banner6

Hayali bir düşman yaratılıyor

Sular VIP’te sivil toplum kuruluş temsilcileri ile bir araya gelen Ekmeleddin İhsanoğlu:

Hayali bir düşman yaratılıyor

Halil İbrahim UĞUR

ADANA (İLKHABER)- CHP ve MHP’nin Cumhurbaşkanı Adayı Ekmeleddin İhsanoğlu, Sabancı Merkez Cami’de kıldığı Cuma namazının ardından Sular VIP’te sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile birlikte öğle yemeği yedi. Yemek sonrası kısa bir konuşma yapan İhsanoğlu, hükümetin hayali bir düşman yaratarak ona doğru hücum ettiğini ileri sürdü.

 

 

Ekmeleddin İhsanoğlu, Adana programı kapsamında kıldığı Cuma namazının ardından sivil toplum örgütü temsilcileri ile Sular VIP’te bir araya geldi. Salona büyük bir alkış eşliğinde giriş yapan İhsanoğlu, burada büyük bir ilgiyle karşılaştı.

 

CHP VE MHP’LİLERLE BİRLİKTELİK POZU VERDİ

CHP’li grup ile MHP’li gurubun bulunduğu masanın tam ortasına oturan İhsanoğlu burada Adanalıları selamlayarak CHP ve MHP grubu ile ayağa kalkarak birliktelik pozu verdi.

 

GÖRME ENGELLİ GENCİ TEBRİK ETTİ

Program sırasında görme engelli Cüneyt Arat, İhsanoğlu için yazmış olduğu şiiri okudu. İhsanoğlu, görme engelli genci büyük bir ilgiyle dinlerken ardından Cüneyt Arat’ı tebrik etti.

 

Toplantı salonunda daha sonra davetlilere Ekmeleddin İhsanoğlu’nu anlatan bir video gösterisi izlettirilirken, yemek sonrası burada yaklaşık 15 dakika süren bir konuşma yapan İhsanoğlu Adana’da gördüğü ilgiden dolayı Adanalılara teşekkür etti.

 

“KAHKAHA ATANA CEZA YAZACAĞIM”

Konuşmasının başında Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç’ın “Kadın herkesin içinde kahkaha atmayacak” şeklindeki sözlerine atıfta bulunan İhsanoğlu, “Kadınlar sakın ha burada kahkaha atmayınız. Kahkaha atana ceza yazacağım.” dedi. İhsanoğlu'nun bu esprisinin ardından kadınlar uzun süre kahkaha attı.

 

“ŞAKA YAPIYOR ZANNETTİM”

 

Konuşmasında Cuma namazı çıkışında yaşadığı protesto girişimini de değerlendiren İhsanoğlu, “Cuma namazını kıldık. Etrafındaki arkadaşlarla beraber herkesin sevgisini alıyor, 'oyum size' diyene bile 'Allah kabul etsin' diyorum. Birisi geldi 'Siz darbe yapıyorsunuz, darbe yapmak için geliyorsunuz' dedi. Ben şaka yapıyor falan zannettim. Sonra bir baktım 'darbe darbe darbe' diyor. Benim gibi sivil, askerliğini yedek subay olarak yapmış, arkamda tugaylar, ordular yok ve ben darbe yapacağım. İşte gerçek çağdışı bu. Esas çağ dışılık budur. Bu vatandaşımızı ben mazur görüyorum. O iyi niyetli bir vatandaş. Ama onun kafasına bunu koymuşlar. Böyle laf olur mu? Böyle siyaset olur mu?” dedi.

 

“SANDIKLARDAN YÜZDE 60 İLE ÇIKACAĞIZ”

10 Ağustos’ta yapılacak Cumhurbaşkanı seçimini yüzde 60 ile kazanacağını ifade eden İhsanoğlu, cami, devlet dairesi ve askeri kışlalarda siyaset yapılmasına karşı olduğunu söyledi. İhsanoğlu, “Ben camilerde ne içinde ne dışında ne yakınında siyaset yapılmasının karşısındayım. Camide, devlet dairesinde ve kışlada siyaset yapılmaz. Camide ibadet yapılır, devlet dairesinde devlet işi görülür, kışlada vatan müdafaası yapılır ve burada hiç kimse siyasetle uğraşamaz ve uğraşmamalı. Gider sandıkta istediği oyu istediği gibi kullanır. Ama gelin görün belirli bir grup camileri siyasi parti arenası haline getirmek istiyor.” dedi.

 

“CUMHURBAŞKANI KENDİ GÜNDEMİNİ ZORLA KABUL ETTİREMEZ”

Cumhurbaşkanı olma hakkına sadece bu ülkede Başbakan olanların sahip olmadığının altını çizen Ekmeleddin İhsanoğlu, diğer ülkelerdeki cumhurbaşkanlarından örnekler verdi: "Almanya’daki Cumhurbaşkanı, yakın bir zamanda Türkiye’ye geldi, din adamı. Avusturya Cumhurbaşkanı, benim yakın bir dostum, öğretim üyesi. Polonya’nın bağımsızlığını, komünizmden kurtuluşunu sağlayan, Çekoslovakya’yı sağlayan ilk cumhurbaşkanlarının birisi sendikacı, birisi tiyatro yazarı, edebiyatçı. Yani nerde görülmüş başbakanların kariyerleri hep siyasi kariyerdir. Cumhurbaşkanlarının kariyeri siyaset üstü bir kariyerdir. Bunu bir türlü anlatamadık. Onlar istiyorlar ki ben bakan oldum, başbakan oldum, belediye reisi oldum, şimdi hakkım devlet reisliği. Neden, çünkü benim siyasi programım var. Kardeşim siyasi programın yeri Meclis'tedir. İktidar olduğun zaman da hükümettedir. Bunun dışında olan, bunun dışındaki örnekler kaide teşkil etmez. Ama bütün halka bu inerse o zaman başkadır. Ama sen aldığın yüzde ile idare ediyorsun, almadığın, yani 100 kişiden 45 kişi sana oy veriyorsa onlar vatanperver, sana oy vermeyen 55 vatan haini, hain ilan ediliyor. Böyle Cumhurbaşkanı olur mu, Cumhurbaşkanı herkesi kucaklayan birisi olmalı. Kendi siyasi gündemini zorla kabul ettiren birisi olmamalı.” şeklinde konuştu.

 

“DÜŞMAN OLARAK YARATTIĞIN TARAF, CESARET MADALYALARI ALDIĞIN TARAFTI”

Konuşmasında Türkiye’nin Suriye ile ilgili izlediği politikaları sert bir dille eleştiren İhsanoğlu, “Suriye-Türkiye sınırının kevgire döndü ve sınır güvenliği kalmadı. Girenin çıkanın haddi hesabı yok. Teröristler, tedhişçiler, katiller, kaçakçılar ve esas etkilenen meşru ticaret yapmak isteyenler. Onlar gidemiyorlar. 10 bin TIR yerine bin TIR. O da can pahasına giriyor. Şimdi Antep böyle, Urfa böyle, Diyarbakır böyle, Kilis böyle, Adana böyle, bütün Güneydoğu ve Güney, hepsi böyle. Peki niçin biz bunu yaptık? Böyle işte darbe yaptılar, darbe yapacak falan diye düşünenlerin eseridir bu. Şimdi ben mesela geçen sene Sisi ile beraber darbe yaptım. Siz bunu biliyor musunuz, Mısır’daki Müslüman Kardeşler rejimini ben indirmişim falan, bu seferde de şimdi mesela bu gidişle darbeci oldum. Böyle laf olur mu, böyle siyaset olur mu? Bir düşman, hayali bir düşman yaratılıyor ve o düşmana hücum ediliyor, ondan sonra arkasından yüzde 45’i topluyorsun, onun oyunu alıyorsun. Peki bu doğru mudur? Bu düşman olarak yarattığın taraf senin çok iyi münasebetler kurduğun bir taraftı. Senin cesaret madalyaları aldığın bir taraftı. Bizim ticaretimizin gittiği bir taraf. Son yıllarda ticaretimiz kat kat artmıştır. Şimdi yani halka başka bir şey söylüyoruz, kendimiz başka bir şey yapıyoruz. Bunun adı siyaset değil arkadaşlar. Bunun adı başka bir şey, ben söylemeyeceğim, ama siz anlıyorsunuz.” dedi.

 

“EKMEĞİMİZİ PAYLAŞALIM AMA VATANIMIZI PAYLAŞMAYALIM”

Başbakan Erdoğan’ın düşmanlar oluşturup onun üzerinden siyaset yaptığını ileri süren İhsanoğlu, "Yani gerçekten bizim tarihimizde böyle bir şey yok, bu siyaset ilminin üstatları buna bir ad bulmaları lazım. Ben diyorum ki gelin sevgi ekelim, gelin saygı ekelim, gelin birlik ekelim, gelin dirlik ekelim, gelin ekmeğimizi büyütelim, ekmeğimizi büyüttüğümüz zaman daha mutlu, daha müreffeh olacağız. Ve bu ekmeği kendi aramızda paylaştığımız gibi can kardeşlerimiz, komşularımızla, muhtaç olan herkesle bu büyük ekmeği, büyüttüğümüz ekmeği paylaşalım. Ekmeğimizi paylaşalım ama asla vatanımızı paylaşmayalım." şeklinde konuştu.

 

“YAYLA, DENİZDE OLANLAR OY KULLANMAYA GETİRİLECEK”

Konuşmasının son bölümünde 10 Ağustos’ta yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçiminin önemine dikkat çeken İhsanoğlu, teşkilatlardan yaylaya, denize giden vatandaşları getirip oy kullandırmalarını istedi. Belediyelerin, partilerin otobüsler kaldırarak yaylada olanlar ve denize gidenleri günübirlik getirip oy kullanmalarını sağlayacağını ifade eden İhsanoğlu, “Ama bu yetmiyor. Sandıklara gönüllüler lazım. Hileler üç seviyede olduğu hakkında raporlar vardı. Birinci seviye sandık seviyesi; ikinci seviye ilçe raporlarının yani sandıkların ilçe seviyesinde toparlanması; üçüncü seviye ise il seviyesinde yapılan toparlamalar. Onun için burada gözlemcilerimizin, avukatların olması lazım ve her tutanağı didik didik ederek üç adaya verilen oyların birisinin başka bir yere gitmemesini kontrol edip sağlamak lazım. Ben sizden bunu rica ediyorum.” dedi.

 

Sular VIP’te düzenlenen programa MHP’li Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, MHP Adana Milletvekilleri Seyfettin Yılmaz, Ali Halaman, CHP Adana Milletvekilleri Faruk Loğoğlu, Turgay Develi, Ali Demirçalı, CHP’li Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar, CHP’li Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, MHP Adan İl Başkanı Mustafa İzgioğlu, CHP Adana İl Başkanı Orhan Sümer ve çeşitli meslek odaları ile sivil toplum kuruluşu başkanı ile temsilcileri katıldı.

 

Konuşmasını yapan İhsanoğlu daha sonra Adanalıların yoğun ilgisi eşliğinde Mersin’e uğurlandı.

Güncelleme Tarihi: 01 Ağustos 2014, 16:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42