banner6

İnci: Çocuk işçiliği sürüyor

SES Adana Şube Başkanı Halide İnci, Türkiye’de 2 milyona yakın çocuk işçi olduğunu söyledi.

İnci: Çocuk işçiliği sürüyor

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER)-SES Adana Şube Başkanı Halide İnci, Türkiye’de 2 milyona yakın çocuk işçi olduğunu söyledi.

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Adana Şube Başkanı Halide İnci, 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü nedeniyle açıklama yaptı. Yaptığı açıklamada İnci,  20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü ile ilgili bilgiler verdi. Dünya Çocuk Hakları Günü’nün, 20 Kasım 1989 yılında kabul edilen Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi’yle birlikte çocuk haklarının yasalarca tanınmasının kutlandığı bir gün olduğunu söyledi. Türkiye’nin de sözleşmeyi 1990 yılında imzaladığını, 1994 yılında onayladığını ve 1995 yılında yürürlüğe koyduğunu dile getiren İnci, “Çocuk hakları ve bu haklara ulaşamayan çocuklar hakkında farkındalık oluşturmak bu günün kutlanma amaçları arasında yer almaktadır.” dedi.

Çocukların en temel hakları devlet güvencesi altında olduğunu işaret eden İnci, “Çocukların yetişkinlerden daha farklı ihtiyaçlara ve haklara sahip olması gereğinden yola çıkan BM, bu sözleşme ile çocuk haklarını güvence altına almayı hedeflemiş ve taraf devletleri 54 maddeden oluşan sözleşme maddeleri gereğince kendi iç hukuklarında değişim yapmaya zorlamıştır. Türkiye, imzaladığı bu sözleşme ile ülkedeki tüm çocukların haklarına saygı duyacağını, haklarını koruyacağını ve haklarının önündeki engelleri kaldıracağını taahhüt etmiştir. Çocuk Hakları Sözleşmesi çocukların yüksek yararı durumunun gözetilmesi ve uygulanması sorumluluğunu sözleşmeye taraf devletlere yüklemiştir. Bu temelde bugün çocukların en temel hakları devlet güvencesi altındadır.” diye konuştu.

Başkan İnci, Türkiye’de 2 milyona yakın çocuk işçi olduğuna dikkat çekerek, “Ülkemizde hem bu güvenceye hem de sözleşmenin yürürlüğe girmesinin üstünden geçen 25 yıla rağmen hala tarımda çalışan 2 milyona yakın çocuk işçi bulunduğu gibi erken yaşta zorla evlendirilen, her türlü istismara ve şiddete maruz kalan, cezaevinde bulunan, okula gidemeyen, çatışma ortamında kaybedilen çocuklar bulunmaktadır. Geçici korunma statüsü ile ülkemizde olan Suriyeli çocuklar da sığınmacı-göçmen olmanın dezavantajı ile bu durumdan paylarına düşeni fazlası ile almaktadırlar.” ifadelerini kullandı.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42