banner6

Gündoğan ile Karalar arasında bütçe tartışmaları

Adana Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Kasım ayının son oturumunda AK Parti Grup Sözcüsü Vedat Gündoğan ile Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar arasında sert tartışmalar yaşandı. Gündoğan, tasarruf adı altında işçi çıkışlarının yapıldığını ve belediyeye ait otobüslerinin çalıştırılmamasını eleştirdi. Karalar ise, “Biz çalışıyoruz” şeklinde Gündoğan’a yanıt verdi.

Gündoğan ile Karalar arasında bütçe tartışmaları

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER)-Adana Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Kasım ayının son oturumunda AK Parti Grup Sözcüsü Vedat Gündoğan ile Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar arasında sert tartışmalar yaşandı. Gündoğan, tasarruf adı altında işçi çıkışlarının yapıldığını ve belediyeye ait otobüslerinin çalıştırılmamasını eleştirdi. Karalar ise, “Biz çalışıyoruz” şeklinde Gündoğan’a yanıt verdi.

Adana Büyükşehir Belediyesi’nin Kasım ayı son oturumda görüşülen bütçeler hakkında konuşan Ak Parti Grup Sözcüsü Vedat Gündoğan, Cumhur İttifakı’nın milletin vicdanı olarak, Adana için yapılacak işlerin sonuna kadar denetçisi olacaklarını söyledi.  8 aylık çok zor bir süreçten geçildiğini anlatan Gündoğan, “Sayın başkanın 8 aylık gibi bir süresi geçti. Meclis üyeleri içinde çok zor bir süreçti. Nedeni yeni bir idari yapılanma, bir başkan ve personellerin girdisi, çıktısı, stratejik planın yenilenmesi, bütçe ve performans gibi konuların ağır bir yükü vardı. Bu seneyi böyle bitirelim diye bir karar aldık. Plan bütçe olarak bizleri çok zorladı. Ama biz Cumhur İttifakı olarak meclis üyesi arkadaşlarımızla  söylediğimiz gibi, Millet sizi belediye başkanı olarak seçti. Bizi de belediyeyi denetlememiz konusunda tercih yaptı. Biz bu tercihi milletin vicdanı olarak denetleme yaparak sonuna kadar kullanacağımı ifade etmek istiyorum. ” dedi..

BÜTÇE TUTTURULAMAYACAK

Bu yıl ki bütçenin tutturulamayacağını anımsatan Gündoğan, “Bütçede çok fazla bir değişim olmamış. Geçen yılın tahmini bütçesi gibi bir rakam öngörülmüş. Bu orana geçen sene baktığımız zaman bir değişiklik yok. Ama gelir bütçesinin oranı yüzde 68’lerde kalmış geçen sene. Tahmini 2 Milyon olarak görülse de, şimdiye kadar 10 aylık gerçekleşmiş gelir bütçesi Adana’da yanılmıyorsam 1 Milyon civarında.  Bu ay sonuna kadar taahhuk edilecek gelir sanırım 1. 400, 1.500 gibi öngörülen bir bütçe gelecek. Geçen senenin altında net bir gelirle bu bütçeyi bu şekilde planlamamış çok doğru olmaz. 2018 yılında 1 Milyon 238 civarındaydı sanırım gelir. Şimdi 10 aylık süreçte de 1 Milyon 50 bin gibi bir gelirimiz var. Biz gelir tablosuna baktığımız zaman gider tablosuyla bir denklik yok. Biz Cumhur İttifakı olarak bu bütçeyi hiç değiştirmeden destek vereceğiz. Ön görülen gelir 1 Milyon 600 Bin Liraya denk gelecek. Yüzde 68 gibi gerçekleşme oranı gerçekleşeceğini tahmin ediyorum. Gayrimenkul satışı gibi bütçeye 2 Milyon bandına çekebilir miyiz şeklinde de bir öngörüde bulunulmuş.” şeklinde konuştu.    

TASARRUFFUNUZU GÖRMEDİK

 “Bu güne kadar yaptığınız tasarruflarda işçi bütçesi ve benzeri konularda bir tasarrufunuzu görmedik.” diyen Gündoğan, işçi bütçesi gerçekleşmiş bütçenin yüzde 30’unun üzerinde gibi bir ifadeyle sürekli karşılaştıklarına dikkat çekti. Bunu bahane ederek işçi çıkışlarının gerçekleştirildiğini vurgulayan Gündoğan, “Ben bütçeye batığımda 2020 yılında öngördüğünüz bütçede şuanda mevcut çıkartmış olduğunuz işçilerde dahil, hiçbir işçinin çıkışını öngörerek bütçeyi de düşürmedik. Yani mevcutta ne ise personeliniz, o personel ölçü alınarak bu bütçe yapıldı. Bunların hepsi resmi veriler tablolarda var. 2 Milyon gelir hedeflemişsiniz. Geçen sene geliriniz net hesap üzerinden baktığınız zaman 2020 yılında baktığınız zaman 272 Milyon personel gideriniz var.  Hatta 3 kotta baktığınız zaman dışarıdan müteahhit hizmeti aldığınız zaman 3-5-1-4 hizmetinde de onlarla birlikte 400 küsür milyon personel gideriniz var önümüzdeki sene. Bunu oranlarsanız buda yaklaşık yüzde 28 gibi bir bant yapıyor. Şuanda çıkartmış olduğunuz personel dahil bu bant. ” ifadelerini kullandı.   

  KAÇ İŞÇİ ÇIKARTILDI

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar’a kaç işçi çıkarttığını soran Gündoğan’a, Karalar,  “2 Bini bulmadı. 1500’ün üzerinde bir rakam.” şeklinde yanıt verdi.  

GÜNDOĞAN: SÖZLEŞMELİ İŞÇİLER ÇIKARTILACAK MI?

Gündoğan sorularını devam ettirirken, “Peki sözleşmeli işçiler çıkacak mı?” şeklinde soru yöneltti.

KARALAR : VAR DA DİYEMEM YOK DA

Karalar bu soruya, “Varda diyemem, yok ta diyemem.” diyerek karşılık verdi.

İşçi çıkışlarının devam etmesi durumunda bile kanunen öngörülen bütçenin yüzde 30’u geçmediğini dile getiren Gündoğan, “Aralık ayında bu çıkışlar devam ederse, 2020 yılında siz çıkışları devam ettirseniz dahi personelimiz kanunun öngördüğü yüzde 30’u geçmiyor. 2018 yılında yüzde 28- yüzde 29 bandından olmuş. Şuana kadar bantta 2019 yılında -2020 yılında yaklaşık yüzde 12 gibi memur çalışanlar var. 3-5-1-4 dediğimiz kotlama yani müteahhit hizmeti alımında da yaklaşık oranımız 17 gibi, yüzde 29 gibi bir bandımız var. Yani siz geldiğiniz günden buyana personel çok fazla, belediye batık, bitik gibi iddialarda bulundunuz. Ondan dolayı vermiş olduğumuz borçlanmanın borçlanmasını bile yapamadık. Biz size destek veriyoruz. Şuana kadar Adana Büyükşehir Belediye Meclisi’nde Cumhur İttifakı sizin getirdiğiniz ASKİ dahi hiçbir önemli maddenizi ret etmedi. Bu bütçede de hiçbir değişiklik ön görmedik. Sizden ricamız kendinizi ve personelinizi biraz terletin. Bu milletin bize verdiği emaneti sonuna kadar sahip çıkın ve hiç olmazsa 2020 yılında bütçenizi sonuna kadar millete hizmetle buluşturun.” dedi.

KARALAR: RAKAMLARI NEDEN ALIYORSUNUZ?

 Başkan Zeydan Karalar yanıt olarak, “Bu rakamları nereden alıyorsunuz bilmiyorum ama söylediğiniz geçmişle ilgili ben 2020 ‘yi söylemiyorum. Benim 7 ay içerisinde meclis beni çalıştırmıyor meclis bizi sıkıyor demedim. ASKİ ile ilgili yüzde 30 indirim bizi sıkar dedim. Ben öyle bir tek laf söylemedim. Meclis ilerledikçe Adana’nın yararına olan kararları alacağımıza her zaman inancım tamdır. Tasarruf etmedi diyor. El insaf. Kürsüye çıkıyorsunuz siyaset yapıyorsunuz ama benim söylediğimde milim sapma olmaz. ASKİ’ye bakın. Nereden nereye getirmişiz.” diye konuştu. 

GÜNDOĞAN: 300 OTOBÜSTEN, 130 OTOBÜS ÇALIŞIYOR

Bunun üzerine Gündoğan, “Nereye getirdiniz Sayın Başkan. ASKİ için ilçelerden işçiler çıkarttınız. 300 küsür tane otobüs çalışmamış 130 tanesi çalışmış. Siz bunlarla işçiyi çalıştırmadık diyerek tasarruf yaptık diyorsunuz. Yani çalışmadan tasarruf edecekseniz olmaz bu. Otobüsler hala çalışmıyor. İsrafı önledik diyerek israf yaptığınız reklamları önce bir görün.” şeklinde karşılık verdi.

KARALAR: ASKİ’DE  YILLARDIR YAPMADIĞI ŞEYİ ŞİMDİ YAPIYORUZ

Karalar, Gündoğan’a yanıt olarak, “ASKİ’de şuanda yıllardır yapmadığı şeyi şimdi yapıyoruz. Karataş’ta Ceyhan’da, işler yapıyoruz. Bizim maaşlarımız fiili olarak bu aya kadar 100 liranın 62 lirasının işçiye ödemek zorundayız.  Şimdi yasa diyor ki yüzde 30 neti geçemez. Bu işin içerisinde sizin SSK payınız, BES ödemeleriniz, tazminat giderleriniz, verginiz hiçbir şeyiniz yok. Onu kovduğunuz zaman bu belediye ilk 7 ayda 100 liranın 62 lirasını işçiye para olarak ödüyordu. Bunu 12 ile çarptın zaman yaklaşık 750 Milyon yapar yani Sayın Gündoğan’ın söylediği rakamla bu gerçek rakam arasında 300 Milyon fark var.” ifadelerini kullandı. 

GÜNDOĞAN: BU İŞ OLMAZ

Gündoğan, Karalar’ın konuşmasının arasına girerek, “Biz burada doğrularla gidemezsek kamuoyunu yanıltırsak bu iş olmaz.” dedi.

KARALAR: DOĞRULARLA GİDİYOR

Belediyenin doğrularla gittiğini kaydeden Karalar, kendilerinin açığı kapattıklarını anlatmaya devam ederek, “Belediye Her ay 60 Milyon açık veriyordu. Yani açığı kapatmak zorunuza gitmesin.  Biz sizi takdir ediyoruz, siz de bunu takdir edin. Bir tek Yedigöze Barajı’ndan biz bu müesseye 1 Milyon Lira para kazandırdık. ‘Hodri Meydan’ gelin inceleyin.” ifadelerini kullandı.

GÜNDOĞAN: BÜTÇEYE ORANLAYIN DOĞRUYU BULACAKSINIZ

Gündoğan ise, “Takdir ediyoruz zaten. Biz çalışarak tasarruf edin, çalışarak engelleyin israfı diyoruz. 2 milyon 116 Bin bütçesi olarak hazırlanan 2020 yılında personel giderimiz var. Bunun dışında nerede personelimiz var. Kurumların hizmet alımlarından dolayı, yani müteahhit hizmetlerinde de personel çalıştıracaksınız. Müteahhit hizmetleriyle birlikte 400 küsür Milyon oluyor. Bütçeye oranlayın doğruyu bulacaksınız. Bize verilen hem gelir, hem gider konusundaki resmi rakamlar bunlar.” dedi.

KARALAR’IN CEVABI

Gündoğan’ın bu cümlelerinin ardından Karalar, “Kadrolu işçiyi ve memuru hesaplarsanız ayrı bir şey bunlar.” şeklinde yanıt verdi.

GÜNDOĞAN: ONUDA HESAPLIYORUM

Gündoğan ise bu yanıta, “Onu da hesaplıyorum 271 Milyon, ekonomik koduna da bakarsanız 430 Milyon toplamı oluyor. Cumhur İttifakı olarak sizden istediğimiz şudur iş yaparak tasarruf edin, işi durdurarak değil. İş yapmazsanız tasarruf edersiniz tabiî ki. Otobüsleri, park bahçeleri, mezarlıkları diğer işleri çalışır hale getirin.” diyerek karşılık verdi.

KARALAR: DÖKÜLEN ASFALT MİKTARINI GETİRECEĞİM

Karalar ise tekrar Gündoğan’a cevap vererek, “Ben bir önceki dönemde dökülen asfalt miktarı ile bizim döktüğümüz asfalt miktarını getireceğim. O zaman ne diyeceksiniz? Yoktan var etmek Allah’a mahsustur. Biz yoktan var edemeyiz. Ama bu imkanlarla herkesin tahmin ettiğinden çok daha fazla iş yapıyoruz. Yapmaya da devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

GÜNDOĞAN: SİZİN HALLERİNİZİ DUYMADIK

Son polemiğin ardından Gündoğan konuşmasını şöyle tamamladı;

“Gündoğan: Biz şunu ifade etmek istiyoruz. Gelir bütçenizle, performans, stratejik planda sizin hayallerinizi duymadan performans dönemine geçtik. Performansta yine hiçbir şey yapmadık sadece teknik konularda düzeltmeler yaptık. Birimler arasında tasarrufa gittik. Biz yine gittik. Değerli arkadaşlarla, burada çalışan arkadaşlarla ve Sayın Serdar Seyhan ile diğer siyasal muhataplarımızla bunları düzelterek geldik. Size de burada arz ettik. Bunu yüce meclisimiz kabul etti. Biz şimdi bir kez daha şunu söylüyoruz size. Biz hiç değiştirmediğimiz bütçenin taslağından bahsediyoruz. Bunu yine değiştirmiyoruz. Sizin öngördüğünüz bütün rakamları kabul edeceğiz. Ama sizden 2020 yılı için bu memleketimiz hizmet bekliyor bahanesiz olarak.

 7 AYDIR BİR TANE ÜST GEÇİDİMİZ OLMADI

7 Aydır bir tane üst geçidimiz olmadı.  Bir tane alt geçidimiz olmadı. Bir tane parkımız olmadı. Haklısınız, size zaman verdik. Ama şimdiden bu zamanı ekibinizle birlikte doğru planlarsanız. Bu bütçeyi ancak 2020 yılında planlamış olursunuz. İsraf diyerek ilanlar asıyorsunuz. Adana’nın kent mobilyaları ve Adana’nın yerel medyası olsun herkes sizin reklamınızı duyuracak kadar yeterliliğe sahip. Ayrıca özel duvarlar kiralıyorsunuz, özel binalar tutuyorsunuz. Bunları tutacaksanız çok önemli icraatlarınız olur, çok önemli işleriniz olur o zaman yaparsınız. Onları boy boy Adanalı görür.

BÜTÇE DENK DEĞİL AMA DENK OLMAYAN BÜTÇEYİ CUMHUR İTTİFAKI OLARAK DEĞİŞTİRMEDİK

Adana Büyükşehir Belediyesi’nin ve ASKİ’nin yaklaşık 3.5 Milyarlık bütçesini, plan bütçe komisyonu olarak çalıştık. Geldiği gibi performansa uyarlamaya gayret gösterdik. Cumhur İttifakı olarak biz değişiklik yapmadık. Sayın başkandan bu doğrultuda bütçeyi, tasarruflu, israfı önleyerek, ekonomik Adanamıza hizmet noktasında buluşturmasını bekliyoruz. Bütçe denk değil ama denk olmayan bütçeyi Cumhur İttifakı olarak değiştirmedik. Sayın Başkan bahane bulmasın istedik. Bahanesiz bir bütçeyi Sayın Başkan ve idaresine teslim ediyoruz.”

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER