banner6

Hemşerilerinden Aziz Sancar’a ödül

Nobel Kimya Ödülü’nün sahibi Aziz Sancar, İstanbul’da yaşayan hemşehrileri tarafından da ödüllendirildi.

Hemşerilerinden Aziz Sancar’a ödül

Hemşerilerinden Aziz Sancar’a ödül

 

 

Müslüm AKTÜRK

İSTANBUL(İLKHABER) - Nobel Kimya Ödülü’nün sahibi Aziz Sancar, İstanbul’da yaşayan hemşehrileri tarafından da ödüllendirildi. MARDİNFED (Mardin Dernekleri Federasyonu)’in organizasyonunda yine Mardinli olan AK Parti eski Milletvekili Cüneyt Yüksel’in oteli Crowne Plaza’da yapılan toplantıda Aziz Sancar’a “Yaşam Boyu Şükran” ödülü verildi.

ABD’de olduğu için söz konusu ödülü kardeşi Aziz Sancar adına MARDİNFED Genel Başkanı İbrahim Biter’in elinden alan Kenan Sancar,  “Ailem adına, Mardin adına ve ülkem adına büyük gurur duyuyorum. Ödül almasına şaşırmadım zira küçüklüğünden beri çok azimliydi, çalışkandı” dedi.  Kenan Sancar, MARDİNFED’e de böyle bir jestten dolayı hem Aziz Sancar hem de ailesi adına teşekkür etti.

MARDİNFED Genel Başkanı İbrahim Biter ise, “Dostlukta Mardin, Barış’ta Mardin, maneviyatta Mardin, dinler ve diller birlikteliğinde Mardin ve şimdi de bilimde Mardin... 40 yıl alnından akıttığı ter ile Dünya Bilim Konseyi’ne şapka çıkartmış ve ayakta alkış alarak insanlığa eser bırakmış bu müstesna şahsiyete (iyi ki varsın) demek için buradayız” dedi. Dünyadaki barışın temel kaynağının bilim olduğuna dikkat çeken Biter, şöyle devam etti:

“Bilimle uğraşan zaferle yaşar. Hemşehrimiz Sayın Aziz Sancar, sadece Mardinli değil, o bilimin ışığında evrensel kimlik kazanmış ve dünyanın sayılı kişileri arasına girmiş bir toplum lideridir. Umudumuz birçok Aziz Sancarların yetişmesine dairdir ve çabamız da budur. Biz, ilimde, irfanda, bilimde, maneviyatta huzur ve gelişkenlik içerisinde istikbale adım atmak isteyen bir dünya kentiyiz. Tek umudumuz barış. Çünkü barışı başka yerde değil yüreğimizde taşıyan bir topluluğuz.”

AK Parti eski Milletvekili Cüneyt Yüksel de, “Türkiye olarak inanılmaz bir sevince dark olduk. Aziz Hocamız sadece Türkiye’ye değil dünyayı mutlu etti. İzinden gideceğiz” ifadesini kullandı.

Ödül töreninde ayrıca Aziz Sancar’ın mesajı ve slayt gösterisi de yer aldı.

Güncelleme Tarihi: 20 Ekim 2015, 14:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER