banner6

Hırsızlık olayları bu mahalleyi bıktırdı

Adana’nın Seyhan İlçesi’nde bulunan Gazipaşa Mahallesi’nde hırsızlık olaylarının ardı arkası kesilmiyor. Hırsızlar artık gündüz vakti bile evlere giriyor.

Hırsızlık olayları bu mahalleyi bıktırdı

Bayram BULUT

Özel HABER

ADANA( İLKHABER)-Adana’nın Seyhan İlçesi’nde bulunan Gazipaşa Mahallesi’nde hırsızlık olaylarının ardı arkası kesilmiyor. Hırsızlar artık gündüz vakti bile evlere giriyor.

Gazipaşa Mahallesi sakinleri son yıllarda mahallelerinde artan hırsızlık olayları nedeniyle tedirgin. Mahalleye dadanan hırsızlar, gündüz vakti ellerini kollarını sallayarak evlere hırsızlığa giriyor. Evlerin avlularında bulunan paraya çevirebilecekleri eşyaları, motosikletleri, demir kapıları, apartman kapı girişlerinde bulunan saat ve tabloları çalıyor. İşi iyice abartan hırsızlar hiç bir şey bulamayınca demir kapıların kilitlerini bile çalmaya başladı. Yaşanan bu durum karşısında mahalle sakinleri tedirgin oluyor.  

GAZETİMİZ ÇALIŞANININ EVİNE HIRSIZ GİRDİ

Hırsızlar son olarak da Gazipaşa Mahallesi 66001 sokakta oturan gazete çalışanımız  Emine Nurten Songur’un evine girdiler.     Olay önceki gün öğleden sonra meydana geldi.  Güvenlik kamerası kayıtlarına göre evin bahçe korkuluklarından atlayan hırsız önce evin merdiven dairesine açılan giriş kapısını kırdı. Ardından ise eve açılan tahta kapıyı kıran hırsız içeri girdi.

TOZ ŞEKER KUTUSUNUN İÇİNE BİLE BAKMIŞLAR

İçeriye giren hırsız evin tüm odalarını tek tek dolaşarak adeta talan etti. Evin içerisinde para ve ziynet eşyası aradığı tahmin edilen hırsız evin çöpleri ve hatta şeker kutusuna kadar her yerin içerisine tek tek baktı. Koltuk ve çekyatları dahi yerinden kaldırıp altını bakan, içini boşaltan hırsız, yatak odasındaki tüm eşyaları yerlere döktü. Evin içerisinde para ve ziynet eşyası bulamayan hırsız kullanılamaz hale getirdiği evi bırakarak geldiği bahçe korkuluklarından atlayarak kayıplara karıştı.

SONGUR ANLATTI

Emine Nurten Songur öğle saatlerinde evden çıkarak işe gittiğini anlattı. Akşam iş çıkışı eve geldiğinde bahçe kapısını açarken evin merdiven dairesi girişindeki demir kapıyı açık gördüğünü belirten Songur, “Evden çıkarken kapıyı açık bırakmış olabileceğimi düşündüm. Kapının yanına geldiğimde demir kapının ve evimin iç tahta kapısının kırıldığını gördüm. İçeriye girdiğimde evin altını üstüne getirilmiş halde buldum. Ne yapacağımı şaşırdım ve hemen polisi aradım. Olay yerine polis ekipleri geldi ve tutanaklarını tuttular.”  dedi.

GÜENLİK KAMERASINDA GÖRÜLDÜ

Güvenlik kamerası görüntüsünün incelendiğini anlatan Songur, “Polis ekipleri evimin karşısında bulunan petrol istasyonunun güvenlik kamerası görüntülerini alıp eve giren bir kişinin evin demir çitlerinden atlayarak bahçeye girdiğini söylediler.  Polislerin işlemleri bittikten sonra eve girip baktığımda evim kullanılamaz halde duruyordu. İlk bakışta evde para ve ziynet eşyası haricinde bir şey aramamışlar ve almamışlar gibi gördüm. O kadar dağıtmışlar ki evi toparlamam zaman alacak ve eksik bir şey var mı yok mu ortaya çıkacaktır. Gelen hırsızdan şikayetçiyim.” dile konuştu.

İLK HIRSIZLIK OLAYI DEĞİL

Daha öncede hırsızlık olayları ile karşı karşıya kaldığını dile getiren Songur, “Bu ilk hırsızlık olayı değil. Geçtiğimiz zaman içerisinde evimin arkasında bulunan kömürlük kısmında bulunan soba boruları ve soba kovalarımı çalmışlardı. Ardından şaşıracaksınız ama evimin demir bahçe kapısını yerinden sökerek çalıp götürdüler. Bu evde yaşadığım 3. hırsızlık olayı. Sadece benim başıma da gelen bir şey değil bu. Gazipaşa Mahallesi’nin büyük bir bölümünde hırsızlık olaylarının yaşandığını duyuyorum. Emniyet Teşkilatımıza güveniyorum. Umarım mahallemizde yaşanan bu hırsızlık olaylarının bir an evvel önüne geçerler” ifadelerini kullandı.

