banner6

İç tartışmada taraf olamayız

ABD Adana Konsolosu Espinoza, 17 Aralık operasyonlarının ülkeleriyle ilişkilendirilmesinin şaşkınlığını yaşadıklarını söyledi

İç tartışmada taraf olamayız

ADANA (İHA) - Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) Adana Konsolosu John L. Espinoza, 17 Aralık ve sonrasındaki operasyonlarla ülkesinin ilişkilendirilmeye çalışılmasının kendileri için "şaşkınlık verici" olduğunu belirterek, Türkiye'deki iç siyasi tartışmaların tarafı olmayı kesinlikle istemediklerini söyledi. 

  ABD Adana Konsolosu John L. Espinoza, Basın Ataşesi Suzan Wilson'la birlikte konutunda gazetecilerle bir araya geldi. Adana, Türkiye ve dünya gündemine ilişkin sohbet eden Espinoza, 17 Aralık operasyonları başladığında Amerika'da olduğunu, ülkesi ile ilişkilendirilmesinin kendilerini çok şaşırttığını anlattı. Ankara Büyükelçisi'nin de olaya dahil edilme çabasının ayrı bir sürpriz olduğunu ifade eden Espinoza, süreç içinde ortaya atılan birçok hikayenin çarpıtıldığını, hiç yapılmamış toplantılara atıfla haberler yayınlandığını söyledi. Espinoza, "Buradaki iç siyasetle ilgili tartışmaya dahil olmak, tarafı olarak görünmek, ilişkilendirilmek istemiyoruz. Türkiye'de demokrasinin gelişmesinden, güçlenmesinden yanayız. Çünkü Türkiye bölgedeki stratejik müttefikimiz. Ülkelerimizin menfaatleri için farklı taktikler geliştirebilir, ayrı yollardan gidebiliriz. Ancak sorunlarımızı açık, şeffaf ve samimi bir şekilde koşulabiliyoruz. Aramızda bir sorun yok. Türkiye bizim için önemli ve değerli bir ülke. Önemli olan aynı değerleri paylaşmamız. Neticede genel olarak benzer fikirleri paylaşıyoruz" dedi.

  Türkiye ile her konuda aynı fikir ve düşüncede olmamalarının normal olduğunu, farklı fikirde olmalarının iki ülke arasında bir sorun olarak yansıtılmasının yanlış olacağını anlatan Espinoza, "Türkiye ile her konuda samimi ve son derece açık şekilde fikirlerimizi konuşuyor, paylaşıyoruz. Ekonomisinin, demokrasisinin, insan haklarının güçlenmesini istiyor, destek veriyoruz. Bazı konularda farklı fikirde olduğumuzu saklamıyoruz. Ama arka odalarda bir şeyler yapmıyoruz. Son derece açığız. İsrail ile ilişkilerini düzeltme noktasında çaba ve destek içindeyiz. Suriye konusunda aynı amaçları paylaşıyoruz. Füze başlıklarını Çin'den alması konusunda Türkiye ile anlaşmazlığımız olduğu doğru. Ancak bu anlaşmanın sakıncalı olduğunu bizimle birlikte NATO üyesi ülkeler de açık bir şekilde çekincelerini dile getirdiler. Biz, Türkiye ile her konuda açık ve şeffaf bir ilişki içindeyiz. Arka odada farklı konuşmalar, planlar yapmıyoruz" diye konuştu.

  Türkiye'de yeni internet düzenlemesine ilişkin görüşleri sorulan Espinoza, "Ortak olarak hepimizin paylaştığı değerleri yansıtmasını istiyoruz. ifade özgürlüğü, adalete erişim, hukukun üstünlüğü, toplantı özgürlüğü, düşünce özgürlüğü konularına Türk ortaklarımızın değer vermesini bekliyoruz. Bu bence Türkiye'nin iç işlerine karışmak değil vaat ettiği şeyleri yapmasını beklemektir" dedi.

Güncelleme Tarihi: 20 Şubat 2014, 17:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42