banner6

Her yıl sağlıksız gıdalar nedeniyle 420 Bin kişi hayatını kaybediyor

TMMOB Adana İl Koordinasyon Kurulu (İKK) Sekreteri Erol Salman, Dünya`da her yıl yaklaşık 600 milyon kişinin hijyenik olmayan gıdaları tükettikten sonra hastalandığını ve bu grup içerisinden 420 Bin kişinin yaşamını yitirdiğini belirtti.

Her yıl sağlıksız gıdalar nedeniyle  420 Bin kişi hayatını kaybediyor

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER)-TMMOB Adana İl Koordinasyon Kurulu (İKK) Sekreteri Erol Salman, Dünya`da her yıl yaklaşık 600 milyon kişinin hijyenik olmayan gıdaları tükettikten sonra hastalandığını ve bu grup içerisinden 420 Bin kişinin yaşamını yitirdiğini belirtti.

Adana’daki bazı meslek odaları Dünya Gıda Günü nedeniyle ortak basın açıklaması yaptı. Gıda Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Şehmus Alparslan, Kimya Mühendisleri Odası Güney Bölge Şube Başkanı Ümit Türkmen, TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Feyzullah Korkut, Adana Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Nihat Köse ve TMMOB Adana İl Koordinasyon Kurulu (İKK) Sekreteri Erol Salman tarafından gerçekleştirilen basın toplantısı ZMO Toplantı Salonu’nda yapıldı.

600 MİLYON KİŞİ HİJYENİK OLMAYAN GIDALARDAN HASTALANMAKTA

Burada basın açıklaması metnini okuyan İKK Sekreteri Erol Salman, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO)’nun bu yılki Dünya Gıda Günü temasının “Büyütelim, Besleyelim; Hep Birlikte Sürdürelim” olarak belirlendiğini söyledi. Günümüzde gıda kaynaklı hastalıkların küresel boyutunun hala kabul edilemez düzeyde olduğunu işaret eden Salman, “Dünya`da her yıl yaklaşık 600 milyon kişi hijyenik olmayan gıdaları tükettikten sonra hastalanmakta ve bu grup içerisinden 420 Bin`i yaşamını yitirmektedir. Sadece bu rakam, gıda güvenliğinin yaşamımızın ne kadar değerli bir parçasını oluşturduğunu daha iyi anlamamızı sağlayacaktır.” dedi.

HER 9 KİŞİDEN BİRİ YATAĞA AÇ GİRİYOR

Bugün itibariyle, hemen her alanda olduğu gibi gıda ve tarım alanında da sayısı onu geçmeyen çok uluslu şirketlerin dünya piyasasına hâkim olduğunu belirten Salman, “Dünyada 800 milyonun üzerinde insan, yani her 9 kişiden biri yatağa aç giriyor. Ülkemizde ise insanlarımızın yüzde 22`si yeterli gıdaya ulaşamamakta yüzde 8,5`u ise açlık sınırında yaşamaktadır. İnsanlık için kâbus olan bu yokluğu ve yoksulluğu yenmek için sorumluluk almak hepimizin ortak toplumsal görevidir. Eğer dünyada açlık varsa bu yetersiz bitkisel ve hayvansal ürünler ve gıda arzından değil, adil olmayan gelir ve gıda dağılımından kaynaklanmaktadır.” diye konuştu.

YETERLİ VE DENGELİ BESLENME

 

Salgın döneminde en fazla gündeme gelen kavramların gıda egemenliği, gıda güvencesi ve gıda güvenliği olduğunu kaydeden Salman, “Dünya ölçeğinde ve ülkemizde yaşanan Koronavirüs salgını (Covid-19), insanların sağlık hakkı kadar, yeterli ve dengeli beslenme ile bağışıklık sisteminin güçlenerek sağlıklı yaşayabilmesi için temiz su ile yeterli ve sağlıklı gıdaya erişiminin gerekliliğini bir kez daha göstermiştir. Salgın döneminde en fazla gündeme gelen kavramlar gıda egemenliği, gıda güvencesi ve gıda güvenliği olmuştur.” ifadelerini kullandı.

YERLİ VE YETERLİ ÜRETİME GEÇİLMELİ

Salman, tarım alanlarının, hayvansal üretimin, çiftçi sayısının, kırsal alan nüfusunun sürekli düştüğü bu süreçte, en büyük payın aracılara ve sözleşmeli tarımla çiftçiyi taşeron olarak kullanan büyük şirketlere, market zincirleri ile ithalatçı firmalara gittiğini dele getirerek, “Günümüzde tarımsal girdi fiyatları enflasyonun üstünde, tarımsal ürünlerin tarladaki fiyatı enflasyonun altında, marketteki fiyatı ise enflasyonun üstünde kalmakta, üreten çiftçi para kazanamamakta, tüketiciler ise pahalı gıda tüketmektedir. Çiftçilerimiz, tarım ürünlerini üretebileceği olanakların güçlendirilerek yerli ve yeterli üretime geçilmeli, tüketicilerimizin de bu gıdalara uygun fiyatta sürdürülebilir bir şekilde ulaşması sağlanmalıdır.” ifadelerini kullandı.

DENETLEMELER YAPILMALI

Gıda denetimi sisteminin bütünüyle ele alınıp yaşanan sorunların ivedilikle çözülmesi gerektiğini belirten Salman, “Kamu sağlığını gözetmeyen merdiven altı ve riskli katkı ve kalıntılar taşıyan gıda ham maddeleri ile yapılan üretim, stokçuluk ve fahiş fiyatlar, doğru, etkin ve hızlı şekilde denetlenmeli, gerekli ve yeterli cezalar verilmelidir. Kamucu Tarım ve Gıda Politikaları ivedilikle yaşama geçirilmelidir.” şeklinde konuştu.

YETERLİ GIDA DENETÇİSİ VE UYGUN ALT YAPI HİZMETLERİYLE UYGULANMALI

Salman sözlerini şu cümlelerle tamamladı;

“Gıda denetimleri, kamusal bir gereklilik olarak, özerk, bağımsız ve bilimsel esaslara göre yeterli gıda denetçisi ve uygun alt yapı hizmetleriyle uygulanmalı, bu faaliyetler Bakanlık ile iş birliği içinde ilgili Meslek Odalarınca etkin ve eşzamanlı planlanmalıdır. Açlığın, yokluğun ve yoksulluğun son bulduğu, hakça eşit ve adil bir paylaşımın olduğu bir ülke ve dünya özlemiyle bilimden, insandan, emekten, doğadan, kamu yararı ve toplum çıkarından yana mücadelemize ara vermeksizin devam edeceğimizi kamuoyuna saygıyla duyururuz.”

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER