banner6

İklimler değişiyor

Akyürek, ilimlerin değişmeye başladığını, dünya genelinde irili ufaklı 3 Bin 800’den fazla ırmağın kuruduğunu söyledi.

İklimler değişiyor

İklimler değişiyor

 

BAYRAM BULUT

ADANA (İLKHABER) - Türkiye’de ve dünyada yaşanan iklim değişikliği ve yağışsızlık konularını gazetemize değerlendiren TEMA Vakfı Adana İl Temsilcisi Halil Akyürek, çarpıcı açıklamalarda bulundu. Akyürek, Türkiye’nin en şanslı kentinin Adana olduğunu, dünya genelinde iklim değişikliklerinin yaşandığını ve bunların insanlara nasıl yansıyacağını anlattı.

TEMA Vakfı Adana İl Temsilcisi Halil Akyürek, ilimlerin değişmeye başladığını, dünya genelinde irili ufaklı 3 Bin 800’den fazla ırmağın kuruduğunu söyledi. Türkiye’nin de bu etkiden nasibini almaya başladığını kaydeden Akyürek, “İklim değişikliği geliyor. Küresel ısınma hat safhaya ulaştı kutuplar eriyor. Dünya’da irili ufaklı 3 Bin 800’den fazla ırmak kurudu. Türkiye bunun dışında kalamazdı. Ülkemiz de ırmaklarda yazın denizle buluşmaz hale geldiler. Barajlarımızda ki durum içler acısı. Kış mevsimi geldi geçti. Özellikle tarımsal alanda yağışsızlıkların çok ciddi sıkıntılar görülmeye başladı. Bu konuda halkı rahatlatmak için yapılan açıklamalar, pek de gerçeği yansıtmamaktadır. Ama paniğe kapılmamak adına böyle açıklamalar yapılıyor olabilir.” dedi.

 

REKOLTEDE DÜŞÜŞ YAŞANACAK

Yağışsızlığın bu sene hasat döneminde etkisini göstereceğini ve rekoltede ciddi oranda düşüşlerin yaşanacağını vurgulayan Akyürek, “Çiftçi perişan bu sene rekolte de ki düşüşü yapılacak hasattan sonra hep birlikte göreceğiz. Gönül arzu eder ki bundan sonraki bahar yağmurları istenilen düzeyde olur. Barajların seviyesini doldurur ve tamamlar sıkıntı çekmeyiz diye dua ediyoruz. Çünkü yapacak bir şey yok. Gerçek anlamda şuan barajlar kuruma noktasında. Eskiden Toroslar kara bürünürdü. Ancak bu sene yalnızca tepelerinde biraz beyazlık görebiliyoruz. Bu demektir ki su kaynakları yaz dönemi boyunca istenilen seviyede olmayacak. Barajları besleyen çaylar maalesef görevlerini yerine getiremeyecek. “ şeklinde konuştu.

 

SU SAVAŞLARI ÇIKACAK

Geleceğin savaşları petrol için değil su için olacağını ileri süren Akyürek, “Daha önce bunu dediğimizde, bizlerle alay etmişlerdi. Geleceğin savaşları tekrar ediyoruz su için olacaktır. İstanbul’da düzenlenen bir etkinlikte su platformundan ilginç açıklamalar geldi, dış delegeler tarafından. Çoğumuz güldü geçti. Neydi orada verilmek istenen mesaj biliyor musunuz? Su insanlığın ortak malıdır. Bir coğrafyadan çıkıyor olması bize ait olduğu anlamına gelmez. Yani biz susuz kaldığımızda sizin 2 kaşık suyunuz varsa biri bizimdir. İnsanlığın ortak noktasıdır. Paylaşmamız lazım, şeklinde mesajlar verildi.  Bu ne demek oluyor. Yavaş yavaş su savaşlarının gündeme gelmesi demektir.  Biz öyle algıladık doğrusuda böyle diye düşünüyoruz.” ifadelerini kulandı.

 

ADANA ŞANSLI

Adana’da bulunan Çatalan Barajını da değerlendiren Akyürek sözlerini şöyle sürdürdü, “Belki de Türkiye’de ki barajların en iyisi Çatalan. Su seviyesinin düşmesine rağmen diğerlerinden çok daha iyi olduğu görülüyor. Türkiye’de Adana beklide bütün illerden daha şanslı bir kenttir. Herkesin şehrinde bir Seyhan ırmağı yoktur.”

Güncelleme Tarihi: 12 Mart 2014, 16:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42