bazı kullanıcı yorumlarını Canan Karatay'dan alıntı yapılmış gibi paylaştığımız için başta Canan Karatay olmak üzere bütün takipçilerimizden özür diliyoruz' açıklama yapılmıştır. Bu özrün muhatabı Canan Karatay değil gıda mühendisleridir. Meslek odaları ve gıda mühendisliği öğretimi yapan kurumlar olarak, mesleğimizin yetkin olmayan kişilerin haddini aşan yorumlarıyla sorgulanmasını reddediyoruz." dedi.

Güncelleme Tarihi: 17 Şubat 2014, 17:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER