banner6

İlçe belediyelerinin 2022 bütçeleri belirlendi

Adana Büyükşehir Belediye Meclisi’nde 7 ilçenin 2022 yılı bütçesi kabul edildi.

İlçe belediyelerinin 2022 bütçeleri belirlendi

Bayram BULUT-Mustafa GÜL

ADANA (İLKHABER)-Adana Büyükşehir Belediye Meclisi’nde 7 ilçenin 2022 yılı bütçesi kabul edildi.

Seyhan Belediyesi’nin bütçesi 740 milyon lira, Yüreğir Belediye Bütçesi 329 milyon lira, Ceyhan Belediye bütçesi 158 milyon lira, Aladağ Belediye bütçesi 30 milyon lira, Çukurova Belediyesi bütçesi 340 milyon lira, Sarıçam Belediye bütçesi 254 milyon lira ve Kozan Belediyesi bütçesi 92 milyon lira olarak oylandı ve oy birliğiyle kabul edildi.

Adana Büyükşehir Belediyesi Kasım Ayı 13. Meclis Oturumu gerçekleşti. Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar başkanlığında toplanan oturum açılış yoklamasının alınmasıyla başladı. Burada bir konuşma yapan Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, ASKİ Arıtma Tesisi’nin ihalesinin fiyat artışıyla birlikte 40 Milyon’u geçtiğini söyledi. Fiyat artışlarının aşırı yüksek olmasına dikkat çeken Karalar, benzine de 1 lira zam geleceğini belirterek, meclis üyelerine araçlarının depolarını doldurmaları konusunda uyarıda bulundu. Öğretmenlerin 24 Kasım Öğretmenler Gününü meclis adına kutlayan Karalar, öğretmenliğin önemine dikkat çekti.

Ardından MHP Grup Başkan Vekili Cemal Demirdağ gündem dışı söz aldı. Demirdağ da, 24 Kasım Öğretmenler Gününü kutlayan bir konuşma yaptı.

GÜLAÇTI: HAYVAN SEVERLER ADINA DİLE GETİRİYORUM

Daha sonra söz alan AK Parti Grup Başkan Vekili Ozan Gülaçtı, 24 Kasım Öğretmenler Gününü kutlayarak, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve şehit öğretmenleri rahmetle andıklarını belirtti. İlçelere belediyelerinin bütçelerinin görüşüleceğini anlatan Gülaçtı,  sokak hayvanları konusuna değindi. Gülaçtı, hayvan severlerin belediye önünde açıklama yaptıklarını aktardı. Bu sene Adana Büyükşehir Belediyesi bütçesine sokak hayvanlarıyla ilgili yeterli bütçeyi ayırdıklarını vurgulayan Gülaçtı, “İnşallah önümüzdeki dönem için kısırlaştırılmanın artırılmasını, böylece kontrolsüz çoğalmanın önlenmesini ve ayrıca hayvanlarımıza yiyebilecekleri yemlerin verilip, onların karnının doyurulup, ehlileştirilmesini rica ediyoruz. Tüm hayvan severler adına bunu bir kez daha dile getirmiş olmak istedim” dedi.

KARALAR’DAN GÜLAÇTI’YA YANIT

Ozan Gülaçtı’ya yanıt veren Zeydan Karalar, 20 kişinin belediye önüne gelip gösteri yaptıklarını söyledi. Bu gösteriyi gelip neden yaptıklarını bilmeden Ozan Gülaçtı’nın konuşma yapmasını, gerekli verilere dayanmayan, mesnetsiz konuşmalardan bir tanesi olduğunu savunan Karalar, “ Biz hayvanlarla ilgili 400 yerde yiyecek veriyoruz, hiç olmadığı kadar kısırlaştırma yapıyoruz. İlçe belediyeleriyle birlikte kısırlaştırmaya ilk kez başladık. Hayvan severlerle öyle mücadelemiz var ki. Sokakta başıboş hayvanı küpeli bile olsa alın diyorum ben. Kimsenin küpeli hayvanı dolaştırmaya hakkı yok, vatandaşımızı rahatsız etmeye de hakkı yok. Ama siz o köpeği almaya kalktığımızda nelerle karşılaştığımızı biliyorsunuz. Biz tüm canlıları seviyoruz. Ama insana zarar veren hiçbir şeyi sevmiyoruz. Gelecek benden araba isteyecek, ben vermeyince gelip burada gösteri yapacak öyle bir şey yok. Ben kimseye taviz vermem. Biz o konuda doğru yoldayız. Bundan taviz vermeyiz. Mama tesisi açmayı düşünüyoruz. Onlar istediği için değil biz canlı sevgisine sahip oluğumuz için” diye konuştu.

GÜLAÇTI: APAÇIK ORTADA

Ozan Gülaçtı ise yerinden söz alarak, “Apaçık bu ortada.  Hayvanların basın bülteni de burada. Ben burada bir sorunu dile getirdim. Mesnetsiz kelimesini aynen size iade ediyoruz.” ifadelerini kullandı. 

SEYHAN: BAKIMLARI YAPILIYOR

Gündem dışı söz alan CHP Grup Başkan Vekili Serdar Seyhan ise, sokak hayvanları konusuna dahil olarak sözlerine başladı. Hayvanların barınaklarda bakımlarının yapıldığını dile getiren Seyhan, “Büyükşehir kadar ilçe belediyelerimiz de kendi imkanları dahilinde bu soruna el atarlarsa sorun daha da kolaylaşacaktır. Büyükşehirdeki arkadaşlarımızın çabasını çok yakından biliyorum. Hayvan barınağımızı da ziyaret ettim.  Bazı yakınlarımızın oraya emanet ettiği hayvanlar da olduğu için, gerçekten oradaki arkadaşlarımız da fedakarca çalışıyorlar. Binlerce hayvanın kedi köpek de dahil olmak üzere sağlık sorunlarını giderip, aşılamalarını yaptırarak mümkün olduğu şartlarda tekrardan bırakmak zorunda kalıyorlar” dedi.

KARALAR MECLİS ÜYELERİNİ BARINAĞA DAVET ETTİ

Seyhan’ın konuşmasının arasında konuşan Başkan Zeydan Karalar, bütün meclis üyeleriyle hayvan barınağına gitmeye çağırarak, “Arkadaşlar isterseniz bütün meclis, isterseniz bir heyet biçiminde hayvan barınağına gidelim. Orada gerçekten hayvanlar perişan mı? , çok güzel bakılıyor mu? bizzat siz görün. Ozan Bey ne yaptığımızı söylüyorum. Sen lafı çarpıtıyorsun. Adamı germe.’’  diye konuştu.

SEYHAN: HASSAS BİR KONU

Serdar Seyhan daha sonra sözlerine devam etti. Tartışılan konunun hassas bir konu olduğunu vurgulayan Seyhan, “Değerli arkadaşlar bu konu hassas bir konu.  Gerçekten ben bizzat yerinde görüp değerlendirdiğim için, hayvan barınağında görev alan fedakarca çalışan arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum”dedi.

SEYHAN ÖĞRETMENLERİN GÜNÜNÜ KUTLADI

 Öğretmenler günümüz ile ilgili tabii ki bir çok meslekte olduğu gibi öğretmenlerimiz daha çocukluğumuzdan itibaren bize emeği geçmiş ve hatta ileri yaşta eğitim alan kişiler için bizlere emeği geçmeye devam eden, çok değerli arkadaşlarımız, insanlarımız. Tabii burada önemli olan Öğretmenlerimizin Gününü kutlamak, onlara teşekkür etmek değil, onlara insanca yaşam şartları da sağlayabilmektir. Emeklerinin karşılığını almalarını sağlayabilmektir. Bunları yapmadığımız sürece, buradan teşekkür konuşmaları, günlerini kutlamamızın hiçbir anlamı yok. Uzun zamandır beklenen 3600 ek göstergenin de gündeme geleceği konusunda söylemler duyuyoruz. Umut ediyoruz ki bu konuda gereken adım atılır, öğretmenlerimiz de özlük haklarına kavuşmuş olurlar. Bu vesileyle baş öğretmeni de anmadan geçmemiz mümkün değil. Kendisine verilen Baş Öğretmenlik unvanını gerçekten o günün şartlarında öğretmenlik yaparak kazanmış olan bir Ulu Önderden söz ediyoruz. Bir kez daha rahmetle anarken öğretmenlerimizin de gününü kutlamış oluyorum” şeklinde konuştu.  

KOCAİSPİR’DEN MECLİSE TEŞEKKÜR

Yüreğir Belediye Başkanı Mehmet Fatih Kocaispir, 2022 yılı bütçesine verilen destekten ötürü meclise teşekkür etti. Pandemi sonrası kamu kaynaklarının son derece verimli kullanılması gereken zor bir dönemde olunduğuna vurgu yapan Kocaispir, “O sebeple bizler Yüreğir’de rasyonel, gerçekçi bir bütçe oluşturmaya çabaladık. Son derece gelir kaynaklarının dar olduğu bir gündeyiz. İnşallah bunu arttırmak için çaba göstereceğiz. Bu rasyonel ve gerçekçi bütçenin, insanlarımızın hayatını kolaylaştıracak, onların hayatlarına dokunacak şekilde son derece dikkatli kullanmamız gereken bir dönemdeyiz. 2022 yılı Yüreğir’de inşallah kentsel dönüşümlerin, yerinde dönüşümlerin başladığı modern bir Yüreğir’in oluşmasıyla ilgili bir çaba göstereceğimiz bir dönem olacak. Özellikle gerek Devletimiz eliyle, Hükümet eliyle, Bakanlıklarımızın eliyle yürüten kentsel dönüşümler gerekse sizlerin desteği ile kabul ettiğiniz 1/5000 ölçekli plan ve akabinde yapılacak 1/1000 ölçekli plan ile birlikte Yüreğir’de özellikle belirli mahallelerde kentsel dönüşümlerin başladığına birlikte şahitlik edeceğiz. Yüreğir artık Adana’da karşı yaka, öteki yaka olarak anılsın istemiyoruz. Ben hep şunu söylüyorum artık öbür yakadan bu yakaya bakalım diyorum. Kısmet olursa özellikle kamu binalarının da Yüreğir’e taşınmasıyla birlikte artık Yüreğir’de sosyal yaşam vakti geldi de geçiyor bile. Bu konuda destek verdiniz. Ben bu desteklerinizden dolayı şükranlarımı arz ediyorum. Sosyal belediyeciliği, kentsel dönüşüm, insanların rahatını kolaylaştıran bir süreç tabii ki en önemlisi bizim hep vurguladığımız, insanların gönlüne dokunan belediyecilik ve yöneticilik anlayışı Adana’da hakim olsun diyoruz. Adana, tüm başkanlar ve meclis üyelerimiz hakikaten Adana’nın sorunları ile ilgili pozitif gündemde buluşmak durumundayız. Adana’da insanların işlerini kolaylaştırabilecek her işte diyalog ve işbirliğine açık olmalıyız diye düşünüyorum. Tekrar teşekkür ediyorum katkı ve destekleriniz için. 2022 yılı bütçesi tüm Adana’mıza hayırlı uğurlu olsun sağ olun, var olun.” ifadelerini kullandı.

 ERDEM: DAHA DİKKATLİ HARCAMA YAPIYORUZ

Ceyhan Belediye Başkanı Hülya Erdem, bütçedeki harcamalarını kadın olması nedeniyle daha itinalı ve daha dikkatli yaptığını belirterek, “Ceyhan büyük, sıkıntılı ve borç yükü fazla olan bir ilçe. Burada meclis üyelerimizle birlikte, personelle birlikte birde kadın olmamızın sebebiyle daha itinalı ve dikkatli harcamalarımızı yaptık. 2022 yılı bütçesi içerisinde Ceyhan İhtisas Bölgesi olması sebebi ile Ceyhan’ı yeni vizyon projelerle çok iyi şeyler yapacağımıza inanıyorum. Bütçemizin bu şartlarda yeteceğini zannetmiyorum ama inşallah güzel projelere imza atacağız.” şeklinde konuştu.

AKGEDİK: GEÇEN YIL BÜTÇENİN YÜZDE YÜZÜNÜ GERÇEKLEŞTİRDİK

Aladağ Belediye Başkanı Mustafa Akgedik ise, Aladağ bütçesi 30 milyon olarak kabul edildiğini belirterek, meclis üyelerine destekleri için teşekkür etti. Geçen yıl 20 Milyon bütçe istediklerini ve yüzde yüzünü gerçekleştirdiklerini anımsatan Akgedik, “İnşallah bu yılda yüzde 100’ünü gerçekleştiririz. Aladağ’a güzel hizmetlere vesile olsun” dedi.

7 İLÇENİN BÜTÇESİ

Seyhan Belediyesi’nin bütçesi 740 milyon lira, Yüreğir Belediye Bütçesi 329 milyon lira, Ceyhan Belediye bütçesi 158 milyon lira, Aladağ Belediye bütçesi 30 milyon lira, Çukurova Belediyesi bütçesi 340 milyon lira, Sarıçam Belediye bütçesi 254 milyon lira ve Kozan Belediyesi bütçesi 92 milyon lira olarak oylandı ve oy birliğiyle kabul edildi.

 Adana Büyükşehir Belediyesi çalışmalarına bugün saat 14.00’te devam edecek.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42