banner6

Güney: Emekten yana bütçe istiyoruz

Büro Emekçileri Sendikası (BES) Adana Şube Başkanı Fatma Sarıoğuz Güney, "İnsanca yaşamaya yetecek gelir ve güvenceli çalışma için haktan, emekten yana bütçe istiyoruz” dedi.

Güney: Emekten yana bütçe istiyoruz

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER)-Büro Emekçileri Sendikası (BES) Adana Şube Başkanı Fatma Sarıoğuz Güney, "İnsanca yaşamaya yetecek gelir ve güvenceli çalışma için haktan, emekten yana bütçe istiyoruz” dedi.

KESK Adana Şubeler Platformu adına basın açıklamasını BES Adana Şube Başkanı Fatma Sarıoğuz Güney okudu. Güney,  İzmir depreminde hayatını kaybedenleri  anarak sözlerine başladı.  Depremde  113 kişinin yaşamını yitirdiğini, bin 35 vatandaşın ise yaralandığını anlatan Güney, “Depremde hayatını kaybeden tüm insanlarımızın yakınlarına baş sağlığı, yaralılara acil şifalar diliyoruz. Ve elbette ki halk için bütçe talebimiz içerisinde sağlıklı ve dayanıklı konutlarda yaşamak hakkımızın da yer aldığını özelikle belirtmek istiyoruz.” dedi.

Zamlar ile maaşların erimeye devam ettiğini belirten Güney, “Son bir yıl içinde doğalgaza yüzde 34, elektriğe ise son 15 ay içinde yüzde 40 zam yapılmıştır. Halkın en temel tüketim maddesi olan ekmek fiyatı son iki ay içinde yüzde 20 zamlanmıştır. 2019 yılı Temmuz ayında 1 dolar 5. 63 TL’ye karşılık gelirken bugün 1 dolar 8.4 TL seviyesini aşmıştır. Aynı dönemde dört kişilik bir ailenin açlık sınırında yüzde 21, yoksulluk sınırında yüzde 20 artış yaşanmıştır. Buna karşın son 18 ayda kamu emekçilerinin maaşlarında yaşanan artış ise enflasyon farkı ödemesi dahil sadece yüzde 15’de kalmıştır" diye konuştu.

Kamu emekçisinin maaşı ile alınan dolar miktarının tam 100 dolar azaldığını anlatan Güney, "KESK olarak içinde bulunduğumuz olağanüstü koşullarda dar gelirlilerin, ücretli kesimlerin salgından korunarak nefes almasını ve insanca bir yaşam sürmesini sağlayacak, haktan, emekten yana bir bütçe istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Taleplerinin olduğunu belirten Güney, taleplerini tek tek sıraladı.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER