banner6

“Haberler olumsuzluğa özendirmemeli”

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından “Uyuşturucu İle Mücadele” eylem planına yönelik iletişim stratejileri semineri düzenlendi

“Haberler olumsuzluğa özendirmemeli”

Süreyya URİ

ADANA(İLKHABER)- Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Adana İl Müdürlüğü tarafından  “Uyuşturucu ile Mücadele” eylem planına yönelik iletişim stratejileri semineri düzenlendi.   Adana Öğretmen Evi’nde düzenlenen seminerde gazetecilere uyuşturucu, bağımlılık  ve şiddet haberlerinin doğru yazım biçimleri ve haberlerin toplum üzerindeki etkileri anlatıldı.  

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Adana İl Müdürü Mustafa Keleş tarafından organize edilen Seminer’e Çukurova Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı,  Radyo-Televizyon Ana Bilim Dalı Başkanı   Prof. Dr. Nükhet Elpeze Ergeç konuşmacı olarak katıldı.

Seminerde açılış konuşmasını Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Adana İl Müdürü Mustafa Keleş yaptı. Konuşmasında medyanın toplumsal önemine değinen  Keleş, Adana, Mersin, Hatay ve Osmaniye’yi kapsayan sorumluluk bölgesinde, bölgenin tarihi ve kültürel tanıtımının önemli olduğunu söyledi. Binlerce yıllık tarihi bir öneme sahip olan bölgenin Türkiye ve dünyaya tanıtılması gerektiğinin altını çizen Keleş, burada medyaya büyük görev düştüğünü vurguladı.

Dünyanın önemli bir problemi olan uyuşturucu ve bağımlılıkla bilimsel olarak mücadele edilmesi gerektiğini anlatan Keleş, seminerin Uyuşturucu ile Mücadele Eylem planı kapsamında yapıldığını anlattı. 

Dünyanın önemli problemi haline gelen uyuşturucu ve bağımlılık konusunda valilik ile çok boyutlu çalışmalar yaptıklarını anlatan Ç.Ü İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Ergeç, valilik çalışanlarına teşekkür etti.

Uyuşturucu ve bağımlılık haberleri yapılırken, özellikle özendirici ve okurun uyuşturucuya ulaşımı konusunda yol gösterici olmaktan kaçınılması gerektiğinin altını çizen Prof. Ergeç, haberin dilinde, başlıkların kullanımında da,  bazen farkında olmadan uyuşturucunun yasal, ticari bir iş gibi, hatta çok büyük gelir getiren ticari bir işmiş gibi sunulabildiğini söyledi.  Ergeç “Uyuşturucu ticareti” başlığıyla sunulan bir haberi de buna örnek gösterdi.  Haberlerde kişisel bilgilerin verilmesinin sakıncalarını anlatan Ergeç,  haberin konusu olan kişilerin fotoğraflarının da  dikkatli kullanılmasını istedi.

Çocuğu uyuşturucu kullanan ailelerin çoğu zaman bunları kimseye anlatamadığını, çözümü aile içinde aradığını, hiç bir şey yapamadığında da sadece seyirci olarak kaldığını söyledi.  Bağımlılığın tedavi edilebilir bir hastalık olduğunu anlatan Prof. Ergeç, bağımlılar ve ailelerinin bundan haberdar olması ve nerelere başvurması gerektiğini bilmeleri için bilgilendirici haberlere de yer verilmesi gerektiğini anlattı.

BAŞKA BİR HAYAT MÜMKÜN

Uyuşturucu ile mücadelede başarı hikayelerinin umut vereceğini anlatan Ergeç “Uyuşturucu Bağımlılığını yenen aktif bireylere ilişkin haberlerin olumlu mesajlarla birlikte oluşturulan metinlerde yer alması, mücadelenin toplumsal boyutunu öne çıkarma ve özdeşim kurma olanağı yaratma alanlarında benzersiz fırsatlar sunar. Başarı hikayelerini medya metinlerinde daha çok işlemek bağımlılara umut vericidir” dedi.

Konuşmaların ardından toplantı soru-cevap şeklinde devam etti.

FOTO ALTI

Gazetecilerin yoğun katılımının olduğu seminere İlkhaber Gazetesi İmtiyaz Sahibi Halil Arslan da katıldı.

FOTO ALTI: Toplantıya Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cafer Esendemir de katıldı.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42