banner6

Gündoğan: İmar Master Planı yoksa Ulaşım Master Planı bir işe yaramaz

Adana Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Sözcüsü Vedat Gündoğan, belediyenin 2022 Yılı Performans Program taslağını değerlendirdi.

Gündoğan: İmar Master Planı yoksa   Ulaşım Master Planı bir işe yaramaz

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER) - AK Parti Grup Sözcüsü Vedat Gündoğan, kentin trafik sorununa vurgu yaparak, “İmar Master Planı yoksa Ulaşım Master Planı bir işe yaramayacaktır” dedi.

Adana Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Sözcüsü Vedat Gündoğan, belediyenin 2022 Yılı Performans Program taslağını değerlendirdi. Performans taslağı kitapçığında yer alan bilgileri tek tek inceleyen Gündoğan, gördüğü eksikleri tespit edip, bu eksiklerin giderilmesi konusunda meclis oturumunda uyarılar yaptı. Kentin trafik soruna dikkat çeken Gündoğan, “Trafik konusunda hepimizin temel sorunlarından bir tanesi. En çok belki burada toplu taşıma araçları konusunda belediyeden ya da yeni yapılanması konusunda beklentisinin içinde olan kooperatiflerimiz derneklerimiz, başkanlarımız mevcut. Onların da en büyük çilesi budur. Kaldı ki Adana’mızın en büyük sorunu trafik. Yani Trafik Master Planı çalışması 2019 yılında başlatılmış. Pandemi sürecinde ara verilmiştir. Birkaç ay önce sayın başkan bir çalıştayla bunu kamuoyuna duyurmuş olsa da, biz daha önce ki meclis konuşmalarımızda dedik ki bir İmar Master Planı yoksa Ulaşım Master Planı bir işe yaramayacaktır onu da yapalım. Çünkü bir kentin 30 – 50 yıllını planlayamazsanız imarda bir kentin trafik ulaşım planını da planlamak çok zor olacaktır.” diye konuştu.  

HAYAL KIRIKLIĞI

Performans taslağının kendilerini hayat kırıklığına uğrattığını dile getiren Gündoğan, “2022 yılı performans programının temel referans kaynağı Türkiye’nin en kıymetli coğrafyası bereketli toprakları üzerinde kurulu Adana’mızı sıcakkanlı insanlarının her birinin ihtiyaç ve beklentilerinin sürece dahil ederek katılımcı bir yönetim ve yeni nesil belediyecilik anlayışımızla bu performans taslağında bizlerinde yer almasını istediğimiz projeler hedefler doğrultusunda gördüklerimiz bizi hayal kırıklığına uğratmıştır.  Büfeler başka yerlere mecralara çekilince yani hepimizin bildiği bir hikaye vardır. Hani bir adam bir yola gitmek ister, bir köye gidecek, yola çıkar sonra orada bir amcayla karşılaşır. Gitmek istediği köyü sorar; ‘filan köy nerededir?’ diye. Amca tarif eder; ‘Şuradan gideceksin’ der. Daha sonra adam der ki, ‘ne kadar sürede gideceğim’. Amca sessiz kalır.  Tekrar sorar adam, ‘ne kadar sürede giderim bu köye’. Amca yine cevap vermez. Yine der ki, ‘ya amca ben tamam söyledin tarif ettin de, ben ne kadar sürede giderim o köye’ yine cevap vermez amca. Adam bunun üzerine sinirlenir yola çıkmaya karar verir. 15- 20 adım attıktan sonra amca der ki, ‘2 saatte gideceksin’. Adam arkasını döner der ki, ‘az önce ben sana 10 defa sordum niye cevap vermedin? Şimdi cevap veriyorsun’ der Amca ise der ki, ‘önce yürüyüşünü gördüm. Ondan sonra yanıtımı doğru verdim” der.” şeklinde konuştu.

BEKLENENLER YER ALMADI

Büyükşehir yönetiminden beklenen performansın kitapçık olarak hazırlanan taslakta yer almadığını anımsatan Gündoğan, “Şimdi biz 2019 seçimlerinden hemen sonra 2020 Yılı Performans Programlarını değerlendirirken yine meclis üyesi arkadaşlarımızla eski ve yeni bilgilerimizi harmanladık. Gerçekten çok yoğun bir stratejik plan hazırladık. Performans programı 2020-2024 strateji plan ve bütçesine uyumlu performans taslağı programı olduğu için, biz harici bir şey yapamıyoruz. Aslında biz 2020 stratejik planda bunları yaptık, bunları konuştuk. Şimdi bunlarda neleri yaptık, neleri yapamadık? Performans göstergelerinde hangi dairemiz daha iyi hizmet etti. Kentin ihtiyaçları doğrultusunda çalıştı. Bundan sonra ne yapacağını konuşacağız.  O yüzden oraya da gelince yani biz şimdi 2019 – 2020 yılı performans programında şunu demiştik. ‘Başkana da haksızlık yapmayalım yani yeni seçildi. Milletin umudu var. Bize de meclis olarak Cumhur İttifakına da başkanı denetleyin yetkisini veren milletimiz bir süreçte beklesin’ dedik. Bizim başkanı bekledik, bekledik, bekledik, bekliyoruz. Hala bu yolda neler yapabilecek, bizi şaşırtacak hani devasa projeler beklemiyoruz ama bizi şaşırtacak küçük de olsa kentin problemlerine çözümler üretir mi diye. Şuana kadar görmedik performansta yok” ifadelerini kullandı.

KİŞİSEL BİR KAVGAMIZ YOK

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar ile bireysel bir kavgalarının olmadığını vurgulayan Gündoğan, “Bizim mücadelemiz, hepimizin mücadelesi, milletin bize emanet ettiği makamlar süreci içerisinde daha çok nasıl hizmetler yapabiliriz, mücadelesi içerisindeyiz. Siz ne yaparsanız yapın, yaptığınız işler vatandaşımıza dokunmuyor, onları mutlu hissettirmiyorsa, demek ki bir yerlerde eksiklik yapıyoruz. Eksik var. O yüzden ne yapacağız biz seçilmişler meclis üyeleri olarak her birimiz vicdanen ahlaken bu mücadele ettiğimiz yolda vatandaşa dokunacak hizmetlerde idari destek vereceğiz, veriyoruz. Şimdi sokak siyasetinde zaman zaman karşılaşıyoruz. Cumhur İttifakı Meclis Üyeleri belediyenin yapacağı hizmetlere destek vermiyor. Belediyenin yaptığı yapacağı yapmak istediği hizmetlerin tamamı bu meclise gelmiş konuların tamamı bu meclisten geçmiştir.   2022 Performans Taslak çalışmasında aynı amaç ve hedefe hizmet eden nitelikli proje ve çalışmalar faaliyet grubu olarak konsülde edilerek gösterilmiş amaç ve hedeflerin altında yer verilmiş olsa da 2021 yılında pandemi sürecinde etkisiyle birçok birim faaliyetlerinde performans göstergelerindeki hedeflere ulaşamamıştır.” dedi.

SORUMLULUK DÜŞÜYOR

Meclis üyelerine çok büyük sorumluluklar düştüğünün altını çizen Gündoğan sözlerini şöyle sürdürdü;

“2022 yılı Perfomans Taslağında Genel Sekreterlik dahil birçok birimin performans göstergeleri değerlendirilmemiştir. Değerlendirilmesi kitapta yer almamıştır. Komisyon çalışmalarında sorduk, ‘neden?’ diye kitap çalışması ve dağıtımından sonra fark edilmiş bu eksikler. Komisyona katılan arkadaşlar bu göstergelerle ilgili bilgi sahibi oldu. Ben buradan detaylandırmayacağım ama bu tarzda performans stratejik plan gibi faaliyetlerin konuşulduğu meclis öncesi sayın başkan çıkar meclise 2022 yılı Performans Bilgisinin tamamı hakkında kamuoyunu ve meclisi bilgilendirir. Biz sonradan değerlendiririz. Belki bizden sonra yapar diye umut ediyorum. Beklentimiz bu yönde. 2022 – 2024 Stratejik Plan doğrultusunda hazırlanan performans programı değerlendirmeye devam edecek olursak, 2022 performans taslak çalışma sayfa 13’te teşkilat şemasına yer verilmiş. 5216 sayılı Büyükşehir Belediye Kanununa göre büyükşehir idaresi büyükşehir belediye başkanı, genel sekreter, genel sekreter yardımcısı, daire başkanı, müdür, şef, memurdan oluşan organizasyon yapısı ve 5393 sayılı Belediye Kanuna göre, belediye idarecisi, belediye meclisi, belediye encümeni ve belediye başkanından oluşmaktadır. O yüzden biz belediye meclis üyelerine de çok büyük sorumluluk düşüyor. Ki biz bu sorumlulukta Cumhur İttifakı Meclis Üyeleri olarak milletimizin bize emanetini sonuna kadar sahip çıkıyor, hem denetim yolunda hem de hizmete dönüşme yolunda gayretlerimizi gösteriyoruz.”

ŞANİYE GÖRÜNTÜSÜNDELER

Birden çok daire başkanlığının belirli süreliğine iş yapan şantiye görüntüsünde prefabrik yapılar içiresin de hizmet vermeye devam ettiğini anlatan Gündoğan, “Adana Büyükşehir Belediyesi 2022 yılı Performans Programına baktığımızda kurumun fiziksel yapısı, yani binalar ve araçları kapsayacak şekilde 2 ana başlık altında incelenmiş. Binalara baktığımızda, belediyemizin hizmet binaları Adana Büyükşehir Belediyesi idaresi tarafından yürütülen hizmetlerin çeşitliliği ve hizmetlerin geniş bir alanda yaygın bir şekilde yürütüldüğünü görüyoruz. mezarlıklar, işletme iştirakler, ulaşım, makine ikmal, sosyal hizmetler, onarım, tarımsal hizmetler, kültür ve sosyal hizmetler, gençlik ve spor hizmetleri gibi daire başkanlıkları her ne kadar vatandaşın ihtiyacı doğrultusunda şehrin farklı yerlerine konuşlandırılmış olsa da, eskiden bu yana süre gelen fiziki yapıları hiç değişmemiş. Kaynaklarımızın yenilenmesi konusunda hiçbir çalışma yapılmadığı, birden çok daire başkanlığı belirli süreliğine iş yapan şantiye görüntüsünde prefabrik yapılar içiresin de hizmet vermeye devam ediyor. Park ve bahçelerimizin fidanlıkları ve belki de tek yaptığınız hizmetlerden bir tanesi kütüphane vesaire gibi taşınmazlarında yer almadığı araştırmadan uzak kopyala yapıştır anlayışıyla 2020 performans kitapçığında ne varsa aynıları fiziki bina kaynakları olarak konulmuş.” Bu şunu göstermektedir ya siz sizden önce bu belediyeyi yöneten idarecilerin yaptıklarının üzerine tek bir idari yapı oluşturamadığınızı ya da vatandaşa hizmet noktasında fiziki koşulları yenilenmemiş, hem de yeni bir değer ortaya koyamamışlığınızı gösterir. Bunun adı da burada Mali disiplin oluyor.” dedi.

KİRALIK ARAÇ SAYISI ARTTI

Kiralık araç sayısının belediye de arttığını belirten Gündoğan, “Yeni araçlar demirbaş, kiralık ve protokol araçları bölümüne baktığımız zaman  belediyemiz, öz mal alımı yerine daha çok  hizmet alımı ihalesine gitmiş, kiralama yoluyla araç̧ tedariki yapılmıştır. 2020 yılı performans programında toplam demirbaş araç sayımız 1.086 kiralık araç sayımız 200 iken, 2022 yılı performans program taslağına baktığımızda toplam araç sayımız 1.045 kiralık araç sayımız 556. Yani yüzde yüzün üzerinde bir araç kiralama işi yapmışız.  Bunun adı çok iş yapıyoruz olacak belki de. Hani nerde Adana bir İsraf 0 bu mu mali disiplin.  Araçlarımızda öz mal edinmek yerine yüksek maliyetli kiralama yöntemine gidilmiştir arkadaşlar. Araç sayısı çoğalan değil azalan bir belediye olmuşuz bu performans kitapçığında ki verilere göre. Bir örnek verecek olursak 2019 yılı öncesi 0 – 4 yaş araç sayımız 398 imiş, şimdi 113. Yeni genç araç filosu oluşturmak yerine klasik yönetim anlayışı ile ‘aman benim zamanımda demirbaş araç gereçlere kaynak aktarımı yapmayalım’ yaklaşımıyla daha çok günü kurtarmak adına tüketime dönük bir yönetim anlayışı sergilenmiştir şu ana kadar. Başkan Karalar yönetimi göreve geldikten bugüne bir kaç ufak tefek araç dışında hiç araç alınmamıştır.” diye konuştu.

İŞTEN ÇIKARTMALAR

İşten çıkartmalar ve ulaşım konusunu değerlendiren Gündoğan, “Personel konusunda yine 2022 yılı performans taslak kitapçığında personel konusunda işten çıkartmalar gerçekleştirilmiş. 2022 yılı performans programından bugüne kadar sadece Büyükşehirde 2020 ile 2022 kıyaslaması yaptığımızda yaklaşık 719 çalışan toplamda 2500 - 3000 kişi diğer iştiraklerle birlikte işinden edilmiş. Bunlardan geri dönenlerin kazandıkları işe iade davalarıyla belediyemiz milyonlarca lira tazminat ödemeye mahkum edilerek, kamu zararı oluşumuna sebebiyet verilmiştir. Mevcut personel 2021 yılında kısa çalışma ödeneğinden yararlandırılarak sadece personel için 21 milyon civarı İş Kur’dan ya da kamudan destek sağlanmıştır. Bu kentin ihtiyaçları az önce söyledim ihtiyaçlara dokunan her kimse biz onun yanındayız. Erişilebilir, hızlı, güvenli, konforlu ve ekonomik ulaşımın sağlanması amacıyla sunulan ulaşım hizmetleri çalışmalarında Adana’mızın  mevcut geleneksel ulaşım alt yapısı yenilenmemiş, araç sayıları azaltılmış, uzun süredir gündemde olan raylı etap çalışmaları için bir mesafe alınamamıştır. Şehrin ihmal edilmiş bölgelerinin ulaşım sistemine erişiminin sağlanması yani, kentin herkes için ulaşılabilir hale dönüşmesi ulaşım sistemlerinin kentin planlı gelişmesini destekleyecek şekilde planlanması ve geliştirilmesi, toplu taşıma hizmetlerinin yenilenmesi özendirilmesi yönünde bir çalışma içerisine gidilmeyerek özel araç kullanıcılarının toplu ulaşım araçlarına yönlendirilmesi konusunda kentsel yenilemeye gidilmemiş, bu konuda ciddi çalışmalar yapılmadığı performans göstergelerinde görülmüştür. Ulaşım Master Planı, büyük ulaşım planı yapılmadan tabi ki trafik çözümlerini bulamayız ama bizim başkandan beklentimiz şudur. Bütün meclis üyesi arkadaşlarımız kentin dili olarak şunu söylüyorlarsa siz de bunu yaşıyorsanız, bu kentte trafik sorunu varsa, biz Ulaşım Master Planını beklemeyelim. Belediyenin ilk kez çalıştığını hissettiği Türkmenbaşı otoban bağlantısı ve onun etapları ve diğer etaplar, akıllı kavşaklar dediğimiz kavşaklar, köprüler, ihtiyaç duyulan ne varsa bir an önce Ulaşım Master Planı beklenmeden kısa dönem için trafik problemine çözüm bulacak çalışmaları da beklediğimizi ifade etmek istiyorum” diye konuştu.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42