banner6

Güneydoğu'nun barış güvercini bir aileyi daha barıştırdı

Şanlıurfa’nın merkeze bağlı Bayatlı köyünde, bir yıl önce iki aile arasında başlayan kan davası, AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Seyit Eyyüpoğlu’nun devreye girmesiyle son buldu.

Güneydoğu'nun barış güvercini bir aileyi daha barıştırdı

Güneydoğu'nun barış güvercini bir aileyi daha barıştırdı

SEDAT ATİLLA

ŞANLIURFA-Şanlıurfa’nın merkeze bağlı Bayatlı köyünde, bir yıl önce iki aile arasında başlayan kan davası, AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Seyit Eyyüpoğlu’nun devreye girmesiyle son buldu. Bayatlı köyünün merasında koyun otlatan Mehmet Tile ile Şeyhanlıoğlu ve Hacanlı ailesi mensupları arasında tartışma yaşandı. Daha sonra Tile ve Keskinbıçak ailelerininde kavgaya karışmasıyla tartışma kavgaya dönüştü. Çıkan kavga da Hasan Bulut’un, Mehmet Tile’yi öldürmesi sonucu, iki aile arasında kan davası başladı. Bir yıl süren kan davası, AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Seyit Eyyüpoğlu’nun iki ailenin büyükleriyle görüşüp, barışa ikna etmesi sonucu, sulh ile sonuçlandı. Bugün Bayatlı köyüne oğlu Abdurrahman Eyyüpoğlu ile birlikte giden Milletvekili Seyit Eyyüpoğlu, iki ailenin büyükleri ‘Hacı Sinan Tile, Mustafa Keskinbıçak, Mehmet Şeyhanlıoğlu ve Halil Hacanlı’yı köy meydanında el sıkıştırdı. Kur’an ayetlerinin okunduğu barışta daha sonra iki aile mensupları öpüşerek el sıkıştı. Daha sonra onlarca koyunun kesilerek hazırlanan et kavurma ve bulgur pilavının bulunduğu kıl çadırlarda, iki aile mensupları birlikte barış yemeği yediler.

Barış yemeğinde bir konuşma yapan bölgenin barış güvercini olarak da adlandırılan AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Seyit Eyyüpoğlu barışa katkı sağlayanlara teşekkür ederek, ‘Şerden, kinden, öfkeden kimseye hayır gelmez’ dedi. Eyyüpoğlu ‘Şerrin hep zarardır. Bir anlık öfkeler, bir ömür boyu sürecek olan pişmanlıklara neden olabiliyor. Tüm hemşehrilerimi attıkları her adımda aklı selim olmaya davet ediyorum. Bugün burada gerçekleşen bu barışın, bölgedeki tüm kan davalarının da barışla sonuçlanmasına vesile olmasını diliyorum’ dedi.

Güncelleme Tarihi: 17 Şubat 2014, 17:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER