banner6

Gündoğdu: Kıdem tazminatı geleceğimizdir

​​​​​​​Çukurova Bölge Temsilciliği üyeleri Adana’da bir araya gelerek, torba yasa içerisinde yer alacak kıdem, ihbar ve emeklilik haklarının korunmasını istediler.

Gündoğdu: Kıdem tazminatı geleceğimizdir

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER)-DİSK Çukurova Bölge Temsilciliği üyeleri Adana’da bir araya gelerek, torba yasa içerisinde yer alacak kıdem, ihbar ve emeklilik haklarının korunmasını istediler.  

Adana Büyükşehir Belediyesi yanında bulunan Heykelli Park içerisinde bir araya gelen DİSK Çukurova Bölge Temsilciliği üyeleri adına burada basın açıklaması metnini DİSK Çukurova Bölge Temsilcilisi Hüseyin Yaşar Gündoğdu okudu.  Bu yasa ile 25 yaş altı ve 50 yaş üstü çalışanların kıdem ve ihbar tazminatı hakkını ve emeklilik hakkını bir torbaya atıldığına dikkat çeken Gündoğdu, “Tüm işçiler şunu bilir. Belirli süreli sözleşme demek geçici işçilik demektir. Belirli süreli çalışan işçinin iş güvencesi olmaz, kıdem tazminatı olmaz, ihbar tazminatı olmaz, emekli olması zorlaşır.” dedi.

  Torba yasa adı verilen düzenleme en çok emeklilikte yaşa takılan işçileri etkileyeceğini dile getiren Gündoğdu, “Çalışma yılı ve pirim gün sayısını doldurup yaş koşulu nedeniyle bekleyen işçiler genellikle 50 yaş üzeri işçilerden oluşuyor.  Bu teklif yasalaşırsa emeklilikte yaşa takılanlar belirli süreli sözleşmeyle çalışmaya zorlanacak ve daha güvencesiz koşullarda çalışmış olacaklar, kıdem ve ihbar tazminatı olmayacak. Daha da kötüsü var. Ayda 10 günün altında çalışan 25 yaş altı gençlerin emeklilik primi bile yatırılmayacak. Yani bu çalışma süresi emekliliklerine sayılmayacak. Üç ayrı işverende, üç ayrı sözleşme ile ayda 30 gün çalışan bir gencin emeklilik hakkı da elinden alınmış olacak.” diye konuştu.

Gündoğdu sözlerini şöyle tamamladı;

 “Özetlersek; bu torba yasa ile işverenlere vergi ve pirim teşvikleri artmakta, kayıt dışı işçi çalıştıran işverenler dahi ödüllendirilmekte, işçilerin kıdem tazminatları ve emeklilik hakları parça parça ortadan kaldırılmaktadır. Kıdem tazminatı ve emeklilik hakkı bize çocuklarımızın emanetidir ve çocuklarımızın bu hakkını savunmak tüm işçilerin görevidir. Evet, tüm işçilerin 25 yaş altında çalışacak çocukları olacak ve bugünün genç işçileri de bir gün 50 yaşına gelecek.”

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42