banner6

Hayvan severler yasal hakları konusunda uyarıldı

Hayvanların Yaşam Hakları Konfederasyonu Başkanı Nesrin Çıtırık, hayvan severleri yasal haklar konusunda uyardı.

Hayvan severler yasal hakları konusunda uyarıldı

BAYRAM BULUT

ADANA (İLKHABER)-Hayvanların Yaşam Hakları Konfederasyonu Başkanı Nesrin Çıtırık, hayvan severleri yasal haklar konusunda uyardı.

Adana’da hayvan sever vatandaşlar, sahipsiz sokak hayvanlarını beslemeye devam ediyor. Her gün kentin çeşitli yerlerini ziyaret eden hayvan severler, buralarda hayvanlara yiyecek ve içecekler veriyor. Ancak bazı zamanlarda hayvanlara bakan hayvan severler çeşitli hakaret ve saldırılara maruz kalıyor. Yaşanan bu durumlar sosyal medya üzerinden paylaşılıyor ve yapılan hakaret ve şiddet olaylarına tepki gösteriliyor.

SAYFALARI VAR

Hayvan severler birbirlerinden haberdar olmak için ayrıca sosyal medya üzerinden sayfalar ve gruplar açıyor. Bu sayfalarda her gün onlarca paylaşımlar yapılıyor. Bakıma muhtaç olan hayvanlar, sahiplenilmesi ve tedavi edilmesi hayvanlar bu sayfalardan paylaşılıyor. Ayrıca sokaklarda bulunan hayvanların beslenmeleri ile ilgili renkli fotoğraflarda bu hesaplardan yayınlanıyor. Ancak hayvan severlerin hayvanlara yiyecek verdikleri zaman hakarete maruz kalmaları da zaman zaman bu gruplarda yer buluyor.

ÇITIRIK’TAN UYARI

Hayvanların Yaşam Hakları Konfederasyonu Başkanı Nesrin Çıtırık, tam da bu konuyla ilgili hayvan severleri yasal haklar konusunda uyardı. Görüntülü video çekerek açıklama yapan Başkan Nesrin Çıtırık, şiddet ve hakarete maruz kalınması durumunda neler yapılması gerektiğini aktararak, “Şehir Hayvanları olarak isimlendirdiğimiz kedi ve köpekleri sokaklarda, caddelerde, parklarda beslerken insanların hakaretine ve şiddetine maruz kalan hayvan severleri bilgilendirmedir bu yaptığımız” dedi.

HAYDİ’YE MÜRACAAT EDİN

Olası bir şiddet ve hakaret durumunda hayvan severlerin Doğa Çevre ve Hayvan Koruma Polisi ile irtibata geçilmesini isteyen Çıtırık,  “Aplikasyon adıyla Hayvan Durumu İzleme (HAYDİ) olarak bildiğimiz Doğa Çevre ve Hayvan Koruma Polisi’ne lütfen müracaat ediniz. HAYDİ aplikasyonundan ya da İl Emniyet Müdürlüğü’nün telefonlarından ulaşabilirsiniz. Aramanız durumunda polislerin oraya gelmek, sizi ve hayvanları korumak gibi görevler var.” diye konuştu.

YASAL AFİŞLER

Doğa Koruma Parklar İl Müdürlüğü’ne de başvurularak, yasal uyarı afişlerinin koyulmasını istenmesine dikkat çeken Çıtırık, “Ayrıca Doğa Koruma Parklar İl Müdürlüğü’ne de başvurunuz. Oraya gelip yasal uyarıyı yapsınlar, hem de yasal uyarı afişleri koyarak oradaki hayvanların korunması ile ilgili tedbir alsınlar. Ayrıca üçüncü bir olay daha, darp şiddet ve hakaret olduğu zaman 6284 Sayılı Aile’nin Korunması Dair Kanun gereği savcılıklara ve mahkemelere başvurunuz.” ifadelerini kullandı.

TEREDDÜT ETMEYİNİZ

Kanunlar çoğunlukla yanlarında olduğunu dile getiren Çıtırık, “Kanunlar çoğunlukla yanımızda. Kanunlardan önce büyük yüreklerimiz bizlerler birlikte dayanışma içerisindeyiz. Bu tür durumlarda lütfen mekanizmaları başta HAYDİ olmak üzere Çevre Doğa Hayvan Koruma Polisi olmak üzere mekanizmaları çalıştırmakta tereddüt etmeyiniz ki, artık şehirlerde bizimle birlikte şehir sakini olan bu hayvanlarımızı koruyabilelim.” şeklinde konuştu.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER