banner6

Gökayaz; “Pandemi sürecinde meslektaşlarımıza destek olmaya çalıştık”

Adana Barosu, 2021-2022 Adli Yılı’nın başlaması çerçevesinde etkinlikler düzenledi. İlk olarak Atatürk Parkı’ndaki Atatürk Anıtı’na Adana Barosu Başkanı Av. Semih Gökayaz, Yönetim Kurulu üyeleri ve avukatlar çelenk koydu.

Gökayaz; “Pandemi sürecinde meslektaşlarımıza destek olmaya çalıştık”

Serhat ŞANLI

ADANA (İLKHABER) – Adana Barosu, 2021-2022 Adli Yılı’nın başlaması çerçevesinde etkinlikler düzenledi. İlk olarak Atatürk Parkı’ndaki Atatürk Anıtı’na Adana Barosu Başkanı Av. Semih Gökayaz, Yönetim Kurulu üyeleri ve avukatlar çelenk koydu. Törene Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Türkiye Barolar Birliği (TBB) delegeleri Av. Veli Küçük, Av. Sinem Tanrısınatapan, Yönetim Kurulu üyeleri ve önceki dönem Adana Barosu Başkanı Av. Mengücek Gazi Çıtırık ile avukatlar katıldı.

Çelenk sunumunun ardından Seyhan Otel’inde düzenlenen etkinlikte meslekte 30 ve 35 yılını dolduran avukatlara plaket verildi. Plaket töreni öncesinde bir konuşma yapan Adana Baro Başkanı Av. Semih Gökayaz, “Ülkemiz ve dünya, yaklaşık 1,5 yıldır, pandemi sebebiyle ağır sorunlarla karşı karşıya kalmıştır. Adana Barosu olarak, 10-11 Temmuz’da gerçekleştirdiğimiz genel kurul ve seçimlerle enerjimizi yeniledik ve çalışmalarımıza başladık” dedi.

Av. Gökayaz, “Hukukun egemen olduğu bir sistemin inşası için kuvvetler ayrılığına dayalı güçlendirilmiş parlamenter sistemin hayata geçirilmesi bir zorunluluktur. Bu nedenle her şart ve koşulda kuvvetler ayrılığına dayalı güçlendirilmiş parlamenter sistemi, Adana Barosu olarak savunmaya devam edeceğiz.

Onlarca yıldır, yargının bağımsız olmadığından şikayetçiyiz. Her ne kadar anayasamızda yargının bağımsız olduğu belirtilse de, Adalet Bakanı ve müsteşarının, Hakimler ve Savcılar Kurulu’nun doğal üyesi olduğu bir sistemde yargı bağımsızlığından bahsetmeye olanak yoktur. Yargı, bu haliyle yürütmeye bağlıdır. Bağımsız yargı talebimizi her şartta ve koşulda dile getirecek, hukukun egemen olduğu bir sistemin talepkarı olacağız” diye konuştu.

Hakim ve savcılığa kabule de değinen Av. Gökayaz, “Hakim ve savcılığa kabulde şeffaf, objektif, eşitlikçi, bilgiye ve liyakata dayalı bir sınav sistemi derhal hayata geçirilmelidir. Tutuklama ve tedbir mahiyetinde verilen kararların yargısal denetiminin seçilmiş belli sayıda hakimler tarafından değil, aşağıdan yukarı tüm hakimlerin denetleyebildiği bir sisteme geçilmelidir.

‘Çoklu Baro Yasası’ Türkiye Barolar Birliği (TBB) ve barolarda çok yaralar açmıştır. Birlik değil, tam anlamıyla ‘bölünmüşlük’ tablosu ortaya çıkmıştır. Ne yazık ki bu nedenle savunma güçsüzleşmiş ve mevcut sorunlara karşı bırakın çözüm sağlamayı, gün geçtikçe sorunlar artmıştır. Hepimizin meslektaşlarımıza karşı sorumluluğu var. Bu bölünmüşlüğü ortadan kaldırmak ve sorunlara karşı hep birlikte mücadele etmek hepimizin sorumluluğudur.

Baroların ve TBB’nin genel kurul süreçlerini bir an önce tamamlaması, kurumsal gücümüzün tazelenmesi gerekmektedir. Bu yasa değiştirilmeli ve çoklu baro safsatası ortadan kaldırılmalıdır” diye konuştu.

Baro olarak avukatların sorunlarını çözmeye yönelik çalışmalarını da anlatan Adana Baro Başkanı Av. Semih Gökayaz, konuşmasını şöyle sürdürdü,

“Ülkemizde, hesapsız bir şekilde açılan hukuk fakülteleri en önemli sorunlarımızdan biridir. Bu dönem yapacağımız çalışmalarla ülkemizdeki hukukçu insan kaynağının bulunduğu durumu ortaya koyup, önümüzdeki 20-30 yıl için ne kadar hukukçu insan kaynağı gerekli, kaç hukuk fakültesi gerekli, kontenjanlar ne olmalı, hukuk fakültelerine girişte aranılan başarı sıralaması şartı ne olmalı sorularının cevaplarını hep birlikte arayacağız ve bulduğumuz çözüm önerilerini kamuoyu, barolar, YÖK ve üniversitelerin bilgisine sunacağız..

Hukuk fakültelerinin niteliği konusunda çalışma yapıp, yetersiz ve niteliksiz hukuk fakültelerinin kapatılmasını yüksek sesle talep edeceğiz. Hukuk fakültelerine girişte aranan başarı sıralaması şartının 100 binin aşağısına çekilmesi yönündeki taleplerimizde ısrarcı olacağız.

Pandemi süreci bizleri öngörülmeyen bir durumla karşı karşıya bırakmıştır. Bu süreçte meslektaşlarımızın yanında olmak ve ağır ekonomik şartlar içerisinde olan meslektaşlarımıza destek vermek amacıyla Avukatlık Kanunu 95. Maddesi kapsamında meslektaşlarımıza destekte bulunmaya çalıştık.

Yeni dönemde göreve gelir gelmez ilk yaptığımız iş servis ring hizmetine 3. aracı dahil edip, araçların hareket aralıklarını 30 dakikadan 15 dakikaya düşürülmesi olmuştur.  Bu konuda meslektaşlarımızın memnuniyetlerini ifade etmeleri bizleri son derece mutlu etmiştir.

Yönetim Kurulu’muzun aldığı ilke kararı ile yönetim kurulu üyelerimiz CMK ve Adli Yardım görev listelerinden ayrılmışlardır. Gerek mesleki gerekse ekonomik şartlar bakımından zor süreçlerden geçiyoruz. Korona salgını da ekonomik kötüleşmeyi körükleyen etkenlerden biri olmuştur. Bu sıkıntılı zamanı el ele, omuz omuza vererek aşacağız.

Yıllar sonra Yeni Adliye Binasına kavuştuk fakat geride bıraktığımız yaz döneminde bina içerisinde hep birlikte kavrulduk. Adana gibi bir şehirde, bir binanın demire ve betona ne kadar ihtiyacı varsa klimaya, soğutma sistemine de aynı derecede ihtiyacı vardır. Bunun muhakemesi yapılmadan hizmete açılan bir binayı kabul etmiyoruz. Bu konuda yaptığımız basın açıklamasıyla soğutma sisteminin hizmete alınması konusunda çalışmalar hızlanmış ve soğutma sistemi kademe kademe çalışmaya başlamıştır. 

Meslektaşlarımızın evi gibi olmasını istediğimiz Baro Tesislerimizdeki organizasyonların uygun ücretler mukabilinde yapılması ve Digitürk yayınları ile yeni bir anlayış oluşturduk. Mesleki dayanışma ruhunu artırmak amacıyla bu yöndeki çalışmalarımız devam edecektir.

Seyhan Nehri kıyısında ve Sheraton Oteli yanında önemli bir noktada yer alan Hizmet Binamızın projesinde hazırlık çalışmalarımız tamamlanmıştır. Türkiye Barolar Birliği’nin Genel kurul süreçlerinin tamamlanmasından sonra Adana Barosu Hizmet Binasının yapımına hız vereceğiz.

Genel Kurul’da meslektaşlarımıza söz verdiğimiz projeleri hayata geçirmeye başladık. Baromuzun 15 yıldır hayali olan, mesleğe yeni başlayan meslektaşlarımızın hem mesleğe daha etkin uyum sağlamaları, hem de ekonomik olarak desteklenmeleri amacıyla kullanılabileceği Uyum Bürosu’nu hayata geçiriyoruz.

Uyum bürosu, yaklaşık 45 avukatın bir yıl süreyle kullanabileceği bir büro olarak hizmet verecek. Uyum bürosunda yer alacak genç meslektaşlarımız yarısı 1. altı ayın sonunda, 2. yarısı bir yılın sonunda olmak üzere toplam 2 bin TL ödeme yapacaklar. Toplam 320 m2 büyüklükte olan büroda bilgisayar, fotokopi ve mobilya ile donanımı sağlanacak. Meslek üstatlarımızın da düzenli olarak gelerek mesleki bilgi ve birikimlerini aktaracakları büromuz yakın zamanda hizmete açacağız.

Görüşme odalarına ülkemizin ilk kadın avukatı Süreyya Ağaoğlu, Türkiye Barolar Birliği’nin kurucu Başkanı Av. Prof. Dr. Faruk Erem ve önceki dönem Baro başkanlarımızdan Av. Anibal Akdamar’ın adı verilecek. Önümüzdeki süreçte çalışmalarımızı yoğun bir şekilde sürdürecek ve planladığımız projelerimizi birer birer hayata geçireceğiz.”

Baro başkanının konuşmasının ardından meslekte 30 ve 35 yılını dolduranlara plaketleri takdim edildi. Toplu fotoğraf çekiminin ardından tören sona erdi.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42