banner6

Güleken: Kısa mesafelere yürüyerek veya bisiklet kullanarak gidilmeli

Adana Bisiklet ve Doğa Sporları Derneği Başkanı Tekin Güleken, “Adana'da kısa mesafelere yürüyerek gidilmesi veya bisiklet kullanarak iş yerlerine gidilmesi aynı zamanda sportif aktivitelerin de tercih edilmesi ve teşvik edilmesi de çok önemli.”dedi.

Güleken: Kısa mesafelere yürüyerek  veya bisiklet kullanarak gidilmeli

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER)- Adana Bisiklet ve Doğa Sporları Derneği Başkanı Tekin Güleken, “Adana'da kısa mesafelere yürüyerek gidilmesi veya bisiklet kullanarak iş yerlerine gidilmesi aynı zamanda sportif aktivitelerin de tercih edilmesi ve teşvik edilmesi de çok önemli.”dedi.

Adana Bisiklet ve Doğa Sporları Derneği Başkanı Tekin Güleken, Avrupa Hareketlilik Haftası kapsamında gerçekleştirdikleri bisiklet turunu değerlendirdi. Avrupa Hareketlilik Haftası’nın, kentleri ve belediyeleri sürdürülebilir ulaşım tedbirleri almaya ve desteklemeye teşvik eden, her yıl 16-22 Eylül tarihleri arasında dünyanın her yerinde kutlanan bir Avrupa Komisyonu girişim olduğunu anlatan Güleken, “Hafta süresince, belediyelerin ulaşım planlamasının ve toplu ulaşım sisteminin geliştirilmesi, bisiklet ve yaya yollarının artırılması, vatandaşlarına ise bireysel araçlar yerine alternatif ulaşım metotlarıyla seyahat etmesinin teşvik edilmesi amaçlanır.” şeklinde konuştu.

Adana Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Dairesi Başkanlığı koordinasyonunda bisiklet turu düzenlediklerini belirten Güleken, “Türkiye Belediyeler Birliği’nin ulusal koordinatörlüğünü üstlendiği Avrupa Hareketlilik Haftası etkinliklerinin 2021 yılı teması “Sürdürülebilir Ulaşım: Sağlıklı ve Güvenli Hareketlilik” olarak belirlendi. Adana Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Dairesi Başkanlığı ile Adana Bisiklet ve Doğa Sporları Derneğinin birlikte organize ettiği etkinlikle bisiklet kullanımını arttırmak ve hareketli bir yaşam sürdürebilmek için bir dizi etkinlik gerçekleştirildi.” diye konuştu. 

Sağlıklı bir toplum için herkesin spor yapması ve bisiklet sürmesi gerektiğini işaret eden Güleken, “Alternatif ulaşım aracı bisikleti öne çıkarmak ve Adanalıları hareketli ve sağlıklı bir yaşama teşvik etmek istedik. Her yaştan yoğun bir katılım olması bizleri mutlu etti. Buradaki amacımız motorsuz taşıtların kullanılması, hareketin olduğu yerde bereket vardır anlayışı içerisinde hem sporu teşvik etme anlamında, bisikletle gidilecek yerlere gidilmesini istiyoruz. Bu noktada hem de motorlu taşıtların havaya yaydığı olumsuz gazları önleme anlamında bütün Avrupa ülkelerinde hareketlilik haftası kutlanıyor.” dedi.

 Bu uygulamanın birçok yerde başarılı grafikler çizdiğini söyleyen Güleken, “Birçok yerde bu uygulama ile başarılı grafikler çiziliyor. Özellikle insanların iş yerlerine yaya veya bisikletle gitmeleri teşvik ediliyor. Bu hafta kapsamı içerisinde Adana'da kısa mesafelere yürüyerek gidilmesi veya bisiklet kullanarak iş yerlerine gidilmesi aynı zamanda sportif aktivitelerin de tercih edilmesi ve teşvik edilmesi de çok önemli.” ifadelerini kullandı.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42