Habur sınır kapısı normale dönüyor

ürkiye’nin Irak’a açılan sınır kapısı olan Habur Sınır kapısı normale dönüyor.

Habur sınır kapısı normale dönüyor

Adnan AVUKA

MARDİN (İLKHABER) - Türkiye’nin Irak’a açılan sınır kapısı olan Habur Sınır kapısı normale dönüyor. Konu hakkında konuşan Uluslararası Nakliyeciler Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve Habur Bölge Sorumlusu M.Tahir Aydoğan, Habur Sınır Kapısının İşlerlik kazanması yönünde yaptıkları girişimlerin sonuç vermeye başladığını söyledi.

Dünyayı kasıp kavuran Koronavirüs ve küresel olumsuzlukların ardından Habur Sınır Kapısının işlerliğini kaybetme noktasına geldiğini, yapılan girişimler sonunda, sınır kapısının normale dönme yoluna girdiğini bildiren Aydoğan, “ Habur sınır kapısında ihracatın durması bölge ekonomisinde ve taşımacılık sektöründe onarılması zor bir yara açar. Araç giriş-çıkışları 250 lere kadar düşmüştü.

Şırnak, Mardin, Şanlıurfa ve Gaziantep Valilerinin destekleri, Silopi İlçe Kaymakamı ve Habur Mülki İdare Amiri Sezer Işıktaş, Habur Bölge Başmüdürü Mehmet Enver Kök ve Gümrük Müdürü Ali Gökdemir, MARSİAD Başkanı ve Mardin OSB Başkan Vekili Nasır Duyan’ın yoğun gayretleri ile sorunu aştık.

Günlerce Habur Sınır Kapısında kaldık ve sonunda amacımız ulaştık. Bugün itibari ile araç giriş-çıkışları 2 bin 500 dolayına ulaştı. Kısa sürede 3 bin araç giriş-çıkış sayısını yakalamayı hedefliyoruz. Habur Sınır Kapısı, normale dönme yoluna girmiştir.” Diye konuştu.

Emeği geçen herkese teşekkür eden Aydoğan, UND olarak her zaman nakliyecilerin yanında olacaklarını sözlerine ekledi.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2