banner6

Hizmetin kralını yapıyoruz

Olağanüstü zor koşullarda hizmet ürettiklerini belirten Başkan Karalar, “Ciddi, yerinde hizmet yapıyoruz. Kaynakları en iyi şekilde kullanıyoıruz. Hizmetin kralını yapıyoruz” dedi.

Hizmetin kralını yapıyoruz

EMRE EKİCİ

ADANA(İLKHABER)-Olağanüstü zor koşullarda hizmet ürettiklerini belirten Başkan Karalar, “Ciddi, yerinde hizmet yapıyoruz. Kaynakları en iyi şekilde kullanıyoıruz. Hizmetin kralını yapıyoruz” dedi.  

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, İzmir’de yaşanan ve acısı tüm Türkiye’yi saran depremin ardından;  kentimizde meydana gelebilecek olası bir depremde, felaketlerin önüne geçebilmek için de kolları sıvadı.   Adana Büyükşehir Belediyesi bünyesinde Deprem Dairesi Başkanlığı  kurmayı planladıklarını belirten  Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, dün yerel ve yaygın medya temsilcileriyle bir araya geldi.

Konuyla ilgili düşüncelerini basın mensuplarıyla paylaşan Başkan Karalar,   

Kurulması planlanan Deprem Dairesi Başkanlığı’nın  Çevre ve Şehircilik Bakanlığıyla ortak çalışacağını anlatattı.   

DEPREM DAİRESİ BAŞKANLIĞI BİRİMİ NE YAPACAK?

Deprem Dairesi Başkanlığı bünyesinde Hasar Tespit Komisyonları kurulacak.  Alanında uzman kişilerden oluşan ekiplerle,  Adana’daki binalar tek tek kontrol edilip depreme dayanıklılık analizleri yapılacak. İncelemeler sonucu depreme dayanıklı olmayan riskli binalar ile güçlendirilmesi gereken binalar tespit edilecek.  Komisyonlar binalarla ilgili önerilerini ilgili makamlara sunacak.  Ayrıca Adana’nın yapı stoku, bina envanteri de çıkmış olacak.

ARAMA KURTARMA EKİPLERİ İÇİN İKAMET TIRLARI

Depremde kurtarma çalışmaları sırasında çalışan ekipler için de gezici ikamet tırı hazırlayacaklarını belirten Başkan Karalar,  içinde banyo,  tuvalet, yatak bulunan  tırlarda arama kurtarma çalışmalarında bulunan kişilerin olay yerinden uzaklaşmadan banyo tuvalet, dinlenme ihtiyaçlarını karşılabileceğini, dolayısıyla zaman kaybının da önleneceğini söyledi.   

“BİNA ALIRKEN İSKANINI SORUN”

Büyük göç alan Adana’da kırsal inşaatın engellenemediğine dikkat çeken Başkan Karalar,  mühendislik desteği alınmadan yapılan binaların depremde insan yaşamını riske attığını vurguladı.  Başkan Karalar, Seyhan’ın bir çok mahallesinde çok sayıda binanın mühendislik desteği alınmadan yapılmış imarı ve iskanı olmayan binalar olduğunu belirterek, “1950-1999 yılları arasında yapılan binalar deprem yönetmeliği çıkmadan yapılmıştı. Bu binaların bir çoğu mühendislik desteği almadan yapılan binalar. Buradan bir çağrı yapmak istiyorum. Bina alırken ‘İskanı var mı?’ diye mutlaka sorun. Eğer iskanı yoksa binanın bir sıkıntısı vardır. O yüzden iskan alamamıştır” dedi.

KENTSEL DÖNÜŞÜM

Seyhan Belediye Başkanlığı döneminde yıllarca Seyhan’da kentsel dönüşümü gerçekleştirmek için çalıştığını, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nı ziyaret edip, kentsel dönüşüm gereken mahalleler konusunda ikna ettiğini, projeler sunduğunu belirten Başkan Karalar,  Sinanpaşa ve 2000 Evler’de Mart ayında kentsel dönüşüm için ihaleye çıkılacağını belirtti. Seyhan’ın bir çok mahallesinde kentsel dönüşümün zorunlu hale geldiğini hatırlatan Başkan Karalar, Mestanzade, Gürselpaşa, Denizli Narlıca, Döşeme, Barbaros ve  Sinanpaşa mahalleleri gibi bir çok mahallede daha kentsel dönüşümün devlet eliyle yapılması gerektiğinin altını çizdi. 

TEPEBAĞ CAZİBE MERKEZİ OLACAK

Adana Valisi Süleyman Elban’ın Adana’nın tarihi değerlerinin gün yüzüne çıkması ve restorasyonları  için olağanüstü bir çaba harcadığını belirten Başkan Karalar, “Bütün Valilerimizle çok işi çalıştık. Hepsi de çok iyiydi. Atanmışlar ve seçilmişler diye bir ayrım olmadı hiç. Adana Valimiz Süleyman Elban da Adana için çok iyi olacağını düşündüğümüz bir valimiz.  Adana’nın tarihi değerlerinin restorasyonu konusunda büyükşehirden çok çaba harcıyor diyebilirim.  Ortaklaşa olarak Tepebağ’ı çok kısa zamanda bir cazibe merkezi haline getireceğiz” dedi.

KAYNAKLARI EN İYİ ŞEKİLDE KULLANIYORUZ

Adana Büyükşehir Belediyesi olarak kaynakları en iyi şekilde kullandıklarını ifade eden Başkan Karalar, yanıbaşımızdaki şehir Mersin’in Maliye’den aldığı miktarın 110 milyon lira olduğunu, geçmişten gelen bir borcu da bulunmadığı için bu parayı direk Mersin için, Mersinliler için harcayacağını belirtti. Başkan Karalar, “Maliye’den Adana için aktarılan miktar ise 77.900 milyon lira. Bundan 52 milyon lira SSK, vergi borcu vs kesiliyor. Denizbank, Vakıfbank kesintisinden sonra  9 milyon kalıyor. Biz bu parayla Adana’ya hizmet edeceğiz. Toplu taşıma, ekmek zarar ediyor.  Biz buna rağmen hizmet üretiyoruz. Feke’de bir yılda 5 köprü yaptık. 5 yılda 3 köprü yapanlar var. Pozantı’da 11 yılda yapılmayan köprüyü ben yaptırdım.  Fekede 3 büyük köprünın açılışını yaptık. Yaşlı bir kadın geldi boynuma sarıldı ağladım. Yıllarca geçecek köprüleri, yolları yoktu o insanların. Yollarını köprülerini yaptık.  Kaynakları en iyi şekilde kullanıyoruz”. Hizmetin kralını yapıyoruz” dedi

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER