banner6

Hayalleri gerçekleşti

Suriyeli çocuklar, Adana Valiliği'nin desteğiyle açılan okulda hafta sonu ana dilleri olan Arapça'yı öğreniyor

Hayalleri gerçekleşti

 

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER) - Adana İnsani Yardım Derneği, İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH), Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ve Adana Valiliği’nin de desteğiyle Suriyeli ailelerin çocuklarının eğitim görmesi amaçlı hafta sonu okulu açıldı.

Adana’nın Merkez Yüreğir İlçesi Kiremithane Mahallesi Makimsan İlköğretim okulunun da açılan sınıfılar da öğrenciler hafta sonu gün boyu ders görüyor. Adana’da daha önce Suriyeli bir iş adamı tarafından özel okul açılmıştı. Ancak bu açılan Suriyelilerin ders görmesi amaçlı devlet destekli okul Adana’da ilk oldu. 15 Şubat tarihinde açılan okulda şuan 310 Suriyeli öğrenci eğitim görüyor. Dersler Arapça ve Türkçe olarak veriliyor. Açılan okul için kayıtlar devam ediyor. Suriyeli ailelerin çocuklarını ücretsiz olarak hafta sonları bu okula göndermeleri isteniyor.

Adana İnsani Yardım Derneği adına Suriyeli ailelere çağrıda bulunan Ali Aygün, “Adana İnsani Yardım Derneği olarak Kiremithane ve çevre mahallelerde oturan Suriyeli çocuklar için Suriye okulumuz eğitime başladı. Yüreğir Kiremithane Mahallesi’nde Makimsan İlköğretim okulunu bu çocuklar için eğitime açan yetkililere teşekkür ediyoruz. İlk olarak 310 öğrenci ile başladığımız eğitim öğretimimizde, yeni kayıtlarımızda devam ediyor. Çocuklarımız hafta sonu 2 gün okula gelebiliyor. Bu okulların sayısının inşallah önümüzdeki süreçte artmasını umut ediyoruz” dedi.

Öğrenciler ise, yeni okullarına kavuşmanın mutluluğunu yaşadı. Eğitim öğretimlerine haftada 2 günde olsa devam edecek öğrencilerin mutlulukları gözlerinden okunuyor.

Güncelleme Tarihi: 23 Şubat 2014, 18:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42