AYRASIZ: SIKLIKLA YAŞANAN BİR DURUM

Mahalle sakinleri de sessiz sakin bir mahallenin son dönemde hızsızlık olayları ile sıklıkla karşı karşıya kaldığını savundu. Mahalle sakinlerinden Türkan Ayrasız, Mahallemiz sakin bir mahalle. Sıcak ve pandemi nedeniyle insanlar fazla evlerinden çıkmıyor. Bu nedenle boş kalan sokaklarda hırsızlar dolaşıyor. Gözlerine kestirdikleri evlere girip hırsızlık yapıyorlar. Bizimde kapımızın önünden motosikletimizi çaldılar. Şikayetçiyiz. Bu kişilerin artık bir an evvel yakalanmasını istiyoruz” dedi.

KELEMEN: ARTIK BIKTIK

Gamze Kelemen isimli mahalle sakini ise, yaşanan hırsızlık olaylarından artık bıktıklarını anlatarak, “Sürekli hırsızlık olaylarının gerçekleştiği bir mahalle haline geldik. Komşumun evine girdiler. Demir kapıyı bile yerinden söküp götürdüler.Daha bir çok eve hırsız girdi. Çöp konteynırlarını bile çalıyorlar. Zincirle kilitlemememize rağmen bir bakıyoruz kilit kırılmış ve belediyenin getirdiği demir çöp konteynırı çalınmış.” diye konuştu.

TOR:  ÖNÜNE GEÇİLEMİYOR

Hatice Tor isimli mahalle sakini de, “Sürekli insanların evlerine hırsız girdi haberleri alıyoruz. Bu gerçekten çok üzücü.  Polisler gelip tutanak tutuyorlar sağ olsunlar ama bu hırsızlık vakalarının önüne bir türlü geçilmiyor. Biz artık mahallemizde evimizde hırsızlık olaylarının yaşanmamasını istiyoruz. Allah korusun hırsızlık yapan kişiler ev sahipleri ile karşı karşıya gelirse ne olacak. Bunun için Emniyeti Gazipaşa Mahallesi’nde artan bu hırsızlık olaylarına karşı tedbir almalarını istiyoruz” ifadelerini kullandı.

SEYHAN: BU İŞİN PİSİKOLOJİK BOYUTU VAR

Mahalle sakinlerinden Pınar Seyhan’da yaşanılan hırsızlık olaylarına tepki göstererek, “Arkadaşımızın evini gördünüz kullanılamaz durumda. Evinden bir şey götürülmemiş belki ama inanın yaşanan bu durumun birde psikolojik boyutu var. İnsan bu durumu nasıl atlatır. Her an evine hırsız girecekmiş korkusuyla yaşanır mı? Bu hırsızların tamamının yakalanmasını talep ediyoruz” şeklinde konuştu.

ÇOK VAKA YAŞANMIŞ

Geçtiğimiz günlerde Ulya Apartmanı Bahçesine girerek, hırsızlık yapmak isteyen bir çocuğun dövülmesi olayının gerçekleştiği yerdeki mahalle sakinleri ise şunları söyledi;

 “Apartmanlarda sürekli hırsızlık olayları gerçekleşiyor.  Ulya Apartmanından bir arkadaşımız hırsızlık yapan bir çocuğu dövdü karakolluk oldu. Ancak bu apartmanda ve bahçesinde o kadar çok hırsızlık olayı yaşandı ki kimse bunları bilmiyor. Apartmanın bahçe girişinde bulunan demir kapının kilidini yerinden söküp çaldılar.

 Bunun yanı sıra apartmanın bahçesinden güpe gündüz herkesin içerisinde motosikletin kilidini kırıp çaldılar. Motosiklet hala bulunamadı. Apartman içerisine girişte bulunan asılı haldeki tablolar ve duvar saati çalındı.. 8. kattan 2 tane bisiklet çalındı. Evlere hırsız girdi. Yani kimsenin bunlardan haberi yok. Hırsızlık olayları son 2 senedir artmış durumda. Artık bu işe bir dur denilmesi gerekiyor. Aksi takdirde bu yaşanan hırsızlık olayları mahalle genelinde artarak devam edecektir.

Güncelleme Tarihi: 23 Eylül 2020, 19:34

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER