banner6

Gök: Göçerlerin sorunu çözülüyor

Ak Parti Şanlıurfa Milletvekili Dr. Abdulkerim Gök, Ceylanpınar'da 100 yıldan bu yana devam eden Göçerlerin sorunun çözüme kavuşacağını söyledi.

Gök: Göçerlerin sorunu çözülüyor
Gök: Göçerlerin sorunu çözülüyor

 

Sedat ATİLLA

 

ŞANLIURFA(İLKHABER) - Ak Parti Şanlıurfa Milletvekili Dr. Abdulkerim Gök, Ceylanpınar’da 100 yıldan bu yana devam eden Göçerlerin sorunun çözüme kavuşacağını söyledi. Ak Parti Ekonomi, Kalkınma ve Çalışma Grubu Başkanı, Şanlıurfa Milletvekili Dr. Abdulkerim Gök, DSİ 15. Bölge Müdürlüğü konferans salonunda Göçerlerin sorunları ile ilgili düzenlenen toplantıya katıldı. Milletvekili Dr. Gök, toplantı sonrası yaptığı açıklama da Göçerler ile ilgili çok önemli kararların alındığını belirtti. Milletvekili Gök, açıklamasında, Göçerler ve diğer tarafların imza attığı tutanak içerisinde yer alan maddelere ilişkin bilgi verdi. Ak Parti Şanlıurfa Milletvekili Dr. Abdülkerim Gök, açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

2007 yılı verileri baz alınarak, Şanlıurfa Valiliği ve Ceylanpınar Kaymakamlığı tarafından yapılan çalışmalar sonucunda ve bugün DSİ 15.Bölge Müdürlüğü konferans salonunda 24 yerleşim yerinin tarafları ile beraber yapılan nihai toplantı da sonuca yaklaşıldığı görüldü.  Nüfusun 4 bin 678 kişiyi hak sahipleri ailelerin 674 kişinin olduğu tespit edilmiş olup, getirilen çözümler ve tarafların kabul ettiği 32 bin dönüm 1. sınıf Tarım arazisinin 37. bin dönüm Tarıma el verişli hale getirilecek alanın, 33 bin dönüm Mera arazisi, 40 bin dönüm Kıraç alanın yani Mera’ya dönüştürülecek alanın tahsis edildiği tarihi bir toplantı gerçekleşti. Ayrıca alt yapının, okulların, kanalizasyonun, yolların, camilerin, yeşil alanların, kısacası insan onuruna yaraşır çağdaş, yaşanabilir bir kentin tesis edileceği alanlar düzenlenecektir. 12 Haziran 2011’de vatandaşlarımıza, bölgemize, ilimize, vermiş olduğumuz sözleri bir bir takip ederek ve artık sorun değil çözüm üreterek modeller geliştirdiğimizin bir kanıtıdır. Bu çalışma da 12 Haziran 2011’den bu yana ve öncesinde emeği geçen başta; Sayın Bakanımız Faruk Çelik’e ve 9 Milletvekili arkadaşıma, Sayın Valimiz Celalettin Güvenç’e, Emniyet Müdürümüz Mehmet Likoğlu’na, Tarım Bakanı Sayın Mehdi Eker’e, Çevre Bakanlığına ve ayrıca burada adını sayamayacağım kısacası herkese sonsuz teşekkürlerimi ifade ediyorum. Toplantı da bir konunun ihtilaflı olduğu hak sahiplerince dile getirildi. Bu ihtilaf konusu yaşayan nüfusun daha fazla olduğu ve hak sahiplerinin de dolayısı ile fazla olduğu vurgulandı. Yukarıda belirttiğim diğer konulara ihtilaf yaşanmadı. İnşallah nüfus yani hak sahipleri noktasında Valiliğimizce önümüzdeki günlerde yeni bir düzenleme ve çalışma ile bu konunun gerekirse revize edileceğini özellikle belirtmek isterim. Bugünün koşullarında 141 bin dönüm arazi nüfusa bölündüğünde, kişi başı 100 dönüm tarıma el verişli bir alana sahip oldukları görülmüştür. Sosyal Devlet anlayışı ile sorunları bir bir 10 yıldan bu yanadır çözdüğümüzün kanıtıdır. Vaatlerle değil, sorunlara bir bir çözümün üretildiği bir dönemi yaşıyoruz. Öncelikle bu ve buna benzer tüm konuların yaşayan yöre halkına, hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.’dedi.

Güncelleme Tarihi: 01 Ocak 1970, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER