banner6

Hayırsever işadamlarına teşekkür plaketi

Mardin Artuklu Üniversitesi’ne (MAÜ) fakülte binası yaptıran iş adamlarına teşekkür plaketi verildi.

Hayırsever işadamlarına teşekkür plaketi

 Hayırsever işadamlarına teşekkür plaketi

 

 

 

MUTİA AVUKA

MARDİN (İLKHABER)- Mardin Artuklu Üniversitesi’ne (MAÜ) fakülte binası yaptıran iş adamlarına teşekkür plaketi verildi.

Plaket töreni MAÜ idari binasında yapıldı. Düzenlenen törende bir konuşma yapan, MAÜ Genel Sekreter Yardımcısı Muzaffer Paşaoğlu, katkılarından dolayı iş adamlarına teşekkürlerini sundu. Paşaoğlu, “Farklı dillerin, dinlerin ve kültürlerin hayat imkanı bulduğu Mardin de çağdaş, saygın ve özgün bir üniversite olarak değişime, gelişimine, açık bir anlayış  içinde hep birlikte insanlığın ortak kültürel mirasına katkılarda bulunup bu mirasın tedavülünü sağlayan bir ilim gayretini geçerli kılmak için  gösterdikleri destek ve teveccüh için teşekkür ediyoruz.  Bilgi toplumunun gerektirdiği  niteliklerle  donatılmış, yeniliklere açık, zamanı iyi okuyan ve  problemlere çözüm üretebilen ülkesine, insanlığa değer sağlayan bir nesil yetiştirme  vizyonuyla hareket eden üniversitemize fakülte ve eser kazandıran hayırsever iş adamı Dr. Zeynel Abidin Erdem,  Süleyman Bölünmez, Şakir Nuhoğlu, ve Almanya da bulunan hemşerimiz Servet İncioğlu’na teşekkürlerimizi sunarız.” dedi.

Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Ağırakça ise, eğitime destek vermenin önemini anlattı. Ağırakça, “İnsanoğlu hayır yapar. Hayırların hepside Allah nazarında büyük önem taşımaktadır. Ancak insan eğitime yaptığı hayrın çok büyük önemi vardır. Çünkü eğitime  yapılan hayır insanların cehaletten uzaklaştırarak, topluma ve kendi ülkesine yararlı birer  ülkenin yönetimine ve ailesine katkının sağlanması anlamına gelir. Her hayrın bir hayırlısı vardır. Ama eğitimin hayırlısı bence hayırların en önemlisidir. Çünkü insanları cehaletten kurtarıp, mutlu bir topluluk ortaya çıkarmış olursunuz. Her vatandaş kendi doğup büyüdüğü şehrine bir hayırlı bir eğitim yardımı yapması çok büyük önem taşımaktadır. Her Mardinli hemşerim mutlaka bir şeyler yapmak ister ama imkanları dahilinde burada eğitime büyük katkısı yapan Süleyman Bölünmez, Dr. Zeynel Abidin Erdem, Şakir Nuhoğlu ve Servet İncioğlu örnek bir davranış gerçekleştirmişlerdir. Bu hemşerilerimiz ülkemizde örnek alınmalı. Herkese bu gibi hayırlı işlerin yapılmasını için çağrıda bulunuyorum. Eğitime kim ne katkı yaparsa, kendisinden ve ailesinden Allah razı olsun.” şeklinde konuştu.

İş adamı Mardin eski milletvekili ve ”Mardin Sevdalısı” olarak adlandırılan  Süleyman Bölünmez, burada kısa bir konuşma yaparak, zamanında imkanlar dahilinde okuyamadığını ve babasının ticari işleri nedeniyle Ankara’ya göç ettiklerini anlattı. Bölünmez, “Eğitime katkı sağlama insanlık adına çok büyük sevaptır. Bir gün evimde otururken bir ulusal televizyonda Nusaybin ilçesi ile ilgili gençlerin sorunlarını içeren bir program yapılıyordu ve Nusaybinli bir genç kamera karşısında  hıçkırarak, ”Nusaybin ilçemize bir Lise istiyoruz” diyerek açtığı ağzını yumdu gözlerini ve bende hemen Mardin Milli Eğitim Müdürünü arayarak acilen Nusaybin’de bir liseyi yapmak istediğimi söyledim ve bir yıl gibi kısa zaman içinde çok modern ve muhteşem bir liseyi Nusaybin gençlerine hediye ettim. Beni en çok mutlu etti. Lisede okuyan gençler mezun oldukları zaman benim yanıma geldiler ve ”Biz buradaki yüksek okullarımızda okuyabilsek ne kadar iyi olacak”  dediler ve Bunun üzerine yine çalışmalarımız başladı. MAÜ’de fakülteleri kazandırdım eğitim yuvalarına sevinçliyim ve çok mutluyum.” şeklinde konuştu.

Rektör Ahmet Ağırakça, Süleyman Bölünmez’in yaptırdığı MAÜ Edebiyat Fakültesi’ne kendi adını verdiğini, babasının ismini ise Ahmet Bölünmez Güzel Sanatlar Fakültesi’ne verdiğini aktardı.  Annesi Suphiye Bölünmez adının ise İmam Hatip Lisesi ve yine Nusaybin ilçesinde yaptığı 28 derslik çok amaçlı Süleyman Bölünmez Nusaybin Lisesi için Bölünmez’e teşekkürlerini sundu.

Ağırakça, teşekkür plaketini Süleyman Bölünmez’e takdim etti. Ancak diğer hayırseverler törende bulunmadığından plaketleri temsilcilerine verildi.

 

            

 

Güncelleme Tarihi: 28 Ekim 2015, 15:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER