banner6

‘İmdat!’ sesimize kulak verin

82 dairelik ve 4 bloklu bir apartmanın bodrum katında bulunan taşıyıcı kolonlarının yanındaki destek duvarları kaldırıldı. Bina sakinlerinin endişeli bekleyişi sürüyor.

‘İmdat!’ sesimize kulak verin

 ÖZEL HABER

BAYRAM BULUT

ADANA (İLKHABER)-82 dairelik ve 4 bloklu bir apartmanın bodrum katında bulunan taşıyıcı kolonlarının yanındaki destek duvarları kaldırıldı. Bina sakinleri ‘imdat’ diyerek yetkililere seslenip, binalarının sağlamlığı konusunda kendilerine bilgi verilmesini istedi.

Yaşanan İzmir Depremi sonrası gözler binaların sağlamlığına çevrildi. Vatandaşlar binalarının depreme karşı dayanıklı olup olmadığını merak ederken, Adana’da bulunan bir apartmandan imdat çağrısı yükseldi. Adana’nın Seyhan İlçesi’nde bulunan Baraj Yolu 6.5 Durak üzerinde ki 4 Bloklu Site Apartmanı sakinleri binalarının yıkılmasından endişe duyuyor. 82 dairelik Site Apartmanı’nın bodrum katında bulunan taşıyıcı kolanlara bağlı duvarlar yıkıldı.

KOLONLAR SULAR ALTINDA KALIYOR

İşyeri yapılması için yıkıldığı öğrenilen duvarların ardından binanın kolanları ortaya çıktı. Yağmur suyu ve boru patlaması sonrası binanın kolonları sular altında kaldı. Yaşanan bu durum karşısında apartman sakinleri korkmaya başladı. İzmir Depreminin de yaşanması ile paniğe kapılan apartman sakinleri, binalarının ne derece sağlam olduğunu öğrenebilmek için belediyelere, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bağlı müdürlüklere, Adana Valiliği’ne müracaat etti. Ancak başvuru yaptıkları yerlerden kendilerine bir yanıt gelmedi.

APARTMAN SAKİNLERİ; ‘İMDAT!’

Korku içerisinde yaşayan bazı bina sakinleri ‘İmdat!’ diyerek seslerini duyurmaya çalıştı. Bina sakinlerinin tek istekleri yetkililerin gelerek binayı kontrol etmeleri ve sağlamlık konusunda kendilerine bilgi vermeleri şeklinde oldu.

CAN: BİNAMIZ DEPREME DAYANIKLI MI?

Apartman sakinleri gazetemiz muhabirine açıklamalarda bulundu. Emin Can isimli apartman sakini, İzmir’de yaşanan depremde kolonlardan kaynaklı binaların yıkıldığı iddialarını hatırlattı. Kendi binalarının bodrum katında da ciddi sıkıntılar yaşandığını belirten Can, “Son zamanlarda ülkemizde meydana gelen depremler bulunmakta. Bizlerde depremlerden korkar hale geldi. Binaların sağlamlıkları artık tartışılıyor.  Site Apartmanı’nda 42 senedir oturuyorum.  Apartmanımızın bodrum katında duvarlar vardı. Bu duvarlar kalkmış durumda. Yıllar sonra 82 dairelik site sadece kolonlar üzerinde durmaya başladı.” dedi.

ENDİŞELİYİZ

Binalarının durumundan endişe ettiklerini dile getiren Can, “Bizler bu durum karşısında tedirgin olduk. Yaşanan bu durum tehlike arz ediyor mu, etmiyor mu? Burada bir deprem olursa apartmanda ölür müyüz, sağ çıkar mıyız? Bunun tespiti için belediyeye müracaat ettik, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bağlı müdürlüklere müracaat ettik,  valiliğe müracaat ettik. Bize herhangi bir cevap verilmedi. Bizler yetkililerin gelerek binamızı görmelerini ve ne yapılması gerektiğini söylemelerini istiyoruz. Tek isteğimiz bu. Acil sesimize kulak vermeliler.” diye konuştu.   

İNSANLAR ÖLMESİN

82 dairelik binalarının bodrum katında, taşıyıcı kolonların yanındaki destek duvarlarının kaldırıldığı anlatan Can, “Binamızda 82 daire var. 4 bloklu bir apartman burası. Bu dairelerde en kötü ihtimalle 2 kişi otursa 160 kişi bu binalarımızda oturuyor demektir. Bu şu anlama geliyor. Bina depremde çökerse yüzlerce insanın ölmesi anlamını taşımaktadır. Bu kayıplar yaşanmadan önce, bu işin çözülmesini istiyoruz. İmdat bize yardım edin diyoruz. Binamız 1972 yılında yapıldı. 48 yıllık bir bina burası. Birçok deprem geçirdik ama binamız sağlamdı, zarar görmedi. Ama şimdi taşıyıcı kolonların yanındaki destek duvarları kaldırıldı. Haliyle korkmaya başladık.” ifadelerini kullandı.

KAPLAN: DAHA ÖNCE HİÇBİR PROBLEM YOKTU

Bina sakinlerinden Ayhan Kaplan ise, bordum katının duvarlarının açılmasıyla taşıyıcı kolonların sular altında kaldığının altını çizerek, “Daha önce bodrum katların etrafı açılmadan önce hiçbir problem yaşamadık. Hiç binanın altına su girmiyordu. Bordum katının duvarlarının yıkılmasıyla kolonların bulunduğu alana yağmur suyu dolmaya başladı. Geçenlerde boru patladı. Apartmanımızın bodrum katı sular altında kaldı. Endişelendik, kolonlara büyük zarar vereceğinden endişelendik.  Motopap ile su çekti, su giderini açtık ancak bir günde sular zor boşaldı. Yani yağmur suyu ve diğer sulardan dolayı binalarımızın kolanları sular altında kalıyor. Korku içerisinde yaşıyoruz. Yetkililerden de yardım bekliyoruz.” şeklinde konuştu.

ÖZÜSAĞLAM: KÖTÜ DURUMDA

Binalarının temeli ve taşıyıcı kolanlarının çok kötü bir durumda olduğuna değinen bina sakini Güven Özüsağlam’da binalarının kolonlarının sular altında kaldığını belirterek, “Talebimiz bodrum katımızda yıkılan duvarların tekrar yapılarak kapatılması. Yağmur sularından kurtulmak istiyoruz. Binamızın temeli ve taşıyıcı kolanları çok kötü bir durumda.” ifadelerini kullandı.  

UNCU: STATİK ÇÖZÜM ODAKLI BİR KONU

İnşaat Mühendisleri Odası Adana Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Uncu ise konuyla ilgili şunları söyledi;

“Eğer statik çözümleri duvarlara göre yapılmışsa ve duvarlar sonradan yıkıldıysa elbette bir tehlike arz eder. Ancak duvarlar hariç çözüldüyse bir sorun yaratmaz. Bu tamamen statik çözüm odaklı bir konu. Bizim odamıza böyle bir şikayet gelmedi. Gelmesi durumunda gerekli incelemeyi yapıyoruz. Bize müracaat eden ya da özel çalışan kişilere müracaat edebilirler. Tabi ki bunun belli bir maliyeti var. Binadan numuneler alarak, rötgenini çekerek, tahlilini yaparak gerçekleştiriyoruz.”     

Güncelleme Tarihi: 12 Kasım 2020, 22:02

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER