banner6

İlaçta reklamlar titizlikle incelenmeli

Adana Eczacı Odası Başkanı Özkan ilaçta reklam ile birlikte toplumda bilinçsiz ilaç tüketimi ve ölüm vakalarında artış yaşanacağı uyarısında bulundu

İlaçta reklamlar titizlikle incelenmeli
İlaçta reklamlar titizlikle incelenmeli

 

  ADANA (İHA) - Adana Eczacı Odası Başkanı Ersun Özkan, ilaçta reklam ile birlikte toplumda bilinçsiz ilaç tüketim ve ölüm vakalarında artış yaşanacağı uyarısında bulundu. Özkan, reçeteli-reçetesiz satılan ve 'OTC' olarak kabul edilen ilaç ve sağlık destek ürünlerinin, uzman ve güvenilir ellerde hastaya sunulması, internet üzerinden satış ve kitle iletişim araçları ile yapılan reklamların da titizlikle incelenmesi çağrısında bulundu.

  'Eczacılık Günü' kutlama etkinlikleri kapsamında Adana Eczacı Odası'nca Seyhan Oteli'nde, 'İlaçta Reklam' konulu bir panel gerçekleştirildi. Yoğun ilgi gösterilen etkinliğe katılanlar arasında; Sağlık Bakanlığı İlaç ve Eczacılık Genel Müdürü Saim Kerman, Türk Eczarcıları Birliği Başkanı Erdoğan Çolak, Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi Başkanı Eriş Bilaloğlu da yer aldı. Reçetesiz ilaçlara reklam serbestliği ve 'ilaçta reklam' konusunun tartışıldığı panelde konuşan Adana Eczacı Odası Başkanı Ersun Özkan, ilaç ile zehir arasında ince bir çizgi olduğuna dikkat çekerek, ilacın doğru zaman ve doğru dozda kullanılmadığı zaman tedavi edici özelliğini yitirerek insana zarar verdiğini söyledi.

  Özkan, ilaçta reklamın ise uzmanı aradan çıkarıp doğrudan hedef kitleye ürün satmayı amaçlayan bir ürün olduğunu ifade ederek, "İlaçta reklamın toplum sağlığı açısından taşıdığı riskleri kısaca özetlersek; bilinçsiz ilaç kullanımında artış ve kaynakların boşar harcanması, yanlış ve yetersiz tedavi riski, ilaç etkileşimlerinde artış, istenmeyen etki riskinde artış, reklam maliyetlerinin fiyata yansıması ile ilaç fiyatlarında artış ve ölüm vakalarında artış gibi bir çok olumsuz sonuca neden oluyor" diye konuştu.

  Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın zayıflama ilaçları başta olmak üzere ruhsatlı ilaç dışı ya da bitkisel ürünler üzerinde denetimlerini artırması gerektiğini kaydeden Özkan, toplumu yanlış yönlendirebilecek durumların tespiti halinde gerekli ceza hükümlerinin kararlılıkla işleme konması gerektiğinin altını çizdi. Özkan, ilaçta reklam ile birlikte toplumda bilinçsiz ilaç tüketim ve ölüm vakalarında artış yaşanacağını savundu. Reçeteli-reçetesiz satılan ve 'OTC' olarak kabul edilen ilaç ve sağlık destek ürünlerinin, uzman ve güvenilir ellerde hastaya sunulmasını isteyen Özkan, internet üzerinden satış ve kitle iletişim araçları ile yapılan reklamların da titizlikle incelenmesi talebini gündeme taşıdı.

  Ersun Özkan, konuşmasının devamında da şu görüşleri dile getirdi: "Yıllardır ilaçta reklamı savunan ve bunun içinde çalışmalar yapan reklam sektörü, tüm bu gelişmelerden memnuniyet duyuor. Ciddi bir pazar alanı, sektörel daralmadaki ticari dar boğazı şimdilik çözmüş görünüyor. İlaç endüstrisinin neredeyse tamamı çok uluslu şirketleri için, ilaç tüketimini rasyonel ve akılcı bir politikadan uzaklaştırıp, kişileri kendi kendini tedavi edebilecekleri yanılsamasına inandırarak, bunun ilerideki satış rakamlarına yansıyacak muhtemel artışlarıın, şimdiden hesapladıklarını tahmin etmek zor değil."

  Teşhis ve tedavinin bir bütün olduğunu hatırlatan Özkan, "Bu ilkeden yola çıkarak hastayı, konunun uzmanı ve profesyonellerinden uzaklaştırarak müşterileştirme, ilacı ait olduğu eczaneler yerine, bilinçsiz ve gelişigüzel hizmetlerini özelleştirme politikalarına karşı, tüm kurumsal yapıların daha duyarlı olması ve sorumlu davranması gerektiğini düşünüyoruz" ifadesini kullandı.

 

ÇOLAK İLAÇTA REKLAM KONUSU YENİDEN DÜŞÜNÜLMELİ

 

  ADANA (İHA) - Türkiye Eczacılar Birliği Genel Başkanı Erdoğan Çolak, ilaç konusunda toplumun yeterli bilgiye sahip olmadığını, ilaçta reklam konusunun da bu olgu göz önüne alınarak düşünülmesi gerektiğini söyledi. Çolak, Türkiye'de 2006 yılında 'Ulusal Zehir Danışma Merkezi'ne yapılan 49 bin başvurunun ise, yüzde 67'sinin ilaç zehirlenmesi olduğuna dikkat çekti.

  'Eczacılık Günü' kutlama etkinlikleri kapsamında Adana Eczacı Odası'nca Seyhan Oteli'nde 'İlaçta Reklam' konulu bir panel gerçekleştirildi. Yoğun ilgi gösterilen etkinliğe Sağlık Bakanlığı İlaç ve Eczacılık Genel Müdürü Saim Kerman, Türk Eczacıları Birliği Başkanı Erdoğan Çolak, Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi Başkanı Eriş Bilaloğlu katıldı.

  Reçetesiz ilaçlara reklam serbestliği ve 'ilaçta reklam' konusunun tartışıldığı panelde konuşan Erdoğan Çolak, hastalığın tedavisi noktasında kullanılan ilaçların faydalı olabilmesi için hekim tarafından, hastalığı teşhis edilmiş kişinin reçetesine yazılması, bu ilacın da uzmanı olan eczacı tarafından verilip, hastanın da söz konusu ilacı bilinçli kullanması gerektiğini vurguladı.

 

  "TÜRK TOPLUMU İLAÇ KONUSUNDA YETERLİ BİLGİYE SAHİP DEĞİL"

  Bugün gelinen noktada Türk toplumunun ilaç konusunda yeterli bilgiye sahip olmadığını iddia eden Çolak, ilaçta reklamın bu olgu göz önüne alınarak, yeniden düşünülmesi gerektiği çağrısında bulundu. Amerika ve Yeni Zelanda gibi ülkelerde reçetesiz veya reçeteli ilaçlarının reklamlarının serbest olduğu örneğini veren Çolak, "İnternet üzerinden, kapıdan, marketten ilaç satışı maalesef var. Dünyada ABD ve Yeni Zelanda'da reçeteli ilaçların bile reklamı yapılıyor. ABD'de reklamı yapılan bazı ilaçlar var, inanılmaz. Gerçekten kronik hastalıklarda kullanılan son derece ciddi ilaçların da reklamının yapıldığını görüyoruz" dedi.

 

  "49 BİN ZEHİRLENMENİN YÜZDE 67'Sİ İLAÇ KULLANIMINDAN KAYNAKLI"

  Çolak, dünyada olduğu gibi Türkiye'de de halk sağlığını koruyan yasal çerçeveler bulunduğunun altını çizerek, "İlaçta reklam konusunda 1262 sayılı yasanın 13. Maddesi şunu söyler: 'Müstahzarları övme yolunda onlara malik olmadıkları şifa, hastaları atıf veya mevcut şifayet tesirleri büyütmek suretiyle sabit veya hareketli sinema filmleri, ışıklı ya da ışıksız ilan, radyo veya her hangi vasıtayla reklam yapılması memnudur.' Yani 1262 sayılı yasa, ilaçta reklamı kısıtlayan bir yasa" ifadesini kullandı.

  Türkiye'deki istatistiklere bakıldığında; 2006 yılında Ulusal Zehir Danışma Merkezi'ne 49 bin zehirlenme başvurusu yapıldığı bilgisini de veren Çolak, başvuruların yüzde 67'sini ilaç zehirlenmelerinin oluşturduğuna işaret etti.

Güncelleme Tarihi: 01 Ocak 1970, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42