banner6

Hasta Hakları Günü’nde, kartlı destek

İnsan Hakları Derneği (İHD) Adana Şubesi Cezaevi Komisyonu üyeleri, Hasta Hakları Günü nedeniyle Çukurova Bölgesi'nde bulunan hasta tutuklulara dayanışma kartı gönderdi.

Hasta Hakları Günü’nde, kartlı destek

Hasta Hakları Günü’nde, kartlı destek


 

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER)-İnsan Hakları Derneği (İHD) Adana Şubesi Cezaevi Komisyonu üyeleri, Hasta Hakları Günü nedeniyle Çukurova Bölgesi'nde bulunan hasta tutuklulara dayanışma kartı gönderdi.

 İHD Adana Şubesi Cezaevi Komisyonu üyeleri, 26 Ekim Hasta Hakları Günü'ne PTT Adliye Şubesi önünde toplanarak burada basın açıklaması yaptı. Grup adına basın açıklaması metnini okuyan İHD Adana Şubesi Cezaevi Komisyonu üyesi Nejat Okay, hasta haklarının, sağlık hizmeti alanındaki örgütlenmelerin asli faaliyet alanlarından birisi olduğunu ve her yerde oluşturulmasının önemine değindi. Okay, hasta haklarının da kullanmasının engellendiğini ileri sürerek, "Buna en çarpıcı örnek olarak ülkemiz mahpushane koşullarını ve gelişmelerini gösterebiliriz" dedi.

Türkiye’de ki cezaevlerinde 170 bini aşkın tutuklu ve hükümlünün bulunduğuna değinen Okay, cezaevlerinde 247'si ağır olmak üzere 649 hasta mahpusun bulunduğunu hatırlattı. Çukurova Bölgesi'nde bulunan cezaevlerinde 6 ağır hasta mahpusun bulunduğunu aktaran Okay, "Anayasal olan bir hak olan ve mahpushane koşullarında tedavileri mümkün olmayan mahpusların tedavilerinin dışarıda görülme hakları uygulanmamaktadır. Her geçen gün ağır hasta mahpuslar yaşamlarını dört duvar içerisinde yitirmektedir." dedi.

Açıklama sonrası grup, PTT Şubesi’nde, Çukurova Bölgesi'nde bulunan hasta  mahpuslara dayanışma kartı gönderdi.

Güncelleme Tarihi: 26 Ekim 2015, 15:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER