banner6

Göbeklitepe fatihi Prof. Dr. Schmidt, toprağa verildi

Şanlıuarfa'nın Göbeklitepe ören yerini keyfederek turizme büyük katkı sunan arkeolog Prof. Dr. Klaus Peter Schmidt, Almanya'nın Nurnberg kentinde vefat ett

Göbeklitepe fatihi Prof. Dr.  Schmidt, toprağa verildi

Sedat ATİLLA

ŞANLIURFA(İLKHABER) - Geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybeden arkeolog Prof. Dr. Klaus Peter Schmidt Almanya’nın Nürnberg eyaletinde toprağa verildi.

Şanlıurfa’nın en önemli turizm değerlerinden biri olan Göbeklitepe ören yerini keşfederek arkeolojik kazısını gerçekleştiren ve dünyaya tanıtımını sağlayarak ülkemiz turizmine büyük katkı sunan Prof. Dr. Klaus Peter Schmidt’in 25 Temmuz’da saat 14.00’da Nürnberg eyaletinde gerçekleştirilen cenaze törenine ülkemizi temsilen Berlin Kültür Müşaviri Dr. Tahsin Yılmaz, Nürnberg Muavin Konsolosu Adnan Bekçekaral, Şanlıurfa Vali Yardımcısı Mehmet Yüzer ve Şanlıurfa Müze Müdürü Müslüm Ercan katıldı.

Cenaze törenine katılan heyet tarafından Prof. Dr. Schmidt’in eşine ve yakınlarına Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük’ün taziyeleri iletildi. Vali Küçük, mesajında, “12 bin yıllık Göbeklitepe’yi gün yüzüne çıkararak dünyaya tanıtan, İlimiz arkeolojisine ve turizmine büyük katkı sunan Prof. Dr. Klaus Peter Schmidt’in eşine ve yakınlarına ülkemiz ve Şanlıurfa adına başsağlığı dileklerimizi iletir, acılarını paylaştığımızı ifade ederiz.” ifadesine yer verdi.

Ayrıca Göbeklitepe ören yerinden götürülen kazı toprağı sembolik olarak Schmidt’in mezarına serpildi. Kilisede düzenlenen törene de katılan heyet defin işlemlerine de eşlik etti.

Güncelleme Tarihi: 27 Temmuz 2014, 17:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42