Gülaçtı, Karalar’ın yanıtlaması için yazılı önerge verdi

AK Parti Grup Başkan Vekili Ozan Gülaçtı, 7 Şubat Cuma günü camiden çıkan vatandaşlara belediye personeli tarafından ücretsiz gazete dağıtıldığı konusunun açıklanması ile ilgili yazılı önerge verdi.

Gülaçtı, Karalar’ın yanıtlaması için yazılı önerge verdi

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER)-AK Parti Grup Başkan Vekili Ozan Gülaçtı, 7 Şubat Cuma günü camiden çıkan vatandaşlara belediye personeli tarafından ücretsiz gazete dağıtıldığı konusunun açıklanması ile ilgili yazılı önerge verdi.

Adana Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Şubat ayının son oturumunda 7 Şubat Cuma günü camiden çıkan vatandaşlara belediye personeli tarafından ücretsiz gazete dağıtıldığı konusu tartışmalara neden oldu. Adana Büyükşehir Belediye Meclisi Şubat Ayı 5. oturumunu görüşmek üzere dün yeniden toplandı. Meclise Adana Büyükşehir Belediye Meclisi 1. Başkan Vekili Mustafa Bayar başkanlık yaptı. Açılış yoklamasının alınmasının ardından gündem dışı konuşmalar yapıldı.

GÜLAÇTI: SORULARIMIZ CEVAPSIZ KALDI

 İlk sözü Ak Parti Grup Başkan Vekili Ozan Gülaçtı  aldı. Önceki meclislerde grup sözcüleri olan Vedat Gündoğan’ın cami önünde dağıtılan bir gazete ile ilgili sorular yönelttiğini anımsatan Gülaçtı, ancak bu soruların cevapsız kaldığını savunarak, “5018 Sayılı Kanun’un 8. Maddesi’nde Kamu görevlileri bütçeleri ve kendilerine tahsis edilen ekonomik kaynakları etkili, verimli ve hukuka uygun olarak kullanmak durumundadırlar. Aksi yönde bir durum ile karşılaşıldığında kanun hükmü çerçevesinde yetkili mercilere hesap vermek zorundadırlar.” dedi.

ÇOK MANİDAR

Cami cemaatine gazete dağıtıldığını ve bu dağıtılan gazetenin başlığına dikkat çeken Gülaçtı, “Tam da bu nedenle 7 Şubat 2020 Cuma Günü, Cuma namazı çıkışında belediye personeli tarafından cami cemaatine dağıtılan bir gazete var. Bu gazetenin başlığı çok manidardır. FETÖ Terör Örgütünün 7 Şubat Günü gerçekleştirdiği Suriye’ye insanı yardım taşıyan tırlara operasyonun yıl dönümünde böyle bir başlık atan gazetenin büyükşehir belediye personeli tarafından dağıtılmış olmasını çok manidar buluyoruz. Bunun içinde ne vardır. Bu gazete dağıtılırken büyükşehir belediyesi personeli kullanılmış, gazetede büyükşehir belediyesi bütçesi tarafından mı karşılanmıştır. Kaç adet gazete dağıtılmıştır. Niye 7 Şubat günü tercih edilmiş ve niye o başlıklı gazete dağıtılmıştır.” şeklinde konuştu.

YAZILI ÖNERGE VERDİ

Bu konuyla ilgili hazırladıkları yazılı önergeyi meclis divanına takdim eden Gülaçtı, “Bunların tamamının Sayın Başkan tarafından açıklanmasını istememize rağmen, Sayın Başkan sessiz kalmayı tercih etmiştir. Bizde bu nedenle artık yazılı önerge veriyoruz meclis başkanlığına. Bu önergenin ilgili kurumlara iletilip bu önergenin yazılı olarak cevaplanmasını talep ediyoruz.” ifadelerini kullandı.   

SEYHAN : SORULARIN MUHATABI DA BEN DEĞİLİM

Ozan Gülaçtı’nın ardından söz alan CHP Grup Başkan Vekili Serdar Seyhan ise, grup başkanlarının veya meclis üyelerinin bilgi talep etme haklarının olduğunu söyledi. Ak Parti Grup Başkan Vekili’nin de bu tarz bir talepte bulunmasının normal olduğunu işaret eden Seyhan, “Tabi ki bu işlem olmuş mudur? Olmamış mıdır? Bilemiyorum. Dolayısıyla bu soruların muhatabı da ben değilim. Elbette ki başkan ve belediye idaremiz bunun cevabını verecektir. Ancak bu konular ilk duyulmaya başladığından sosyal medyadan da yazılıp çizilen ve kendi içimizde de yapılan konuşmalarda zabıtanın dağıttığına dair iddialar vardı. Bunun üzerine Zabıta Daire Başkanı’yla da bizzat görüştüm. Kesinlikle böyle bir işleme dahil olmadıklarını, hiçbir personelin de bu dağıtım içerisinde yer almadığını söylediler.” diye konuştu.

İDDİALAR DEĞİŞTİRİLDİ

Zabıtalar dağıtıyor diye iddia ortaya atanların iddialarını sonradan değiştirdiklerini savunan Seyhan sözlerini şöyle sürdürdü;

 “Daha sonra bu iddia sahibi arkadaşlarımızda bu kanaate vardılar ki başkaları dağıttı diye iddialarını değiştirdiler. Tabi ki bunlara cevap verecek kişi başkanımız ve idaredir. Yalnız benim anlayamadığım burada belediyenin mevcut yasalar dahilin de yapması gereken görev ve sorumlulukların dışında yaptığı bir işi sorgularken, FETÖ ile ilişkilendirilebilecek bir cümlenin burada sarf edilmiş olmasıdır. Bunu anlayamadım. Diğer kısmını anlıyorum. Bunun sorgulanması anlaşılabilir ama bu soru önergesinin FETÖ ismi konularak gündeme gelmesini anlayamadım. Sanki burada bu gazetenin dağıtılmasında FETÖ ile ilgili bir iddianın kamuoyuna duyurulması yönünde bir amaç güdülüyormuş gibi bir anlam çıkıyor.

Zinhar hem Ak Parti temsilcilerini, hem bunu söyleyebilecek herhangi bir kişiyi Cumhuriyet Halk Partisi’ni böyle bir konuyla ilişkilendirmeden tenzi ederim. Bu tür ifadelerden özellikle kaçınılmasını rica ediyorum. Siyasi bir polemiğe veya tartışmaya yol açmayalım. Belediyenin gazete dağıtımı ile ilgili yetki ve sorumluluklarının olup olmadığı konusunda yetki ve sorumluklarının olup almadığı konusundaki sorunuzu ve bilgi edinmek isteme hakkınızı doğru buluyorum. Bunun cevabını elbette alırsınız. Bu tür tartışmalar tehlikeli bir yere sürükler. Bu kürsüyü tehlikeli noktaya doğru sürüklemeyelim.”  

KAŞİF BARUT BİLGİLENDİME YAPTI

Bu konuşmaların ardından aynı konuyla ilgili söz isteyenlere Meclis Başkanı Mustafa Bayar söz vermedi.  Başkan Bayar, bir bilgilendirmelerinin yapılacağı dile getirerek Adana Büyükşehir Belediyesi Yazı İşleri Müdürü Kaşif Barut’a söz verdi. Kaşif Barut, her meclis üyesinin sıfır ve 5’le başlayan yıllarda mutlaka mal beyanı vermesi gerektiğini, 20 Şubat tarihine kadar tüm meclis üyelerini mal beyanı vermesinin şart olduğunu belirtti. Verilmemesi halinde suçlu duruma düşüleceğini açıklayan Barut, 24 Şubat 2020 tarihinde kendilerinin de valilik kanalıyla mal beyanlarını bakanlığa göndereceklerini duyurdu.

KAÇAR: BOŞ KONUŞMUYORUM

Barut’un konuşmasının ardından söz alan MHP Karaisalı Meclis Üyesi Abdullah Kaçar, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar’ın katıldığı son toplantıda kendine boş konuştuğunu söylemesini tenkit ettiğini belirtti. Bugüne kadar aldığı tüm sözlerde boş konuşmadığını dile getiren Kaçar, “Bölgemdeki suyu, yolu, sıkıntı neyse onu anlattım.” dedi. 

BOZKURT: HİÇ HOŞ DEĞİL, KOMİK OLMUŞ

AK Parti'li Furkan Bozkurt ise gençlik merkezlerinin idare tarafından kapatılmasından sonra uzaktan eğitim modeline başlandığını, bu işi yapan firmadan hangi yeterlilik belgesinin alındığını sordu. Kenan Evren’den başlayıp Alparslan Türkeş Bulvarı’nda sona eren Barış Manço Bulvarı yolunun yeni yapılmış gibi bilboardlarda ve sosyal medya hesaplarından sunulmasını eleştiren Bozkurt, bu yolun yeni bir bulvar olmadığını ve yolun yapımının ise yarım olduğunu kaydederek,”Hiç hoş değil, komik olmuş diyorum” diye konuştu.

TARTIŞMANIN YERİ BURASI DEĞİL 

 İYİ Parti Grup Başkanvekili Recai Mercimek de, “650 binin üzerinde oy almış bir belediye başkanına hiç kimse bilgisizlik ve beceriksizlikle suçlayamaz. Biz burada bir seneyi dolduracağız. Hüseyin Başkanı döneminde kimseden hakaret vari bir kelime çıktı mı? Hizmeti beğenirsiniz beğenmezsiniz, 1 senesini doldurmasının ardından yaptıklarını anlatacaktır. Bu mecliste FETÖ konuşmalarının yapılması yanlıştır. TBMM’de konuşuluyor. Onun için birbirimizin kalbini kırmayalım” şeklinde konuştu.

KARDEŞ ŞEHİRLER

  Daha sonra gündemlere geçildi. Komisyon raporları ve teklifle oy birliği halinde kabul edildi. Osmaniye’nin Düziçi, Adıyaman merkez Yaylakonak, Tokat’ın Almus ilçesine bağlı Görümlü ve Gölgeli belediyeleri ile Malatya’nın Hekimhan Belediyesi ile kardeş şehir olunması kararı da oy birliğiyle kabul edildi.

  Adana Büyükşehir Belediye Meclisi, 9 Mart 2020 Pazartesi günü saat 14.00’te toplanma kararı aldı.

                                         

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2