banner6

Hasat işkencesine son

Çukurova Üniversitesi'nin bilim insanları,”Pırasa hasat makinesi”icat ederek, Türk ekonomisine önemli bir katkıda bulundu

Hasat işkencesine son

Hasat işkencesine son


Küflü kuru gıdaların ayrıştırılması için “Aflatoksin Ayrıştırma Makinesi” icat eden Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Makineleri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Emin Güzel ve ekibi, şimdi de geliştirdikleri “Pırasa Hasat Makinesi” ile yine Türkiye gündemine oturdu.

 

 

 

ADANA(İLKHABER) – Çukurova Üniversitesi Tarım Makineleri Bölümü önemli icatları ile bilim dünyasına ve ülke ekonomisine katkı sağlamaya devam ediyor. Yaptıkları farklı tasarımlarla adından söz ettiren Çukurova Üniversiteli bilim insanları, pırasa hasat makinesi icat ederek, çiftçinin hasat maliyetlerini önemli ölçüde azalttı.

ÇÜ Ziraat Fakültesi Tarım Makineleri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Emin Güzel ve ekibi tarafından icat edilen makineyle, ülkemizde kışlık sebzeler grubunda yer alan pırasanın oldukça zor ve zahmetli olan hasadı, artık daha kolay olacak. Ayrıca bu makineyle insan iş gücüne olan gereksinimler de azalacak.

“GİDERLER AZALACAK”

Pırasa Hasat Makinesi ile ilgili açıklama yaparak pırasa üretiminde tamamıyla insan iş gücünün kullanıldığını belirten Prof. Dr. Emin Güzel, Çukurova’da pırasa üretimi yapılan bir işletmede, hasat için harcanan işçilik giderinin, toplam maliyetin yaklaşık %70’ini oluşturduğunu söyledi.

İşçilik giderinin daha aşağı çekilmesi ve makine ile hasada olanak sağlanması amacıyla bir proje geliştirdiklerini belirten Prof. Dr. Güzel, “Çalışmanın hedefleri öncelikle tamamıyla el emeğine ve insan iş gücüne dayalı olarak üretimi yapılan pırasa bitkisinin hasadında makine kullanımına olanak sağlamak. Aynı zamanda üretimde iş kapasitesini arttırmak ve hasat maliyetlerini azaltmakta projemizin en büyük hedefi. Projemiz kapsamında geliştirdiğimiz makine sayesinde, kış aylarında ağır arazi şartlarında zor olan pırasa hasadı, daha kolay hâle gelecek. Makine kullanımıyla hasat hem işkence olmaktan çıkacak hem de hasat kayıplarında azalma olacak.” diye konuştu.

BAKINLIK DESTEKLİYOR

Prof. Dr. Emin Güzel, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Bilim ve Teknoloji Genel Müdürlüğü Sanayi Tezleri Programı kapsamında yürütülen projeyle icat edilen makinenin çalışma prensibiyle ilgili şu bilgileri verdi:

“Pırasanın elle hasadında, bitkiye uygulanan ilk işlem, bitkinin gövdesinden tutularak topraktan sökülmesidir. Bu nedenle tasarlanan makinenin yapması gereken ilk işlem, bitkiyi topraktan sökmek olmalıdır. Yapılan ölçümler, 25-30 mm gövde çapında, olgunluğa erişmiş pırasa bitkilerinin topraktan sökülme dirençlerinin ortalama 340 N civarında olduğunu göstermiştir.

KOPMA KAYBI OLMAYACAK

Bitkinin uzun, saçak şeklindeki kökleri toprağa çok iyi tutunmasını sağladığı için, elle söküm sırasında bazı bitkiler gövdelerinin alt kısımlarından kopuyor ve çok büyük hasat kayıpları meydana geliyor. Kopma sonucu oluşan hasat kayıplarını önlemek ve bitkinin rahat bir şekilde sökülebilmesini sağlayabilmek amacıyla, makinede bir bıçak kullandık. Bu bıçak, toprağın altındaki bitki kök bölgesinin hemen altından ilerleyerek toprağı gevşetiyor ve kökleri kesiyor. Alt kısmı gevşetilen bitkiyi tarladan alabilmek amacıyla da karşılıklı yerleştirilmiş iki çift kayış - kasnak mekanizması var. Kasnaklara hareket vermek için mekanik sistemler denendi ancak uygun bulunma dı ve hidrolik olarak hareketlendirilmelerine karar verildi.

ÖZEL TASARIM

Makineye ait tüm ölçüler, bitkinin fiziksel özelliklerine ve uygulanan ekim şartlarına göre düzenlenmeye çalışıldı. Makine işletme değerleri de yine bitkinin tarladaki durumuna ve makinenin ilerleme hızına göre ayarlandı. Bitki sıraya ekildiği ve bir çapa bitkisi olarak değerlendirildiği için, makine tek sıra bitkiyi sökebilecek şekilde düşünülüp tasarlandı.”

Güncelleme Tarihi: 12 Mart 2014, 16:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42